Zadbaj o wątrobę –bezpłatne badanie profilaktyczne Kampania „Śląsk wolny od HCV!”

 • 23.11.2021, 13:27 (aktualizacja 23.11.2021, 13:46)
 • red
Zadbaj o wątrobę –bezpłatne badanie profilaktyczne Kampania „Śląsk wolny…

Podziel się:

Oceń:

Tylko do końca toku na Śląsku można sprawdzić czy nie choruje się na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wirus HCV przez wiele lat nie daje żadnych objawów, prowadząc do marskości i rozwoju raka wątroby. W ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” każdy chętny może bezpłatnie wykonać badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C w punktach ALAB laboratoria.  

Wirusowe zapalenie wątroby typu C mylone jest często z żółtaczką. Wirus HCV jest podstępny gdyż nie daje jednoznacznych objawów, co utrudnia właściwą diagnostykę. Zakazić się możemy przez kontakt z krwią osoby chorej. Do takich sytuacji może dojść podczas wizyty w miejscach gdzie nie są przestrzegane wszystkie zasady skutecznej sterylizacji, w czasie zabiegów podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanki, to może być np.: w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, podczas wykonywania tatuaży i drobnych zabiegów medycznych a nawet u dentysty. To obecnie najczęstsze drogi zakażenia. Do tego dochodzą transfuzje krwi wykonywane w latach 90-tych i wcześniejszych, incydentalne zażywanie narkotyków dożylnych, a także zwykła nieuwaga i korzystanie z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). Zazwyczaj o obecności wirusa HCV dowiadujemy się przez przypadek, wykonując badania do planowanego zabiegu lub oddając krew.

Mimo braku charakterystycznych objawów, mogą nas zaniepokoić:

 • zwiększona męczliwość,

 • bóle mięśni i stawów, które zazwyczaj kojarzymy z objawami grypowymi,

 • stany depresyjne,

 • zmniejszenie apetytu,

 • dyskomfort w jamie brzusznej,

 • nudności,

 • ogólne osłabienie organizmu.

Pierwsze charakterystyczne symptomy WZW C są często sygnałem mocno już zaawansowanego stanu choroby i mogą wystąpić nawet 30 lat po zakażeniu. Często pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia wątroby narządu są już nieodwracalne.

Zakażenia HCV na Śląsku

Szacuje się, że w Polsce zakażonych może być 150 tys.1 osób, z czego aż 86%2 z nich nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono u 3593osób. W kolejnym roku, już dotkniętym pandemią, w całym kraju wykryto zaledwie 929 zakażenia4. Te dane są alarmujące! To pokazuje ogrom niedoszacowania danych i jeszcze dobitniej potrzebę prowadzenia diagnostyki całego społeczeństwa. Wspierając kampanię „Śląsk wolny od HCV”, chcemy pokazać, że działania lokalne często wyprzedzają decyzje systemowe i przynoszą realne korzyści dla mikrospołeczności - podkreśla Grzegorz Hudzik Dyrektor WSSE Katowice, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

HCV wymyka się uwadze lekarzy, bo diagnostyka wirusa nie jest prowadzona w ramach działań systemowych. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia, dlatego powinniśmy się zbadać. Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach, argumentuje udział w kampanii: Chcemy wykorzystać obecność w kampanii „Śląsk wolny od HCV” i zachęcić Państwa do diagnostyki, bo tylko wtedy, my lekarze mamy możliwość skutecznego wyleczenia. Obecnie dysponujemy leczeniem krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące), niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim refundowanym.

Podejmij wyzwanie i zrób badanie

Do końca roku w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia w każdym punkcie ALAB laboratoria. Badanie wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność przeciwciał wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku przeprowadzone zostanie badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające, aktywne zakażenie tzw. HCV RNA- podkreśla Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

 

W kampanię „Śląsk wolny od HCV” zaangażowali się Marszałek Województwa, Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie miast Śląska, dla których zdrowie społeczności lokalnej jest sprawą nadrzędną. Adresy placówek, w których można bezpłatnie skorzystać z badania znajdują się na stronie www.gwiazdanadziei.pl/slask-wolny-od-hcv

Zapamiętaj!

 • Zakażenia HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

 • Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14% jest tego świadoma.

 • 1. krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.

 • Zakażenie HCV może być niewidoczne w wynikach prób wątrobowych.

 • Aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane.

 • Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.

1 Halota W, Flisiak R, Juszczyk J, et al. Recommendations of the Polish Group of Experts for HCV for the treatment of hepatitis C in 2020. Clinical and Experimental Hepatology. 2020;6(3):163-169. doi:10.5114/ceh.2020.98606.

2 Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznych na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce. Red. Wysocki, Zieliński, Gierczyński, Wyd. NIZP-PZH 2017 r.

3 http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2019/Ch_2019.pdf, str. 98

4 http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_12B.pdf, str.3

red

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe