DZIKI TERRORYZUJĄ PORĘBĘ

  • 11.01.2022, 17:28 (aktualizacja 11.01.2022, 17:36)
  • JotM
DZIKI TERRORYZUJĄ PORĘBĘ Zniszczone podwórko. Tak szalały dziki w Zawierciu w 2019 roku

Podziel się:

Oceń:

(Poręba) Mieszkańcy Poręby, dzielnic położonych od strony Siewierza, narzekają na ogromną ilość dzików, które coraz śmielej przychodzą pod domy, spacerują po ulicach, niszczą ogródki. Ta część Poręby dochodzi do lasów, łąk, płynie tędy Przemsza. Tereny zamieszkałe przez zwierzęta leśne coraz częściej przenikają się z siedzibami ludzi.

-Powinniśmy nazywać się „Dzikowo” nie Poręba -mówi mieszkaniec Poręby, który zadzwonił do redakcji. -Problem z dzikami jest od Kierszuli aż po Las Siewierski. Wieczorem tak o 8-9 strach wyjść na ulicę. Jest po prostu tragedia. Dziki chodzą wszędzie, niszczą ogrodzenia. Zgłaszamy to nieraz do burmistrza, powinien zająć się ich odstrzałem. Nie ma żadnych efektów.
Wyjaśniamy, że gmina choć np. zatwierdza plan polowań zbiorowych na swoim terenie, to nie organizuje polowań, nie ustala planu ilości zwierząt do zabicia. 
Spytaliśmy burmistrza Poręby Ryszarda Spyrę o problemy z dzikami: -Od trzech lat mamy z tym problem, ponieważ koła łowieckie, których są to obwody albo zawiesiły działalność, albo miały jakieś problemy prawne z wejściem w teren. Działa koło „Poręba” z którym rozmawiałem, byłem nawet u nich na Hubertusie. Koło wykonało swoje limity odstrzałów, zawnioskowali o ich zwiększenie. To jeszcze w ubiegłym roku. I jak mnie informowano, te dodatkowe odstrzały też wykonali. Koła Ryś z Katowic  i koło z Mierzęcic których terenem łowieckim jest właśnie ta część Poręby od strony Siewierza, mają swoje problemy organizacyjne, zaprzestały tu polowań i stąd wzmożony problem z dzikami. 
Problem jest rzeczywiście poważny, dziki wchodzą nawet do centrum Poręby, buchtują. Jest tu rezerwat dębów szypułkowych 96 drzew, to je przyciąga.
-Czy były jakieś sygnały o atakach dzików na ludzi? -pytamy burmistrza.
-Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnego takiego przypadku -mówi Ryszard Spyra.

Problem dzików wchodzących w osiedla mieszkaniowe dotyczy nie tylko Poręby, występuje w wielu miejscowościach, gdzie siedliska dzików, obszary leśne stykają się z domami.  Zajmujemy teren bytowania tych zwierząt, i o ile wchodzące na podwórko sarny nie budzą niepokoju, to dziki już tak. Zwłaszcza, że potrafią skutecznie niszczyć ogrodzenia, przekopać całe podwórko czy ogródek. W roku 2019 dziki bardzo intensywnie „odwiedzały” zawiercian, dzielnicę domów za Formatem. Dziki jakby kierowały się nazwami ulic, niszcząc ogródki i ogrodzenia na ulicach np. Dąbrowica, Jęczmienna, Dębowa, Stary Las. (JotM)

JotM

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe