Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 08:17
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

PREZYDENT RYSZARD M. ZATRZYMANY!

(Zawiercie, Poręba) Prezydent Zawiercia Ryszard M. został zatrzymany. Całe miasto żyje informacją o wspólnej akcji katowickich policjantów i Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Do zatrzymania doszło w czwartek, 17 lipca. Pozostaje pytanie, kto teraz będzie rządził w mieście? Włodarza zatrzymali policjanci z Wydziału do Walki z korupcją KWP w Katowicach, był wyprowadzany w kajdankach. W najbliższym czasie może dojść do kolejnych zatrzymań, bo w rozwojową sprawę może być zamieszanych więcej osób.
PREZYDENT RYSZARD M. ZATRZYMANY!
Zdjęcie z doprowadzenia Ryszarda M. Prezydenta Miasta Zawiercie na przesłuchanie
Podziel się
Oceń

Jak wiadomo policjanci zabezpieczyli dokumentację będącą w posiadaniu urzędów miast w Zawierciu i Porębie, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Zawierciu oraz osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

 Od początku wskazywaliśmy na niejasne powiązania Ryszarda M. ze światem biznesu. 18 lipca rano milczał telefon rzecznika prezydenta Łukasza Czopa, gdy próbowaliśmy się do niego dodzwonić.

 Dzień wcześniej chcieliśmy ustalić co się dzieje z prezydentem. – Urlop do poniedziałku- czytamy w krótkiej informacji SMS nadesłanej nam 17 lipca przez rzecznika Czopa. Pierwsze nieoficjalne informacje o policyjnej, spektakularnej akcji dotarły do nas 16 lipca. Policja zabezpieczała wtedy pierwsze dokumenty. Wtedy Łukasz Czop nie wiedział nic na temat obecności mundurowych w magistracie. Wiadomości nie potwierdził także rzecznik prasowy KPP w Zawierciu Andrzej Świeboda.

 - Nie znam szczegółów sprawy. Apeluję o wstrzemięźliwość i rozsądek. Żyjemy w państwie prawa i obowiązuje nas zasada domniemania niewinności, według której do czasu udowodnienia winy przed niezawisłym sądem osoba, której postawiono zarzuty jest niewinna – mówi Łukasz Czop, do którego wreszcie udało nam się dodzwonić.

 - Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach, prowadzący od września 2013 roku śledztwo wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Częstochowie, zatrzymali dwie osoby w sprawie dotyczącej przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – informuje oficer prasowy KWP w Katowicach aspirant Adam Jachimczak.

 Zatrzymani, to 68-letni prezydent Zawiercia Ryszard M., który usłyszał trzy zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym. Drugi zatrzymany to 37-letni zawiercianin Bartłomiej K., który miał powoływać się na wpływy w Urzędzie Miejskim w Zawierciu.

 - Pierwsze czynności w zawierciańskim Urzędzie Miejskim były prowadzone 16 lipca i miały związek z zabezpieczaniem dokumentów. Wtedy zatrzymano 37-letniego mieszkańca Zawiercia Bartłomieja K., który otrzymał zarzut płatnej protekcji. Po przesłuchaniu został zwolniony do domu. Następnego dnia został zatrzymany prezydent Ryszard M. – mówi nam Tomasz Ozimek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

 Jedynie nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że Bartłomiej K. może być związany z inną sprawą, o której pisaliśmy jesienią ubiegłego roku. Wtedy chodziło o wyłudzenie prawie 5 mln zł podatku VAT (w związku ze sprzedażą złomu) i wypranie 25 mln zł. Podejrzani wykorzystywali specyficzny model rynku handlu złomem przy Hucie Zawiercie (w tej chwili CMC Zawiercie).

 NIE MILKNĄ KOMENTARZE

 - Od początku tej kadencji walczę i staram się piętnować bezprawne działania prezydenta Zawiercia. Wiele razy posądzano mnie o pieniactwo i bezpodstawne "robienie zamieszania". Cieszę się, że Ryszard M. dostał to na co zasłużył, a moja ciężka praca nie pójdzie na marne. Mam nadzieję, że teraz wszystkie sprawy związane bezpośrednio lub pośrednio z prezydentem znajdujące się w prokuraturach w Zawierciu, Częstochowie, Myszkowie, Lublińcu i Katowicach ruszą z „kopyta” – komentuje radna miejska Ewa Mićka.

 

O tym, że radna chciała odwołania prezydenta Zawiercia mówiło się od dawna. Mićka napisała w tej sprawie między innymi do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Zamieszanie związane jest z rekultywacją terenu po byłym kamieniołomie w Bzowie. Radna zarzucała prezydentowi Zawiercia uporczywe łamanie prawa. Choć to praktycznie niestosowana procedura, to w skrajnych przypadkach możliwe jest usunięcie z urzędu wójta/burmistrza czy prezydenta miasta „uporczywie łamiącego prawo”. W czerwcu ubiegłego roku referendum w sprawie odwołania prezydenta Zawiercia Ryszarda M. (NAW) okazało się nieważne. Frekwencja wyniosła 8,89 procent, a to o wiele za mało.

 - Po zatrzymaniu prezydenta nasuwa mi się jedno słowo „nareszcie”. Od początku wskazywaliśmy, że ta władza nie ma przyszłości i rujnuje Zawiercie, dlatego chcieliśmy odwołać prezydenta w referendum. Teraz musimy zająć się jeszcze władzą w powiecie i zawierciańskim szpitalem – mówi były referendysta i radny powiatowy Jan Zamora.

 - Czas na zmiany w starostwie i w szpitalu – dodaje inny radny powiatowy Zbigniew Rok.

 O kilka słów odnośnie czwartkowego zatrzymania poprosiliśmy także Wojciecha Mikułę, który pełni funkcję zastępcy prezydenta do spraw gospodarczych.

 - O fakcie zatrzymania dowiedziałem się dziś (18.07- przyp. red.) około 10.30. Informację przyjęliśmy z szokiem. Wczoraj prezydent był na delegacji w Warszawie. Rozmawiał z premier Bieńkowską (Elżbieta Bieńkowska-Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju- przyp. red.) o obwodnicy Zawiercia. Mamy nadzieję, że wszystko zakończy się pozytywnie – mówi Mikuła, gdy odwiedzamy urząd.

 Wszystko wskazuje na to, że do zatrzymania Ryszarda M. doszło tuż po powrocie z delegacji.

 Kto teraz przejmie obowiązki prezydenta? – Muszę przejąć te obowiązki, tak żeby urząd funkcjonował normalnie. Dołożę do tego wszelkich starań – dodaje W. Mikuła.

 PREZYDENT MA TRZY ZARZUTY

 Ryszard M. nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Złożył także wyjaśnienia. Prezydent początkowo został zatrzymany na 48 godzin, jednak prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowy areszt dla samorządowca. Grozi mu nawet do 10 lat więzienia.

 Jak informuje prokuratura pierwszy zarzut dotyczy przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Zawiercia. Drugi zarzut dotyczy obietnicy przyjęcia korzyści majątkowych, które miały zostać przeznaczone na kampanię wyborczą w zamian za korzystne rozstrzygnięcie przetargu publicznego na zakup działki należącej do UM w Zawierciu. Trzeci zarzut dotyczy przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w kwocie 600 tysięcy złotych (także w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta).

 Materiały, w tym nagrania z zatrzymań są dostępne pod adresem: slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/119438,Podejrzani-o-korupcje-w-rekach-slaskich-policjantow.html

 Tekst: (mpp), foto: slaska.policja.gov.pl/

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama