NIE WIESZ JAKI WYBRAĆ PROFIL? W HERBERCIE MASZ NA TO 2 LATA! PORADNIK ÓSMOKRASISTY

  • 13.04.2022, 18:13
  • red
NIE WIESZ JAKI WYBRAĆ PROFIL? W HERBERCIE MASZ NA TO 2 LATA! PORADNIK…

Podziel się:

Oceń:

Niedługo ósmoklasiści staną w obliczu konieczności podjęcia decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej. Ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej szkoły i kierunku, które w bliższej bądź dalszej perspektywie pozwolą zdobyć kwalifikacje, niezbędne do wykonywania zawodu. W związku z tym zaczynamy prezentację szkół, abyście mogli wybrać jak najlepiej. Prezentujemy ofertę LO im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie.

LO im. Zbigniewa Herberta jest szkołą społeczną prowadzoną przez Samodzielne Koło Terenowe nr 56 Społecznego Towarzystwa Oświatowego (to organizacja pozarządowa, działająca na zasadzie non-profit, co oznacza, że wszystkie pozyskiwane środki przeznacza na działalność oświatową; prowadzi w Polsce ok. 100 przedszkoli, szkół podstawowych i średnich). Szkoła powstała w roku 1990 na fali przemian społecznych, mających między innymi na celu przełamanie monopolu władzy w dziedzinie szkolnictwa.

W tegorocznym rankingu prezentującym m.in. najlepsze licea ogólnokształcące w kraju, LO im. Herberta otrzymało znak jakości zwany Złotą Tarczą i znalazło się na pierwszym miejscu w Częstochowie.

Jednym z priorytetów- jak mówią nauczyciele jest troska o wysoki poziom kształcenia. Władze szkoły są przekonane, że służy temu nauka w niewielkich zespołach (zajęcia przygotowujące do matury na poziomie rozszerzonym odbywają się w grupach 5-10-osobowych, na poziomie podstawowym- do 25 osób). 
Reforma edukacji postawiła dzisiejszych 14-15-latków w trudnej sytuacji: wybierając szkołę średnią, muszą już zdecydować o profilu klasy, czyli w perspektywie o tym, do których egzaminów maturalnych przygotuje ich  liceum. Mając to na względzie liceum Herberta  chce dać  uczniom możliwość modyfikacji profilu nauczania przedmiotów na poziomie rozszerzonym w trakcie nauki do końca pierwszej klasy, a w szczególnych przypadkach- jeszcze w klasie drugiej. - Nasze doświadczenia pokazują, że wielu uczniów korzysta z tej możliwości -informuje LO im. Herberta.
W tej szkole znajdują swoje miejsce zarówno ludzie ambitni, kreatywni, ciekawi świata i odważni, jak i nieśmiali, potrzebujący wsparcia i motywacji. Tym pierwszym szkoła zapewnia zajęcia przygotowujące do konkursów i olimpiad, prowadzone przez nauczycieli z pasją, tym drugim- bezpieczeństwo i naukę w przyjaznej atmosferze i kameralnym gronie (służą temu np. indywidualne konsultacje).
Opisane działania od lat przynoszą efekty, potwierdzane m.in. w edukacyjnym rankingu Perspektyw – w ub. roku szkolnym Liceum im. Herberta awansowało  na 1. miejsce w Częstochowie wśród liceów ogólnokształcących (szkoła otrzymała znak jakości zwany Złotą Tarczą). 
Sukces ten nie był dla nauczycieli zaskoczeniem: -Dwoje naszych uczniów zostało laureatami olimpiad przedmiotowych z biologii i chemii, jedna uczennica – finalistką olimpiady filmowej, egzaminy maturalne z kilku przedmiotów na poziomie rozszerzonym (biologia, j.angielski, matematyka i informatyka) wypadły najlepiej w naszym mieście.
Rankingi to jednak nie wszystko, nie chcemy, żeby lata licealnej edukacji były morderczym wyścigiem do celu zwanego maturą. Nie mniej ważny niż sukcesy naukowe jest więc dla nas społeczny rozwój uczniów, dlatego zachęcamy ich do uczestnictwa w akcjach charytatywnych, debatach oksfordzkich, wydarzeniach kulturalnych (cieszy nas to, że najczęściej sami są ich organizatorami, np. szkolnej Aukcji Rzeczy Ładnych i Nieładnych, pikników naukowych, nocy filmowych, nocnego czytania „Dziadów”, obserwacji astronomicznych i fotografowania nieba) - informuje nas Wicedyrektor szkoły  Ilona Tutaj

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Częstochowie ul. Rejtana 7 www.slo.czest.pl  (red)

red

Zdjęcia (9)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe