NIEWIELU NASTOLATKÓW DECYDUJE SIĘ NA SZCZEPIENIE W SZKOLE

  • 01.10.2021, 10:24
NIEWIELU NASTOLATKÓW DECYDUJE SIĘ NA SZCZEPIENIE W SZKOLE

Podziel się:

Oceń:

(powiat zawierciański) W powiecie zawierciańskim na szczepienia najchętniej udają się mieszkańcy gminy Poręba – obecnie w pełni zaszczepionych zostało 56,1% z nich (4755 osób). Na drugim miejscu znajduje się Zawiercie – tutaj w pełni zaszczepionych jest 54,1% mieszkańców (26383 osoby). Na trzecim miejscu znalazła się gmina Kroczyce – 52,7% (3289 osób). Na ostatnim miejscu znalazła się gmina Pilica, gdzie w pełni zaszczepionych jest 46,3% mieszkańców (3953 osoby). Chęć zaszczepienia w szkołach zadeklarowało w całym powiecie 159 uczniów. Jednak zaszczepionych nastolatków jest znacznie więcej, co może wskazywać, że akcja szczepień w szkołach nie jest główną zachętą dla osób w wieku 12-19 lat.

Przechodząc do bardziej szczegółowych danych dostępnych na stronie rządowej, statystyka szczepień przedstawia się następująco (dane na dzień 22 września):

- w Szczekocinach w pełni zaszczepionych jest 3821 osób (50,6%). Największą grupę osób, które przyjęły minimum 1 dawkę szczepionki stanowią osoby w wieku 40-59 lat (1155 osób) oraz 60-latkowie (916 osób). Wśród mieszkańców w wieku 70+ na szczepienie zdecydowały się 863 osoby, a spośród osób w wieku 20-39 jest to 830 osób. W gminie Szczekociny zaszczepiło się co najmniej jedną dawką 158 nastolatków (12-19 lat)

- w gminie Żarnowiec w pełni zaszczepionych jest 2149 osób (47,2%). Najchętniej na szczepienie decydowali się mieszkańcy w wieku 40-59 lat (719 osób), a następnie osoby w wieku 20-30 lat (539 osób). W grupie 60-latków co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęły 464 osoby, a wśród osób w wieku powyżej 70 lat było to 426 osób. Zaszczepiło się 102 nastolatków z Żarnowca

- w Irządzach w pełni zaszczepionych są 1333 osoby, co stanowi 51,6% wszystkich mieszkańców gminy. Zaszczepiło się 441 osób w wieku 40-59 lat, 308 mieszkańców powyżej 70 lat, 304 w wieku 20-39 lat i 251 60-latków. Wśród najmłodszych osób w wieku 12-19 lat na szczepienie zdecydowało się 61 osób

- w gminie Kroczyce w pełni zaszczepionych jest 52,7% mieszkańców, czyli 3289 osób. Podobnie jak w innych gminach, najchętniej szczepiły się osoby w kategorii wiekowej 40-59 lat (1149 osób). Drugą grupą, która najczęściej decydowała się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 były osoby mające od 20 do 39 lat (796 osób). Spośród seniorów w wieku 70+ szczepionkę przyjęło 641 osób, a wśród 60-latków było to 607 mieszkańców. W Kroczycach zaszczepiło się 165 nastolatków

- w Pilicy w pełni zaszczepionych jest 46,3% mieszkańców (3953 osoby). 1315 osób zaszczepionych to mieszkańcy w wieku 40-59 lat. W kategoriach wiekowych 20-39, 60-69 oraz 70+ zaszczepiło się od 846 do 867 osób, z kolei wśród nastolatków zaszczepionych jest 149 osób

- w gminie Włodowice w pełni zaszczepiło się 2728 osób, co stanowi 52,4% mieszkańców. Tak jak w innych gminach powiatu zawierciańskiego, najwięcej zaszczepionych to osoby w wieku od 40 do 59 lat (974 osoby). Wśród osób w wieku 20-39, 60-69 oraz 70+ na szczepienie zdecydowało się od 533 do 594 osób. Zaszczepiło się tutaj 145 nastolatków

- w Zawierciu w pełni zaszczepionych jest 54,1% mieszkańców (26383 osoby), spośród których najliczniejsza grupę stanowią osoby w wieku 40-59 lat (8896 osób). Wśród mieszkańców w wieku 20-39, 60-69 oraz 70+ szczepiło się od 5425 do 5943 osób. W stolicy powiatu na szczepienie udało się 1281 nastolatków

- w Ogrodzieńcu w pełni zaszczepionych jest 4738 osób (52,5%). Co najmniej jedną dawkę przyjęło 1680 osób w wieku 40-59, 1006 osób mających od 20 do 39 lat, 1000 osób w wieku powyżej 70 lat oraz 991 60-latków. Wśród nastolatków szczepionkę przyjęło 209 osób

- w Porębie – gdzie szczepienia cieszą się największa popularnością – zaszczepionych jest 56,1% mieszkańców (4755 osób). Najwięcej chętnych na szczepienia było wśród osób w wieku 40-59 lat (1615 osób) oraz wśród osób powyżej 70 roku życia (1038 osób). Zaszczepiło się 990 60-latków oraz 974 osoby w wieku 20-39 lat. Wśród nastolatków zaszczepiło się 256 osób

- w Łazach w pełni zaszczepionych jest 50,8% mieszkańców (8058 osób). Najwięcej osób zaszczepionych to mieszkańcy w wieku 40-59 lat (2823 osoby), następnie 60-latkowie (1777 osób), osoby mające od 20 do 39 lat (1684 osoby), a wśród osób powyżej 70 lat na szczepienie udało się 1595 osób. W Łazach zaszczepiło się 412 nastolatków.

W 47 SZKOŁACH ZGŁOSIŁO SIĘ 159 UCZNIÓW CHĘTNYCH DO SZCZEPIEŃ

Z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach na dzień 10 września wynika, że w całym województwie śląskim szczepienia odbędą się na terenie 127 szkół i w 1042 przypadkach w punktach szczepień. Wśród chętnych są zarówno uczniowie (5620), jak i członkowie ich rodzin (542) oraz pracownicy szkół (327).

W 47 szkołach publicznych i niepublicznych z terenu powiatu zawierciańskiego chęć zaszczepienia się zadeklarowało 159 uczniów, 16 członków rodziny ucznia i 1 pracownik szkoły.

- Wg stanu na 10.09. w 1 przypadku szczepienia odbędą się na terenie szkoły, w 33 przypadkach w punktach szczepień. Pozostali dyrektorzy wykazali, że szczepienia nie odbędą się z powodu braku chętnych. Kuratorium nie dysponuje informacją, ilu uczniów uczących się aktualnie w szkołach jest zaszczepionych, w związku z czym nie można obliczyć, ilu mogłoby się zaszczepić. Z uwag dyrektorów wynika, że niektórzy uczniowie zaszczepili się w czasie wakacji i w czerwcu – informuje dyrektor Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach.

DYREKTORZY O AKCJI SZCZEPIEŃ W SZKOŁACH

W wybranych szkołach akcja szczepień cieszyła się dużym zainteresowaniem. W Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu dostępny był dodatkowy mobilny punkt szczepień dla uczniów, który dostępny był również w innych szkołach, aktywnie uczestniczących w akcji szczepień. -Część uczniów była zaczepiona już przed szkolną akcją szczepień. Obecnie w SP 6 zaszczepionych jest około 50% uczniów. W przeciwieństwie do innych szkół, w naszej szkole było duże zainteresowanie – podkreślał dyrektor SP 6 Dariusz Bednarz.

W Szkole Podstawowej nr 3 w Zawierciu niewielu uczniów zaszczepiło się w ramach wrześniowej akcji szczepień. Grupa uczniów, która wzięła udział w szczepieniach, również skorzystała z mobilnego punktu, który był dostępny w szkole. -Zainteresowanie akcją było niewielkie. Część uczniów zaszczepiła się już w czerwcu. Uczniowie, którzy szczepili się w ramach szkolnej akcji szczepień skorzystali z mobilnego punktu, który był dostępny przy szkole w piątek 17 września. Szczepienia odbyły się w godzinach lekcyjnych, a uczniowie mieli możliwość skorzystania z gabinetu pielęgniarki oraz personelu medycznego – mówiła p.o. dyrektor SP 3 w Zawierciu Katarzyna Męcik.

W wielu szkołach średnich, gdzie część uczniów jest pełnoletnia, szkolna akcja szczepień nie spotkała się z większym zainteresowaniem. Taka sytuacja miała miejsce w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu. -Zainteresowanie było bardzo niewielkie. Łącznie w ramach szkolnej akcji szczepień zgłosiło się 13 osób, z czego większość zaszczepiła się bez pośrednictwa szkoły. Ostatecznie tylko 2 osoby zostały zgłoszone przez szkołę do szczepienia. Kto miał się zaszczepić, już dawno to zrobił w ramach różnorodnych akcji realizowanych na terenie powiatu i kraju - większość uczniów w naszej szkole to osoby pełnoletnie – zaznaczała dyrektor ZS im. St. Staszica w Zawierciu Izabela Kotuła.

Szeroko zakrojona akcja informacyjna dotycząca szczepień w szkołach, która była prowadzona w pierwszym tygodniu września, nie zawsze skutkowała zainteresowaniem ze strony uczniów i ich rodziców. -Zainteresowanie akcją informacyjną było duże, uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniach i dyskusjach nt. szczepień. Skierowaliśmy również list do rodziców informujący o akcji szczepień, który nie spotkał się z negatywnymi komentarzami. Ostatecznie jednak, szkoła zebrała jedynie 2 deklaracje od uczniów ze zgodą na szczepienie. Odsetek osób zaszczepionych w poszczególnych klasach jest niewielki. Uczniowie nie decydują sami za siebie, są zależni od decyzji rodziców – mówiła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Myszkowie Elżbieta Gocyła. Większy odsetek zaszczepionych występuje wśród nauczycieli i pracowników szkół - akcja szczepień skierowana do nauczycieli odbywała się w pierwszej połowie roku: - Obecnie w SP 5 w Myszkowie około 90 proc. nauczycieli jest zaszczepionych. Część kadry pedagogicznej, która nie jest zaszczepiona, najczęściej miała przeciwwskazania do szczepień na koronawirusa – dodała dyrektor SP 5.

W wielu szkołach w Polsce akcja szczepień nie spotkała się z większym zainteresowaniem. W Zawierciu, spośród jedenastu szkół podstawowych, w trzech nie została złożona ani jedna deklaracja rodziców uczniów, którzy deklarowaliby chęć szczepienia. W pozostałych ośmiu szkołach, zgody na szczepienie, niewielkie grupy uczniów wzięły udział w akcji, która odbyła się w dniach 16-17 września. -Zgody na szczepienie w szkołach podstawowych wyrażają rodzice. Takich zgód na szczepienia dzieci było 71. W ośmiu szkołach podstawowych były zorganizowane mobilne punkty szczepień – podkreślał Naczelnik Wydziału Edukacji UM Zawiercie Tomasz Bojanek.

Edyta Superson

Piotr Suszek

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe