Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 23:35
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

MIASTO OGŁOSIŁO DRUGI PRZETARG NA REWITALIZACJĘ PAŁACYKU SZYMAŃSKIEGO

(Zawiercie) Na początku sierpnia gmina opublikowała ogłoszenie o zamówieniu na roboty budowlane związane z rewitalizacją Pałacyku Szymańskiego. W zamówieniu zaznaczono, że prace powinny zostać wykonane do połowy kwietnia przyszłego roku. Opublikowane 3 sierpnia zamówienie obejmowało prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane. Odnowienie willi Stanisława Szymańskiego stanowi element kompleksowej rewitalizacji osiedla TAZ. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W poniedziałek, 20 sierpnia przetarg ten został unieważniony. Jak poinformował Urząd Miejski w Zawierciu, nie złożono żadnej oferty w tym postępowaniu. Po kilku dniach gmina opublikowała kolejne ogłoszenie o przetargu.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Na początku sierpnia gmina opublikowała ogłoszenie o zamówieniu na roboty budowlane związane z rewitalizacją Pałacyku Szymańskiego. W zamówieniu zaznaczono, że prace powinny zostać wykonane do połowy kwietnia przyszłego roku. Opublikowane 3 sierpnia zamówienie obejmowało prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane. Odnowienie willi Stanisława Szymańskiego stanowi element kompleksowej rewitalizacji osiedla TAZ. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W poniedziałek, 20 sierpnia przetarg ten został unieważniony. Jak poinformował Urząd Miejski w Zawierciu, nie złożono żadnej oferty w tym postępowaniu. Po kilku dniach gmina opublikowała kolejne ogłoszenie o przetargu.


 

Budynek przy ul. Szymańskiego 2, w którym obecnie znajduje się m.in. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, to willa w stylu szwajcarskim zaprojektowana pod koniec XIX wieku przez warszawskiego architekta Hugo Kudera. Była to posiadłość dyrektora Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie” – Stanisława Szymańskiego. Budynek, stanowiący część układu urbanistycznego osiedla robotniczego TAZ, wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego.


 

Na początku sierpnia Urząd Miejski w Zawierciu ogłosił przetarg na roboty budowlane I etapu kompleksowej rewitalizacji osiedla TAZ obejmującego Pałacyk Szymańskiego. Prace miałyby być prowadzone na części wschodniej, północnej i południowej budynku. W ich zakres wejść miały między innymi renowacja cokołów i elewacji budynku, remont schodów zewnętrznych, remont stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana poszycia dachu, remont i impregnacja więźby dachowej wieży, wymiana poszycia dachu wieży na istniejącą pierwotnie karpiówkę, czy też naprawa zabytkowych murów. Jako termin zakończenia prac, gmina wskazała 15 kwietnia przyszłego roku. Termin składania ofert w tym przetargu upłynął w poniedziałek, 20 sierpnia. Tego samego dnia w biuletynie informacji publicznej zawierciańskiego magistratu opublikowana została informacja o unieważnieniu tego postępowania. Powodem takiej decyzji gminy było to, że w postępowaniu nie została złożona żadna oferta. Trzy dni później (w czwartek 23 sierpnia) gmina opublikowała kolejny przetarg na rewitalizację Pałacyku Szymańskiego. Termin składania ofert upływa w piątek, 7 września. W „nowym” ogłoszeniu termin zakończenia inwestycji nie uległ zmianie - tak jak w przypadku pierwszego przetargu miasto wskazuje, że prace powinny zostać zakończone do 15 kwietnia.


 

PRACE PRZY NIEDZIAŁKOWSKIEGO 22 JUŻ TRWAJĄ


 

Willa dyrektora Stanisława Szymańskiego to nie jedyny budynek, który miasto chciałoby w najbliższej przyszłości zrewitalizować. Kilka miesięcy temu zawierciański urząd wybrał firmę, która zajęła się budynkiem przy Niedziałkowskiego 22. Do przeprowadzenia rewitalizacji zdegradowanego budynku na osiedlu TAZ w celu jego adaptacji na mieszkania wspomagane i chronione miasto wybrało na początku kwietnia br. konsorcjum firm, w skład którego wchodzą Firma Handlowo-Usługowa „INSTALDAR” Damian Dzielawski z Myszkowa oraz Zakład Usługowo-Budowlany „BUD-REM” Tomasz Skipirzepa z Zawiercia.


 

Prace za ponad 3,8 miliona złotych obejmują m.in. wzmocnienie fundamentów, przebudowę ścian konstrukcyjnych i ścian wewnętrznych, wzmocnienie stropów drewnianych, demontaż drewnianych schodów jednobiegowych i wykonanie dwóch nowych klatek schodowych, wykonanie szybu windowego, zakup i montaż windy dla osób niepełnosprawnych, wymianę pokrycia dachowego oraz części jego konstrukcji. Wyczyszczona zostanie również elewacja budynku wraz z uzupełnieniem brakujących jej elementów. Zamówienie zakłada też wykonanie instalacji wewnętrznych (m.in. instalacja C.O., gazowa, instalacja wentylacji mechanicznej i elektrycznej), wykonanie podestu na gruncie ze schodami i rampą dla niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż sanitariatów. Przebudowie towarzyszyć będzie zagospodarowanie terenu wokół budynku. Ma powstać parking na 23 miejsca postojowe wraz z drogą dojazdową, chodnik, nowe trawniki i kwietniki. Zamontowanych ma zostać kilkanaście latarni, ławki, kosze na śmieci, śmietnik, czy też stojak na rowery. Remontowany budynek przy Niedziałkowskiego 22 również znajduje się w rejestrze zabytków. Ta inwestycja też pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych.


 

KOMPLEKSOWY REMONT OSIEDLA WCIĄŻ DALEKO


 

Wielu mieszkańców z pewnością będzie zadowolonych z prac już prowadzonych i planowanych na osiedlu TAZ. Jednak w tej chwili trudno nazwać je kapitalną rewitalizacją osiedla. O takich planach mówi się już od kilku lat, mieszkańcy mogli nawet obejrzeć wizualizację osiedla po wykonaniu szeregu prac. Póki co odnowienie całego osiedla pozostaje nadal w sferze marzeń i planów. Dwa budynki z terenu całego osiedla to wciąż niewiele. Naturalnie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że takie inwestycje są niezwykle kosztowne. Może zamiast snuć wielkie plany i ogłaszać je mieszkańcom, warto najpierw poszukać środków i mierzyć siły na zamiary? Wówczas mieszkańcy nie będą czuli się zawiedzeni tym, że po raz kolejny inwestycje, o których „mówi się od lat” są wykonywane jedynie częściowo lub miasto nie podejmuje się ich wcale.


 

Edyta Superson


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama