Z cyklu „Na kartach historii” ZAWIERCIANIN W WOJSKOWEJ RADZIE OCALENIA NARODOWEGO

  • 20.01.2022, 05:45
  • Damian Liszczyk
Z cyklu „Na kartach historii” ZAWIERCIANIN W WOJSKOWEJ RADZIE OCALENIA…

Podziel się:

Oceń:

13 grudnia minęła 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Organem administrującym Polską w czasie stanu wojennego była powołana w nocy 12/13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Wspomnieć należy, że członkiem tego organu był urodzony w Zawierciu generał broni Józef Baryła.

Generał Józef Baryła urodził się 21 listopada 1924 roku w Zawierciu, był synem Antoniny z Burzyńskich oraz Edwarda. W czasie II wojny światowej pracował jako robotnik w Hucie Szkła w Zawierciu. W maju 1945 roku wstąpił ochotniczo do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie w maju 1947 roku ukończył Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. W 1964 roku, studiując zaocznie w Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, obronił pracę doktorską. 7 maja 1980 roku został mianowany szefem Głównego Zarządu Politycznego WP, natomiast 11 października 1980 został wiceministrem obrony narodowej. W nocy 12/13 grudnia 1981 roku w Urzędzie Rady Ministrów, jako członek WRON podpisał dekret o stanie wojennym. Generał Baryła był odpowiedzialny za propagandę wojskową w okresie stanu wojennego.

O istnieniu WRON Polacy dowiedzieli się z przemówienia telewizyjnego generała armii Wojciecha Jaruzelskiego, które zostało wyemitowane rankiem 13 grudnia 1981 roku. Komunikaty o wprowadzeniu stanu wojennego rozwieszano także na słupach ogłoszeniowych. Wszystkie sygnowane były literami WRON. Rada liczyła 22 oficerów, na czele Rady stanął generał armii Wojciech Jaruzelski. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego funkcjonowała do 1983 roku, kiedy stan wojenny został zniesiony.

W 1991 roku generał Baryła przeszedł w stan spoczynku, był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Budowniczych Polski Ludowej. W III RP był członkiem Klubu Generałów Wojska Polskiego. Zmarł 4 listopada 2016 roku w Warszawie, został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.

Tekst: Damian Liszczyk

Zdjęcie: Wojskowa Agencja Fotograficzna (Wojskowy Przegląd Historyczny nr 2 z 1986). Uroczystość wpisu do Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich - 1985

Damian Liszczyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe