KŁUSOWNICTWO ZAGRAŻA

  • 03.01.2022, 15:00
KŁUSOWNICTWO ZAGRAŻA

Podziel się:

Oceń:

Jak wielki problem stanowi kłusownictwo, wiedzą nie tylko myśliwi, ale także i leśnicy. Każdego roku giną w nich tysiące sztuk zwierząt łownych, tych, które są pod ochroną gatunkową, ale także psy i koty. O ich cierpieniach nie trzeba przekonywać, gdyż umierają w straszliwych męczarniach we wnykach lub sidłach. Poza wnykarstwem i sidlarstwem, które istniało od dawna pojawiło się też kłusownictwo z bronią palną. Aby sprawdzić jak sytuacja wygląda na naszym terenie postanowiłem wybrać się do lasu w okolicach Skałki z Łowczym koła PZŁ „Poręba” w Porębie Markiem Dynowskim. Podczas dzisiejszej akcji (14 grudnia) wymierzonej przeciw kłusownikom znaleźliśmy ponad 20 wnyków na dziki, sarny i jelenie.

- Dzisiaj mieliśmy szczęście, że w sidłach nic nie było - mówi łowczy koła Marek Dynowski. Ale o okrutnej śmierci zwierzyny złapanej na takie urządzenia kłusownicze świadczy często zryta i skopana wokół wnyka ziemia. Dziś jesteśmy usatysfakcjonowani, gdy zdążymy przyjść na pomoc zwierzynie i zdjąć wnyki zanim zwierzyna bytująca w tym terenie stała się ofiarą bestialstwa kłusownika. Dzisiejsza akcja prowadzona jest wspólnie ze Strażą Leśną.

Ale myśliwi w naszym kole w każdym roku uczestniczą wielokrotnie w akcji zbierania sideł i wnyków. Walczymy z tą patologią, ale jest to nadal trudne. Nadal często istnieje „zmowa milczenia” i nie jesteśmy powiadamiani o zauważonych urządzeniach kłusowniczych. Pamiętać należy, że szybkie poinformowanie koła łowieckiego nie tylko spowoduje likwidację tych urządzeń, ale w następstwie braku efektów kłusownik może zaprzestać swojej „działalności”.

Zasadą jest, że informacja o kłusownictwie przekazywana jest przez koło łowieckie organom ścigania, a kary za takie czyny zostały określone w ustawie prawo łowieckie. Za samo posiadanie lub wytwarzanie urządzeń służących do kłusownictwa osoba je posiadająca lub wytwarzająca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Kłusownik, czyli osoba, która zakłada narzędzia lub urządzenia przeznaczone do łowienia, chwytania lub zabijania zwierzyny, albo nie będąc uprawnionym do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny – podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Dodać należy, że dodatkowo wszystkie narzędzia, sprzęt czy pojazdy, które były wykorzystywane w działaniach kłusowniczych, zgodnie z cytowaną ustawą mogą decyzją sądu ulec przepadkowi.

Tekst i foto:

Włodzimierz Pucek

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe