ZŁY STAN POWIETRZA URUCHOMI ALERT

  • 18.12.2021, 12:00
ZŁY STAN POWIETRZA URUCHOMI ALERT

Podziel się:

Oceń:

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie przekazywało ostrzeżenia dotyczące złego stanu powietrza w okolicy, w której się znajdujemy. Alert RCB, funkcjonujący od 2018 roku, najczęściej informował nas o warunkach atmosferycznych, np. możliwym załamaniu pogody. - Ostrzeżenia będą wysyłane, gdy prognoza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wskaże, że w danym powiecie istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3 – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Alert RCB działa od 2018 roku. Jest to system ostrzegania przed zagrożeniami. Wiadomości informują o burzach, silnym wietrze, czy też obostrzeniach wprowadzanych w związku z koronawirusem. Teraz do informacji, które otrzymujemy SMS-em, dołączą powiadomienia o złej jakości powietrza w naszej okolicy.

- Alert RCB przed bardzo złym stanem powietrza otrzymają osoby przebywające na terenie powiatów, na obszarze których prognozowane będzie przekroczenie poziomu alarmowego dla stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Rekomendacje wydawać będzie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – wyjaśnia ministerstwo.

Jeśli prognoza GIOŚ wskaże, że w powiecie, na terenie którego się znajdujemy jest zagrożenie przekroczenia stężenia PM10 powyżej 150 µg/m3, otrzymamy SMS-a o treści „Uwaga! Dziś (data) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”. Komunikaty są też publikowane na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter).

- Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów – czytamy w komunikacie opublikowanym pod koniec października przez Ministerstwo Klimatu.

Prognozy stężeń średniodobowych można sprawdzać na stronie internetowej powietrze.gios.gov.pl. Jakość powietrza określana jest w 6-stopniowej skali – od bardzo dobrej do bardzo złej. Zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3 to najwyższy stopień skali. Jakość powietrza określana jest wówczas jako bardzo zła. I to właśnie wtedy RCB ma przekazywać alerty.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pozyskuje informacje o zagrożeniu (np. od ministerstw, urzędów wojewódzkich, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) i przekazuje je do operatorów sieci komórkowych. Wiadomości do mieszkańców danego regionu przesyłają operatorzy. Nie trzeba się nigdzie zapisywać, ani pobierać na swój telefon żadnej aplikacji, aby otrzymywać Alerty RCB. Tak samo nie można się z niego wypisać – rozsyłany jest do wszystkich. (es) Grafika: prognoza stężeń, powietrze.gios.gov.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe