Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 17:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

SZPITAL UKRYWA WYNIKI FINANSOWE. PODOBNO FATALNE

(Zawiercie) 25 kwietnia Rada Powiatu Zawierciańskiego zebrała się na sesji, podczas której radni pochylili się między innymi nad dwoma skargami złożonymi na starostę Gabriela Dorsa. Z braku więc „poważnych” uchwał i tematów (skargi radni zgodnie odrzucili), było trochę miejsca i czasu na inne tematy. Radny Stanisław Dąbrowa nawiązał do głównego tematu sesji nadzwyczajnej z 16 kwietnia, która poświęcona była sytuacji organizacyjnej i finansowej Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Radni nie poznali wtedy wyników finansowych szpitala z początku 2019 od kiedy placówką rządzi p.o. dyrektora Piotr Zachariasiewicz razem z Dariuszem Jorgiem.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 25 kwietnia Rada Powiatu Zawierciańskiego zebrała się na sesji, podczas której radni pochylili się między innymi nad dwoma skargami złożonymi na starostę Gabriela Dorsa. Z braku więc „poważnych” uchwał i tematów (skargi radni zgodnie odrzucili), było trochę miejsca i czasu na inne tematy. Radny Stanisław Dąbrowa nawiązał do głównego tematu sesji nadzwyczajnej z 16 kwietnia, która poświęcona była sytuacji organizacyjnej i finansowej Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Radni nie poznali wtedy wyników finansowych szpitala z początku 2019 od kiedy placówką rządzi p.o. dyrektora Piotr Zachariasiewicz razem z Dariuszem Jorgiem.


 

Choć z kręgów szpitala dowiadujemy się, że faktycznie rządzi mocno powiązany z PiS-em D. Jorg, za którym ciągną się stare sprawy karne z wcześniejszych lat i nie bardzo może być dyrektorem. Dokładnie rok temu media na Śląsku obiegła informacja o postawieniu mu zarzutów korupcyjnych za okres, gdy był dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Pisała o tym w marcu 2018 Gazeta Wyborcza. Jorg został wtedy doradcą Dariusza Kaczmarka, który od X 2017 był dyrektorem zespołu szpitali w Częstochowie. Życie pokazuje, że Dariusz Jorg kolejny raz idzie krok za D. Kaczmarkiem. Gdy Zarząd Województwa Śląskiego odwołał Kaczmarka ze stanowiska dyrektora w Częstochowie, odejść musiał i Dariusz Jorg. W marcu 2019 został jednak powołany na p.o. dyrektora Szpitala Powiatowego w Myszkowie, a miesiąc później na doradcę, podobnie jak wcześniej w Częstochowie, Kaczmarek zatrudnił Jorga. W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu Dariusz Jorg pojawił się już wcześniej, jako kontraktowy doradca. Obecnie doradza w Myszkowie (dyr. Kaczmarkowi) i w Zawierciu (Zachariasiewiczowi). W obu powiatach rządzi koalicja zdominowana przez PiS ze starostami wywodzącymi się z tych partii. W obu powiatach od początku 2019 roku szpitale gwałtownie zaczęły popadać w kłopoty.


 

Podczas kwietniowej sesji radny Stanisław Dąbrowa przypomniał, że szpital – od kiedy przejął go powiat w 1999 roku – wciąż się zadłużał. Pierwsze pozytywne zmiany – zdaniem radnego – nastąpiły w latach 2015-2018.


 

- Obniżono zadłużenie o ponad 9 milionów plus inwestycje szpitala. 16 (kwietnia) oceniliśmy, że ten szpital jest kiepski, czy bardzo zły. Jaki przekaz poszedł do społeczeństwa, to ja nie będę komentował. Przedstawiono propozycje zmian, ocena tych ostatnich lat, że źle się działo, pokazując błędy, jak należy zrobić, jakie oszczędności, ile będzie z tego tytułu zysku – zaczął radny Stanisław Dąbrowa.


 

- Zdziwił mnie jeden fakt - że jak się zapytano dyrektora jaki jest wynik finansowy po pierwszych dwóch miesiącach, to nie umiał odpowiedzieć. Ja byłem 6 lat w Urzędzie Marszałkowskim, zajmowałem się Kolejami Śląskimi. W 2013 roku dostałem „w spadku” sytuację nie do pozazdroszczenia. W nocy o północy gdyby pytano mnie, jako osobę nadzorującą wiedziałem wszystko jeśli chodzi o sprawy finansowe. To, że dyrektor nie potrafi odpowiedzieć, to zacząłem się zastanawiać dlaczego. Chciałbym to jednak usłyszeć, jaki był wynik za pierwszy kwartał 2019, bo ja do tej pory nie wiem. To co ja wiem, to że za I kwartał 2018 roku (…) zysk był ponad 400 tysięcy zł. Czyli rozumiem, że przy tym podejściu nowej dyrekcji wynik będzie dużo lepszy niż rok temu? – mówił Stanisław Dąbrowa.


 

Zdaniem Dąbrowy najważniejszą oczekiwaną zmianą jest to, by pacjenci przyjeżdżali do zawierciańskiego szpitala. - Ilu z nas nie pojechało do szpitala do Zawiercia, tylko szukało innego miejsca? Sami też powinniśmy się zapytać dlaczego tak robimy? – zakończył swoją wypowiedź radny S. Dąbrowa.


 

RADA NIE ROZSTRZYGNIE SKARG NA STAROSTĘ


 

Radni rozpatrzyli dwie skargi na starostę Gabriela Dorsa. W pierwszej z nich wnioskodawca skarżył się na bezczynność starosty w sprawie wniosku dot. wydania zgody na zmianę stanu własności i obciążeń działki stanowiącej jego własność oraz ujawnienia i wpisu aktualnych danych z rejestru gruntów i ewidencji gruntów i budynków do prowadzonej dla działki księgi wieczystej. Komisja skarg, wniosków i petycji stwierdziła jednogłośnie, że rada powiatu nie jest w tym przypadku organem właściwym do rozpatrzenia skargi. Skarga jest bezpośrednio związana z prowadzonym przez wydział geodezji postępowaniem scaleniowym, zatem zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, powinna zostać przekazana do wydziału geodezji.


 

Druga skarga dotyczyła bezczynności wobec braku odpowiedzi na pismo skierowane do starosty 26 lutego br. dotyczącego wniosku o zmianę organizacji ruchu w Rokitnie Szlacheckim na ul. Szlacheckiej. Komisja skarg jednogłośnie uznała tę skargę za bezzasadną, wskazując przy tym, że odpowiedzi na pismo skarżącego udzielił 7 marca zarządca drogi, czyli Powiatowy Zarząd Dróg w Zawierciu, który zajmował się tą sprawą od czerwca 2018 roku (od wpływu pierwszego pisma w tej sprawie).


 

OBWODNICA? ZAPOMNIANA OBIETNICA


 

Małgorzata Benc, przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego przekazała informację, że w połowie Ministerstwo Infrastruktury kwietnia poinformowało, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad „analizuje możliwość realizacji budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby ramach programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020”. Z odpowiedzi ma wynikać, że do czasu trwania analiz, nie można wskazać lub potwierdzić zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych na budowę obwodnicy. Jakby nie czytać tego urzędniczego bełkotu, wniosek jest prosty: politycy PiS-u, którzy solennie obiecywali obwodnicę, o którą starania toczą się już od 8 lat, albo dłużej, pokazują mieszkańcom Zawiercia i Poręby figę z makiem. W myśl starej zasady że „nikt ci tyle nie da ile polityk przed wyborami obieca”.


 

Edyta Superson


 

Jarosław Mazanek


 

Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama