WIĘKSZOŚĆ PACJENTÓW COVIDOWYCH TO OSOBY NIESZCZEPIONE

  • 23.12.2021, 18:00
  • Edyta Superson
WIĘKSZOŚĆ PACJENTÓW COVIDOWYCH TO OSOBY NIESZCZEPIONE Szpital Powiatowy w Zawierciu, szpitalzawiercie.pl

Podziel się:

Oceń:

(Zawiercie) W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu jest obecnie 85 miejsc dla pacjentów covidowych i zdecydowana większość z nich jest zajęta. Osoby, które trafiają do szpitala są w ciężkim stanie. Prawie wszyscy wymagają tlenoterapii, a pacjenci najciężej przechodzący covid wymagają wspomagania oddychania respiratorem. Większość hospitalizowanych to osoby niezaszczepione, w wieku od 30 lat. Są również pacjenci, którzy byli szczepieni na początku roku – to osoby starsze, najczęściej z wielochorobowością.

Na początku grudnia decyzją Wojewody Śląskiego w zawierciańskim szpitalu zwiększono liczbę łóżek covidowych z 60 do 85. We wtorek, 14 grudnia zajęte były 74 miejsca dla pacjentów chorujących na COVID-19.

- Decyzja o zwiększeniu liczby łóżek covidowych spowodowała konieczność ograniczenia przyjęć na oddział chorób wewnętrznych oraz tymczasowe przekształcenie oddziału paliatywnego w część oddziału covidowego. Na oddziałach zabiegowych realizowane są operacje w stanach nagłych oraz operacje planowe, których przesunięcie mogłoby powodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta – informuje Agata Kalafarska-Winkler, specjalista ds. współpracy z otoczeniem i zarządzania informacją dot. COVID-19 ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Do szpitala trafiają osoby w ciężkim stanie. Praktycznie każdy pacjent wymaga tlenoterapii, a ci, którzy przechodzą chorobę najciężej podłączani są do respiratora. Większość osób z COVID-19, które obecnie trafiają do zawierciańskiej lecznicy, to osoby niezaszczepione. Ich przedział wiekowy jest bardzo różny – w szpitalu leżą też ludzie młodzi lub w średnim wieku.

- W porównaniu z poprzednimi falami więcej jest pacjentów młodszych. To osoby 30-50 lat, niezaszczepione, które przyjeżdżają do szpitala z już rozwiniętym zapaleniem płuc i dusznością. Niestety postęp choroby często bywa nieprzewidywalny. Są także osoby w starszym wieku – to najczęściej pacjenci z wielochorobowością, szczepieni na początku tego roku – mówi Agata Kalafarska-Winkler. (es)

Edyta Superson

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe