Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 21:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

SPEŁNIAJĄ NAJWYŻSZE STANDARDY!

(Zawiercie) 26 września w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego Ministra Zdrowia dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Gościem honorowym wydarzenia był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Maciej Miłkowski. W połowie czerwca br. przez kilka dni w zawierciańskim szpitalu gościli przedstawiciele Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy na miejscu sprawdzali czy szpital spełnia wymogi bezpieczeństwa i jakości usług świadczonych dla pacjentów. Kontrola obejmowała sprawdzenie wszystkich komórek szpitala, także pozamedycznych, analizę dokumentacji medycznej oraz rozmowy z pacjentami. Placówka otrzymała pozytywny raport z przeprowadzonej wizytacji.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 26 września w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego Ministra Zdrowia dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Gościem honorowym wydarzenia był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Maciej Miłkowski. W połowie czerwca br. przez kilka dni w zawierciańskim szpitalu gościli przedstawiciele Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy na miejscu sprawdzali czy szpital spełnia wymogi bezpieczeństwa i jakości usług świadczonych dla pacjentów. Kontrola obejmowała sprawdzenie wszystkich komórek szpitala, także pozamedycznych, analizę dokumentacji medycznej oraz rozmowy z pacjentami. Placówka otrzymała pozytywny raport z przeprowadzonej wizytacji.


 

- Nie wszystkim szpitalom poddającym się procesowi akredytacji to się udaje. Nasz szpital odniósł sukces, otrzymał certyfikat który poświadcza, że jakość usług jest na najwyższym poziomie i z tego powinniśmy być dumni - nie kryją radości przedstawiciele zawierciańskiej lecznicy.


 

Słowa uznania skierowali do pracowników szpitala również zaproszeni goście. - Jakość w ochronie zdrowia jest bardzo istotna. Dziękuję bardzo za to, że tak duży wysiłek ten szpital na siebie wziął.(...) Gratuluję tego zaszczytnego tytułu, który nie tylko wiąże się z tym, że to jest szpital bezpieczny, który gwarantuje bezpieczeństwo pacjentom (...), ale także jest bardzo ściśle związany również z finansowaniem - powiedział na wstępie Maciej Miłkowski, który zaraz na początku uroczystości dokonał wręczenia certyfikatu.


 

Bardzo ważne jest to, że certyfikaty mogą mieć przełożenie na wysokości kontraktów, które NFZ płaci dla szpitali.


 

- To istotny element finansowy dla szpitala. (...) Wszystkie szpitale w Polsce powinny posiadać taki certyfikat akredytacyjny. Wszystkie szpitale w Polce powinny dbać bardzo mocno o jakość - podkreślił M. Miłkowski.


 

Dyrektor lecznicy Anna Pilarczyk-Sprycha i zastępca ds. lecznictwa Sławomir Milka odebrali certyfikat. Szpital w Zawierciu ma się czym pochwalić także w zakresie finansów, ponieważ rok 2017 zakończył się dodatnim ponad 4 milionowym wynikiem finansowym w przypadku tej placówki.


 

- Jestem z Was strasznie dumna, bo ten certyfikat to Wy - pracownicy szpitala. A Wy zrobiliście to dla kogo? Dla pacjentów. By ten pacjent, przychodząc do nas zupełnie miał inną jakość opieki - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha.


 

- Jeżeli ma się świadomość tego, iż wokół nas są ludzie otwarci na pacjenta i ludzie, którzy mają wiedzę i serce do swojego zawodu, to nawet gdy jest się w szpitalu, to łatwiej znosi się te trudne momenty. (...) Gdy przekraczamy próg szpitala, gdy przychodzi nam założyć piżamę i kapcie w szpitalu, to stajemy się trochę bezbronni jak dzieci. I właśnie dzięki państwu, dzięki personelowi, który już od drzwi nas przyjmuje w tym szpitalu, a potem bada i leczy, czujemy się lepiej - powiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak.


 

- Wiem doskonale ile pracy włożyliście przy wdrażaniu standardów akredytacyjnych. Jestem dumna, że nadzorowany przeze mnie szpital po raz kolejny stanął na wysokości zadania - powiedziała członek zarządu powiatu Maria Milejska, dziękując dyrekcji i personelowi szpitala.


 

- Przed Wami jeszcze wiele wyzwań w dążeniu do utrzymania statusu jednostki akredytowanej - zwróciła się do pracowników lecznicy.


 

- Tutaj (o szpitalu - przyp. red.) są łzy radości i łzy smutku. Myślę, że dorastamy do wartości szpitala, kiedy zaczyna pojawiać się siwy włos na głowie. Zaczynamy go doceniać wtedy, kiedy zdrowie odchodzi - mówił starosta Krzysztof Wrona.


 

SPRZĘT MEDYCZNY TRAFI DO DZIECI


 

W tym samym dniu szpital podpisał umowę z Ministerstwem Zdrowia na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla SOR. - Dzięki otrzymanej dotacji placówka zakupi sprzęt medyczny z przeznaczeniem dla dzieci m. in.: kardiomonitor, defibrylator, respirator, pompę infuzyjną, pulsoksymetr, kapnograf, analizator parametrów krytycznych, elektryczne urządzenie do ssania, aparat do znieczulania, zestaw do trudnej intubacji, zestaw do intubacji i wentylacji. Wartość projektu to 413 250,00 zł, w tym dofinansowanie: 351 262,50 zł –mówi dyrektor szpitala Anna Pilarczyk-Sprycha.


 

CIĘŻKĄ PRACĄ ZASŁUŻYLI NA UZNANIE


 

Wydarzenie było również doskonałą okazją do wyróżnienia pracowników placówki. Odznakę honorową Ministra Zdrowia za zasługi dla Ochrony Zdrowia otrzymali: Janina Bartoszewska-Kozioł (kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego), dr n. med. Józef Donocik-(kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej), lek. Anna Falkiewicz-Anzorge (kierownik Przygodni nr 2 przy ul. Powstańców Śląskich 8), dr n. med. Sławomir Milka (kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo–Ortopedycznej) oraz dr n. med. Włodzimierz Wierzba (kierownik Oddziału Udarowego i Oddziału Neurologicznego). W imieniu władz Sejmiku Województwa Śląskiego, odznaczeń pracowników dokonał Starosta Powiatu Zawierciańskiego Krzysztof Wrona. Złotą odznakę honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymał Szpital Powiatowy w Zawierciu. Srebrne odznaki honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali: lek. Edyta Wąsek (kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych), lek. Paweł Dubik (kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii), Beata Podsiadło (pielęgniarka naczelna zawierciańskiego szpitala) oraz Małgorzata Adamczyk (pielęgniarka oddziałowa SOR). Starosta wraz z członkiem Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Marią Milejską wręczył wyróżnienia pozostałej kadrze kierowniczej placówki oraz pielęgniarkom oddziałowym.


 

W tym dniu Jubileusz Pracy Zawodowej świętowały pielęgniarki, pielęgniarze i położne. Nic więc dziwnego, że cała dyrekcja naszego szpitala oraz Pełnomocnik Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach (Ola Kruk) podziękowali pracownikom za profesjonalizm oraz poświecenie, które pozwalają zapewnić pacjentom placówki bezpieczeństwo i komfort. Jest to bardzo istotne podczas powrotu chorych do zdrowia. Dziękowano nie tylko pracownikom, ale i również instytucjom, fundacjom, które podejmują wszelkie działania poprawiające jakość realizowanych świadczeń i wizerunek zawierciańskiej placówki.


 

OGROMNE WSPARCIE POWIATU


 

Starostwo Powiatowe w Zawierciu w latach 2015-2018 wsparło szpital kwotą 13 879 690,75 zł. Środki zostały przeznaczone na inwestycje związane z termomodernizacją, dotacją do projektów- windy, informatyzacją oraz zakupem aparatury medycznej. Stowarzyszenie Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia w Katowicach wraz ze Stowarzyszeniem Opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej przekazały szpitalowi sprzęt medyczny o wartości 625 114,00 zł. Ponadto Fundacja Ochrony Zdrowia z Dąbrowy Górniczej wsparła lecznicę kwotą 25 000 zł na zakup niezbędnego sprzętu do Zakładu Rehabilitacji. Uroczystość uświetnił występ popularnego artysty - Mateusza Mijala.


 

Monika Polak-Pałęga


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama