Katarzyna Gajewska-Knapik absolwentką Cambridge!

  • 10.09.2022, 11:58 (aktualizacja 10.09.2022, 13:08)
  • Jarosław Mazanek
Katarzyna Gajewska-Knapik absolwentką Cambridge! dr n. med. Katarzyna Gajewska-Knapik. Zdjęcie: screen z jej profilu na FB

Podziel się:

Oceń:

Dosłownie przed chwilą dowiedzieliśmy się, że pochodząca z Żarek Letnisko lekarz ginekolog specjalista położnictwa i medycyny położniczej Katarzyna Gajewska-Knapik dzisiaj uczestniczy w uroczystości nadania tytułu dożywotniego członkostwa University of Cambridge. Uroczystość odbędzie się dzisiaj 10 września o 11.30 czasu Londyńskiego, o 12:30 czasu polskiego. O pracy naukowej Katarzyny Gajewskiej-Knapik Gazeta Myszkowska pisała po raz pierwszy w 2003 roku!

Dr nauk medycznych Katarzyna Gajewska-Knapik jest ginekologiem położnikiem, specjalistą z zakresu patologii ciąży, konsultantem położnictwa i medycyny położniczej. W roku 2003 gdy już tytułowała się doktorem medycyny, jej pracę doktorską dostrzegł profesor Nicolaides i zaproponował dwuletnie stypendium naukowe i pracę w Królewskim Szpitalu Klinicznym w Londynie (King's Colllege Hostpital Medical Scholl). Ta zaczęła się kariera naukowa i zawodowa Katarzyny Gajewskiej (wtedy była jeszcze panną) w Wielkiej Brytanii, początkowo w Londynie. Później zaproponowano jej pracę w Uniwersytecie Oxfordzkim, a obecnie od wielu lat pracuje na Uniwersytecie w Cambridge. 

A artykule "Nasz lekarz w Londynie" publikowanym w Gazecie Myszkowskiej nr 43/2003 rok z 24-10-2003 pisaliśmy m. in. o jej pochodzeniu z Myszkowa i Żarek Letnisko:  była uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Myszkowie, uczyła się w LO im  Włodzimierza Majakowskiego w Zawierciu. Jak liceum to nazywało się w okresie PRL, obecnie szkoła nosi imię II LO im. Heleny Malczewskiej, w nawiązaniu do patronki żeńskiego gimnazjum, które działało w Zawierciu od 1898r, przy ul. Sądowej. Niestety oficjalna historia LO im. H. Malczewskiej na stronie liceum kończy się na roku 1929. A szkoda. Okres PRL gdy szkoła nosiła imię W. Majakowskiego, w oficjalnej historii szkoły nie istnieje. https://www.malczewska.com/kategorie/historia-szkoly

Studia medyczne ukończyła na Akademii Medycznej w Zabrzu-Rokitnicy gdzie w 2002 roku obroniła doktorat  z w Katedrze Fizjologii z z fizjologii płodu, osi hormonalnej płodu. 

Cały archiwalny nr GM nr 43/2003 r jest dostępny w tym artykule. Niestety zapis zdjęć pliku z tamtych lat w pdf jest niskiej jakości, ale publikujemy je osobno. To też pokazuje jak obszerne czasowo i treściowo jest archiwum Gazety Myszkowskiej. 

Choć Katarzyna Gajewska-Knapik od wielu lat jest pracownikiem naukowym University of Cambridge to jest była absolwentem tej uczelni i nie mogła się tytułować "członkiem rodziny University of Cabmbridge" To się właśnie zmienia, gdyż uzyskała tytuł magistra medycyny genomowej- MSt - Masters in Genomic Medicine, University of Cambridge. Ze względu na jej wcześniejsze osiągnięcia, studia te zaproponował jej i sfinansował (ok. 17 tys. funtów za semestr) brytyjski odpowiednik naszego NFZ.  

Dzisiaj 10.09.2022 na University of Cambridge odbywa się ceremonia nadania m. in. Katarzynie Gajewskiej-Knapik  stałego, dożywotniego  członkostwa University of Cambridge.

Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak odbywa się uroczystość, podajemy link: https://cambridge.graduations-live.co.uk/ Po jego kliknięciu wejdziemy na stronę uniwersytetu należy wybrać wydarzenie z September 10 Saturday, Sept 11.30 i dalej: VIEW CEREMONY > o 11.30 (12.30 czasu polskiego).

Ewentualnie powinien też zadziałać link bezpośredni: https://cambridge.graduations-live.co.uk/event-342.html

Dr n. med. Katarzynie Gajewskiej-Knapik, "naszej" lekarce, wywodzącej się z naszych stron, z Myszkowa, Żarek Letniska, absolwentce zawierciańskiego LO życzymy dalszych sukcesów naukowych. 

Jarosław Mazanek

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (3)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jerzy
Jerzy 11.09.2022, 22:01
Pan redaktor ma bardzo rozległe zainteresowania 😁

Pozostałe