Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 04:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ORKIESTRA WYGRAŁA OKOŁO 200 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

(powiat zawierciański) 14 stycznia po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Zawierciu. Tym razem jej celem było pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Łącznie we wszystkich gminach naszego powiatu udało się uzbierać kwotę około 200 tysięcy złotych! Mieszkańcy mogli liczyć na moc atrakcji. W Pilicy wystąpiła Izabela Trojanowska, a chętni mogli wylicytować „dzień bycia dyrektorem Szpitala Powiatowego w Zawierciu”. Za to w Porębie na scenie królowała Kaśka Sochacka. W Łazach kwestował wolontariusz bez numeru PESEL, a był nim uwielbiany przez wszystkich, sympatyczny i niosący ludziom pomoc pies Drako. Mieszkańcy powiatu wykazali się ogromną wrażliwością i szczodrością.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) 14 stycznia po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Zawierciu. Tym razem jej celem było pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Łącznie we wszystkich gminach naszego powiatu udało się uzbierać kwotę około 200 tysięcy złotych! Mieszkańcy mogli liczyć na moc atrakcji. W Pilicy wystąpiła Izabela Trojanowska, a chętni mogli wylicytować „dzień bycia dyrektorem Szpitala Powiatowego w Zawierciu”. Za to w Porębie na scenie królowała Kaśka Sochacka. W Łazach kwestował wolontariusz bez numeru PESEL, a był nim uwielbiany przez wszystkich, sympatyczny i niosący ludziom pomoc pies Drako. Mieszkańcy powiatu wykazali się ogromną wrażliwością i szczodrością.

 

ZAWIERCIE: PONAD 47 TYSIĘCY ZŁ

 

W Zawierciu, gdzie udało się zebrać ponad 47 tysięcy złotych, w czasie finału WOŚP dzieci mogły obejrzeć spektakle i uczestniczyć w różnych zajęciach plastycznych. Na scenie MOK-u zagrała grupa Projekt, a po niej zespoły Menelaos, December, Smile, Red Storm. Jak zwykle niezwykłą popularnością cieszyły się licytacje. Tu można było „powalczyć” o kalendarze, koszulki, książki, mini apteczkę, płytę z Woodstocku (rzeczy przekazane przez Jurka Owsiaka). Sporym zainteresowaniem cieszył się również kalendarz podpisany przez polskich skoczków (Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Macieja Kota) i kalendarz podpisany przez zawierciańskich artystów (z autografami między innymi Leopolda Stawarza i Anity Maszczyk). Posłanka Anna Nemś przekazała na licytację pióro, misie i czapki. Piekarnia Pukawka przygotowała na orkiestrę wielkie dwukilogramowe serce z piernika, a pszczelarze kosz ze swoimi wyrobami. Do tego atrakcyjne były wejściówki do SPA, na basen, kręgle i masaże. Nie zabrakło sportowo-lokalnych akcentów, a to za sprawą przynoszących nam dumę siatkarzy Aluronu Virtu Warty Zawiercie. W czasie aukcji można było zdobyć piłkę i koszulkę z podpisami zawodników tego zespołu.

 

Do finału włączył się również Zespół Szkół imienia Stanisława Staszica w Zawierciu. Tu udało się uzbierać 1242 zł. W szkole odbyła się loteria fantowa, aukcje, kiermasz ciast. Zagrał również szkolny zespół nazywany „HUTNIK band”.

 

SZPITAL WSPIERA WOŚP

 

W ramach finału zawierciański szpital zorganizował białą niedzielę. - Nasza lecznica już drugi rok z rzędu dopięła wszelkich starań, aby WOŚP „grał do końca świata i o jeden dzień dłużej”. Z tej okazji można było nas spotkać w sztabach WOŚP Ogrodzieńcu i Pilicy oraz w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza w Zawierciu, gdzie personel lecznicy dokonywał pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru we krwi – przekazała Karolina Matuszewska z zawierciańskiego szpitala.

 

W ramach „białej niedzieli” o określonych porach każdy mógł odwiedzić przychodnię przy ul. Powstańców Śląskich 8 w Zawierciu i wykonać bezpłatnie badania laboratoryjne, a przy okazji dobrowolnie wesprzeć działania Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Jak przypomina K. Matuszewska dzięki 24 i 25 finałowi doposażone zostały Oddział Dziecięcy i Oddział Opieki Paliatywnej zawierciańskiego szpitala (między innymi w nowoczesne USG, pulsoksymetr, kardiomonitor, 20 łóżek z szafkami przyłóżkowymi, dwa wózki inwalidzkie, aparat EKG oraz ssaki elektryczne).

 

- Mamy nadzieję, że tegoroczny (finał - przyp. red.), także zasili naszą placówkę. Odpowiednie zapotrzebowanie zgłosimy niebawem Jurkowi Owsiakowi – dodała Matuszewska.

 

PORĘBA FINAŁ PO DŁUGIEJ PRZERWIE

 

Po dwóch latach przerwy finał orkiestry ponownie odbył się w Porębie. 30 wolontariuszy wyruszyło na ulice miasta. Łącznie w czasie imprezy zebrano 22 tysiące i 75 zł.

 

- Zdecydowaliśmy się na organizację finału w naszej gminie po dwóch latach przerwy. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, że mimo tej przerwy ludzie, mieszkańcy miasta nas nie zawiedli. Największym zainteresowaniem cieszyła się licytacja i występ Kasi Sochackiej – przekazał nam Marek Wystrychowski z porębskiego sztabu WOŚP.

 

Główne atrakcje czekały na mieszkańców w MOK-u. W mieście działo się sporo i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wystąpiły Tańczące Nutki z Przedszkola Miejskiego nr 1, a po nich młodzi artyści z porębskiego ogniska muzycznego. Zaprezentowało się Studio ART (Muzo Skrzaty, Złota Jesień bis i inni). Na scenie zachwycali Zuzia Pycia &Michał Jajeśnica z Acoustic Duo. Nie zawiódł zespół Retro i KGW „Niwczanki”. Można było posłuchać cudownej muzyki międzynarodowej Zdzisława Zasunia. Zagrała grupa Projekt i Kaśka Sochacka z zespołem. Chętni mogli również spróbować pysznej grochówki i obejrzeć pokaz ratownictwa technicznego (OSP Niwki, OSP Poręba). W czasie licytacji kwotę 600 zł osiągnął obraz „Złota dama” (przekazała go Aleksandra Gaweł-Krajska), a szczęśliwą jego posiadaczką stała się Mirosława Minge. Konstytucję RP przekazaną przez Barbarę Dolniak (wicemarszałek Sejmu VIII kadencji) wylicytował burmistrz Ryszard Spyra (za kwotę 560 zł).

 

Na koniec pięknym akcentem było wykonanie hymnu WOŚP przez orkiestrę OSP II z dzielnicy Górka.

 

ŁAZY: MAŁA GMINA O WIELKIM SERCU!

 

Orkiestrowe granie ma w Łazach bogatą tradycję, od samego początku akcje koordynuje sztab, który mieści się w Zespole Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego. Ta mała gmina, już nie raz pokazała jak wielkie serca mają jej mieszkańcy. Orkiestra zebrała tu około 47 tysięcy 500 zł! To imponująca kwota, jeżeli porówna się liczbę ludności gminy Łazy z liczbą ludności w stolicy naszego powiatu. Należy zaznaczyć, że uzyskana suma (stan na 16 stycznia) nie była jeszcze ostateczna. Na ulice Łaz wyszło ponad 100 wolontariuszy w różnym wieku.

 

Rekordzistą okazał się wolontariusz bez numeru PESEL, czyli pies ratownik Drako ze swoim opiekunem (Artur Masajada). Zebrali oni 1600 złotych. Finał WOŚP na Placu przy Fontannie w centrum miasta przyciągnął ogromną liczbę mieszkańców. Organizatorami imprezy byli: „Gostek”, MOK, Park Wodny „Jura” oraz Urząd Miejski w Łazach.

 

PILICA: „WSZYSTKO CZEGO DZIŚ CHCĘ”

 

Jak zawsze na medal spisała się Szkoła Podstawowa nr 1 w Pilicy (dawniej zespół szkół). Można było liczyć na występy dzieci z placówek oświatowych i solistów z SP nr 1. Na scenie wystąpili między innymi ENTROPIA, Virtual, Zbrucz z Tarnopola na Ukrainie, Teatrzyk „Igraszka”. Największą gwiazdą, była Izabela Trojanowska, która nie zawiodła publiczności i zaśpiewała hity „Tyle samo prawd ile kłamstw”, „Podaj cegłę” i „Wszystko, czego dziś chcę”.

 

Wśród najcenniejszych loteryjnych przedmiotów znalazły się: piłka do koszykówki podpisana przez Marcina Gortata, karnety do jazdy konnej, wejściówki na basen w Łazach, gadżety WOŚP. Co ciekawe na jeden dzień można również było zostać dyrektorem Szpitala Powiatowego w Zawierciu. W Pilicy udało się uzbierać ponad 20 tysięcy zł.

 

W TYCH GMINACH MIESZKAŃCY TAKŻE NIE ZAWIEDLI

 

Sztab WOŚP w Ogrodzieńcu działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ogrodzieńcu. Aż 67 wolontariuszy zbierało pieniądze na szczytny cel. Finałowi towarzyszyły występy Orkiestry Dętej z Giebła, zespołu „Malwinki” z SP w Gieble i pokaz ratownictwa medycznego (Jura Rescue Team). W Ogrodzieńcu zebrana została kwota ponad 25 tysięcy 576 złotych! Po raz kolejny wspaniale zorganizowana impreza okazała się ogromnym sukcesem.

 

Równie udany i świetnie zorganizowany finał odbył się w Szczekocinach, gdzie oprócz lokalnych artystów wystąpiły zespoły „Arytmia” i „Claris”. W czasie turnieju halowej piłki nożnej udało się uzbierać 1400 zł. Na medal spisał się sztab zlokalizowany w Zespole Szkół przy ul. Spacerowej 12. Tu zebrano około 20 tysięcy złotych. Dzięki otwartym sercom mieszkańców gminy Żarnowiec udało się zebrać kwotę 11 tysięcy 794 zł. Z kolei w Szkole Podstawowej w Kroczycach zebrano około 6 291 złotych. W Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Pradłach z kolei około 3 390 złotych, ale to z pewnością nie jest ostateczna kwota. Dobrze wiadomo, że w walce o słuszny cel liczy się każda złotówka. Szacuje się, że razem w całym powiecie mieszkańcy uzbierali ponad 200 tysięcy złotych, ale kwota ta na pewno będzie wyższa po zakończeniu wszystkich licytacji.

 

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama