Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 28 kwietnia 2026 08:33
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KASZTANY NIE KWITNĄ ALE MATURA TRWA!

Zimny kwiecień, deszczowa majówka, więc tegoroczni maturzyści mogli skupić się na nauce, skoro pogoda nie rozpieszczała. To już drugi rocznik, który zdaje maturę w czasie epidemii koronawirusa. Obowiązują więc maseczki, dezynfekcja rąk. Pełny reżim sanitarny. O wrażenia po pierwszym egzaminie z j. polskiego spytaliśmy „na gorąco” uczniów II LO im. Heleny Malczewskiej z Zawiercia i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu.
KASZTANY NIE KWITNĄ ALE MATURA TRWA!
Matura 2021, maturzystki z LO im. S. Żeromskiego
Podziel się
Oceń

II LO im. Heleny Malczewskiej. Około 12-tej 4 maja spytaliśmy pierwszych tegorocznych maturzystów o wrażenia z egzaminu z języka polskiego. 
/artykul/5525,czy-zawiercie-to-dobre-miejsce-do-pracy

-Spodziewałem się czegoś gorszego, ale myślę, że było na odpowiednim poziomie. Wybrałem temat „opis miasta” -czy miasto jest przyjazne, czy wrogie człowiekowi -mówi Kamil Milewski.
-Spodziewałem się, że tematy z j. polskiego będą trudniejsze. A wydaje mi się, że matura była łatwiejsza, niż w zeszłych latach. Nic mnie nie zaskoczyło. Po maturze wybieram się na studia, raczej do Krakowa na informatykę. Skupiam się na matematyce, informatyce- mówi Jakub Macioł
-Jakoś poszło -mówi krótko Mateusz Sikora.
-Był dość duży stres, człowiek wchodzi, a tu ulga, bo jest „Lalka” tak, że uratowany cały. W internecie było sporo, że jakieś „Dziady” będą -mówi Mikołaj.
-Bardzo dobrze, że była „Lalka” obawiałem się „Dziadów”. Po maturze myślę o studiach psychologicznych- mówi Igor z „Malczewskiej”.
-Spodziewałam się trudniejszego wypracowania, ale była „Lalka”, więc było dobrze. W Lalce jest dużo motywów, ale dla większości maturzystów nie był to problem. 
Pytamy o warunki przygotowywania się do matury w czasie epidemii. Czy to wpłynęło na naukę? 
-Wg mnie, to było bez znaczenia.
-Byłoby podobnie, gdybyśmy chodziły do szkoły, bo do matury i tak musimy przygotowywać się sami -mówią Ola Chromicz i Olivia Kazubek.
Plany na studia? 
-Kosmetologia -mówi jedna z maturzystek.
-Ogólnie matura nie była zbytnio trudna. Jestem zadowolona. Byłam nastawiona pozytywnie i oczywiście była „Lalka” B. Prusa, czyli tak, jak wszyscy podejrzewali i liczyli na to. Test nie powiedziałabym, że był bardzo łatwy. Wymagał myślenia i czytania ze zrozumieniem. Jakie plany po maturze? Oczywiście studia! Myślę o finansach i rachunkowości, czyli ekonomia. Chciałabym, żeby był to Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie -mówi Wiktoria Ciszewska. 
Około 12-tej 4 maja pod Liceum im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu pytaliśmy o wrażenia z matury i dalsze plany na życie, po -czego wszystkim maturzystom życzymy- zdanej na bardzo wysoką ocenę wszystkich egzaminów. 
-Myślę, że większość kolegów i koleżanek potwierdzi, że matura z polskiego poszła pomyślnie. Zaskoczeniem było jedno pytanie z wiedzy gimnazjalnej, z „Zemsty” Aleksandra Fredry -mówi Mateusz Pawłowski z Żeroma.
A jakie plany po maturze? 
-W melanż pójdziemy!
-A coś dalej? Studia?
-Biotechnologia jakaś, chemia analityczna -mówi Mateusz Pawłowski. A koledzy? Jakieś plany, poza imprezą, oczywiście: -Politechnika- mówi inny z maturzystów Żeroma.
O dalsze plany pytamy też maturzystki z LO im. S. Żeromskiego: -Zdecydowanie moje zainteresowania to biologia, może coś z kosmetologią wybiorę jako kierunek studiów. Raczej nie medycyna, bo  chemia zdecydowanie nie jest moją najmocniejszą stroną -mówi Julia Gruca.

Pomysł na prezent nie dla babci albo wnuczka? Podpowiadamy: https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/7939,co-kupic-na-chrzest-i-nie-wydac-milionow-oto-podpowiedz
Wyniki matur w lipcu, więc po zakończeniu egzaminów  absolwentów liceów, techników czeka wypoczynek. Na ile intensywny, to już zależy głównie od tego, czy faktycznie poradzimy sobie z epidemią. (JotM)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRentSTEEL  -stal pręty siatka wypalanie plazmą
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: markoTreść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: NauczycielkaTreść komentarza: A co ze szkołą była w niej kontrola? Ja jestem emerytowaną nauczycielką w szkole, w której pracowałam dyżur w szatni na przerwie pełniła jedna z Pań sprzątających (często pomagała mniejszym dzieciom ubrać się) a na korytarzu dyżurują nauczyciele. W szatniach dzieją się „różne” sytuacje. Swoją droga mam nadzieję że ta pani w Policji nie zostanie tylko będzie usunięta.Data dodania komentarza: 24.03.2026, 17:47Źródło komentarza: POLICJANTKA OSKARŻONA O POBICIE UCZNIA. SPRAWA JUŻ W SĄDZIEAutor komentarza: NadiaTreść komentarza: Biedne zwierzęta,to jest miejsce bytowania rzadkich gatunków ptaków. Pięknie dbamy o ekologię,a te 259.miejsc pracy? No cóż ,nie każdy ma ambicję pracować jako robotnik czy też kasjer -sprzedawca w kolejnym supermarkecie.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 13:43Źródło komentarza: Miliard złotych dla Elemental na projekt w ZawierciuAutor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność
Reklama
Reklama
Reklama