Podwyżka za śmieci faktem

  • 11.01.2022, 19:09
  • Sebastian Michalak
Podwyżka za śmieci faktem

Podziel się:

Oceń:

(Gmina Kroczyce) 29 października odbyła się sesja Rady. Radni podjęli między innymi uchwałę w sprawie zmiany stawki, jaką będą ponosić mieszkańcy gminy za odbiór śmieci. Ogólnie rzecz ująwszy, od nowego roku stawka będzie wynosić 30 zł od mieszkańca.

ZGK DALEJ BĘDZIE ODBIERAŁ ODPADY
Szereg uchwał podjętych na sesji dotyczył, bezpośrednio lub pośrednio, gospodarki odpadami komunalnymi. Zanim jednak przeprowadzono w ich sprawie przedmiotowe głosowania, wójt Stefan Pantak poinformował w swoim sprawozdaniu z działalności samorządu w okresie międzysesyjnym, o wyborze firmy, która zajmie się odbiorem śmieci w gminie w latach 2022-23. Za najkorzystniejszą ofertę uznano tę Zakładu Gospodarki Komunalnej z Zawiercia. Umowa z Zakładem została podpisana 27 października. Co istotne: ZGK z Zawiercia odbiera śmieci z terenów Kroczyc także w tym roku.
Tymczasem pierwszą uchwałą związana z gospodarką komunalną, nad którą głosowali radni, była uchwała w sprawie możliwości dopłacania przez gminę - z dochodów własnych niepochodzących z pobranej od mieszkańców opłaty - do części kosztów wynikłych z gospodarowania odpadami. Podjęcie powyższej uchwały było możliwe, ponieważ w ostatnim czasie zmieniły się w tej sprawie przepisy. Do tej pory, oficjalnie, gminy nie mogły dopłacać do śmieci. Uchwała ostała przyjęta jednogłośnie „za”, a więc 15 głosami, gdyż wszyscy radni brali udział w obradach sesji.
Również następna przyjęta przez radnych uchwała – i także przyjęta jednomyślnie „za”, tyczyła się, choć nie w całości, sprawy śmieci. Była to bowiem uchwała zmieniająca plan budżetu gminy na bieżący rok, w której to dokonano, między innymi, zwiększenia liczby środków przeznaczonych przez gminę na funkcjonowanie gospodarki odpadami - o 60 tys. złotych.
NOWA, WYŻSZA STAWKA
Rzecz jasna, istotną uchwałą była uchwała w sprawie ustalenia nowej stawki za śmieci. Przewodniczący Rady powiedział, że temat stawki jest tematem niewdzięcznym, lecz sytuacja, jaka jest na rynku, powoduje konieczność podwyżki. Przewodniczący zaznaczył, że w gminie produkuje się coraz więcej śmieci. 
- System gospodarki odpadami nie bilansuje się nam. Na koniec września sytuacja wygląda następująco: dochody, jakie zgromadziliśmy od początku roku na utrzymanie systemu, wynoszą 1 226 955 zł, wydatki zaś, jakie ponosimy 1 541 272 zł. Już na koniec 3 kwartału deficyt systemu wynosi więc 314 361 zł. Tyle już musieliśmy dołożyć z innych dochodów własnych. Problem podwyżki opłat jest problemem powszechnym. W ostatnich dniach gmina Janów podniosła opłatę i ma ona wynosić 34 zł – powiedziała skarbnik gminy; i dodała, że stale rosną ceny paliwa czy też ceny składowania odpadów, a więc stawki mające bezpośredni wpływ na firmy odbierające śmieci. Jednocześnie zaznaczyła, że samorząd zdaje sobie sprawę, że rosną też koszty życia ludzi. Powiedziała, że aby system się samofinansował samorząd powinien podwyższyć stawkę do 33 złotych, ale z uwagi na mieszkańców zdecydowano się tego nie robić. 
Zgodnie z treścią uchwały przyjętej przez radnych (14 głosami „za”, przy 1 głosie wstrzymującym się), mieszkańcy gminy będą od 1 stycznia uiszczać opłatę w wysokości 30 zł miesięcznie (jeśli odpady zbierane są w sposób selektywny). Ustalono też, że za każdą kolejną osobę powyżej 4 osób w rodzinie, stawka będzie wynosić 28,50 zł. Osoby, które nie zbierają śmieci w sposób selektywny, będą musiały płacić 90 zł.
W tym roku mieszkańcy płacą za śmieci (zgodnie z uchwałą z końcówki 2020 roku) 25 zł za miesiąc. 23,50 zł za każdą kolejną osobę powyżej czterech osób w rodzinie i 75 zł przy braku selekcji. 
Skarbnik zaznaczyła, iż wskutek przyjęcia stawki 30 zł w systemie gospodarki odpadami będzie brakowało około 160 tys. zł, i gmina będzie musiała podjąć także w 2022 roku odrębną uchwałę intencyjną, żeby pokryć te koszty z innych źródeł. Dodała też, że, zgodnie z zapewnieniami wójta, gmina nie planuje jednak podwyższenia podatków, w tym podatków od nieruchomości.

Sebastian Michalak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe