Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

PRZETARGI I NAGRODY DLA PRACOWNIKÓW POD LUPĄ SŁUŻB

(Zawiercie) W maju do dwóch miejskich spółek zawitali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przeprowadzone przez nich czynności analityczne nie poskutkowały wszczęciem kontroli. Jedna ze spółek znalazła się również w kręgu zainteresowania Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która poprosiła o wydanie dokumentów dot. przetargów przeprowadzonych w zawierciańskich wodociągach od 2015 roku. Z kolei w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych jedną z rzeczy, która wzbudziła największe zainteresowanie CBA były nagrody dla pracowników, szczególnie 22 tysiące dla sprzątaczki.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) W maju do dwóch miejskich spółek zawitali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przeprowadzone przez nich czynności analityczne nie poskutkowały wszczęciem kontroli. Jedna ze spółek znalazła się również w kręgu zainteresowania Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która poprosiła o wydanie dokumentów dot. przetargów przeprowadzonych w zawierciańskich wodociągach od 2015 roku. Z kolei w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych jedną z rzeczy, która wzbudziła największe zainteresowanie CBA były nagrody dla pracowników, szczególnie 22 tysiące dla sprzątaczki.


 

O funkcjonariuszach CBA w miejskich spółkach poinformowały podczas majowej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu szefowe Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.


 

- 24 maja na podstawie postanowienia o żądaniu wydania rzeczy i przeszukaniu prokurator okręgowy w Katowicach zażądał ode mnie jako prezesa zarządu RPWiK dobrowolnego wydania rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie w postaci dokumentacji dotyczącej postępowań przetargowych przeprowadzonych przez RPWiK w okresie od stycznia 2015 roku do marca 2019 roku. Prokuratura Okręgowa w Katowicach nadzoruje postępowanie przygotowawcze w sprawie o czyn z artykułu 305 kodeksu karnego i innych – poinformowała Katarzyna Stachowicz, prezes RPWiK. Do spółki weszło ośmiu funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a tydzień przed nimi do RPWiK przyjechali przedstawiciele CBA. Jak wyjaśniła K. Stachowicz, paragraf na który powołuje się prokuratura dotyczy korupcji.


 

Również Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych zainteresowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. - Były to czynności informacyjno-sprawdzające. Poproszono mnie o dokumenty w zakresie udzielanych nagród przyznawanych przez poprzedniego prezesa. Nagród w dużej wysokości osobom, które z racji pełnienia swoich funkcji takich nagród nie powinny otrzymać, więc te wszystkie wykazy przekazałam. Drugą sprawą, która interesowała CBA była obsługa przez kancelarie prawne z poprzedniego okresu i z tego okresu – też przekazałam te dokumenty. Na tym sprawa się zakończyła. Zapytano mnie kto teraz i w jakiej wielkości, w jakiej kwocie jest wynagrodzenie dla kancelarii prawnej, więc też im wyjaśniłam, że poprzednio były dwie kancelarie zatrudnione - jeden pan, który obsługiwał urząd miejski i druga kancelaria z Warszawy, na którą ja jako prezes nie mogłam sobie pozwolić, dlatego że ta kancelaria brała 200 zł za godzinę. Od 4 grudnia zostałam prezesem i zawarłam umowę z dniem 1 stycznia z inną kancelarią. Kwota zamyka się w 3 tysiącach złotych. Chciałam tylko dodać, że CBA było już w tej sprawie wcześniej, jeszcze przed moim powołaniem, bo ta sprawa chyba wynikła z jakichś donosów jednych pracowników na drugich, tak że przed moim przyjściem już ta sprawa była zaogniona z wizytami w domach niektórych pracowników jak się potem dowiedziałam. Jest to kontynuowane, ale jak się skończy, to po prostu nie wiem – wyjaśniała Grażyna Szlęk, prezes PUK. Jedną z osób, które najbardziej interesowały funkcjonariuszy CBA była sprzątaczka, która otrzymała 22 tysiące złotych nagrody. Kilka osób było wezwanych do Katowic na przesłuchanie. - Tam były też nagrody i większe tylko już dla pracowników umysłowych. A przypominam, że jest to spółka in-house’owa, spółka, która jest finansowana w 97% z podatków mieszkańców i będąc prezesem – kiedyś w ZGK i teraz w PUK-u - moje najwyższe nagrody, które były za akcje zima przyznane, to jest raptem tysiąc złotych brutto – dodała Grażyna Szlęk. Wypowiedź szefowej PUK uzupełnił Łukasz Konarski, informując, że w 2016 na nagrody przeznaczono 92 tysiące złotych, w 2017 roku 215 tysięcy, a w 2018 roku 330 tysięcy złotych. Na koniec G. Szlęk podkreśliła, że też daje premie, bo wynagrodzenia w spółce nie są wysokie, ale premie przyznawane są pracownikom fizycznym, którzy wykonują ciężką pracę i realizują wiele zadań, wykazując się zaangażowaniem.


 

Jak dowiedzieliśmy się od CBA, funkcjonariusze prowadzili jedynie czynności analityczne. Analiza otrzymanych dokumentów nie poskutkowała wszczęciem kontroli. (es), foto: UM Zawiercie


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama