W Zawierciu fryzjer, w Szczekocinach parafia. Pytamy o kontrole policji przestrzegania obostrzeń epidemicznych

  • 01.04.2021, 12:33 (aktualizacja 01.04.2021, 13:03)
  • Jarosław Mazanek
W Zawierciu fryzjer, w Szczekocinach parafia. Pytamy o kontrole policji… Kurier Zawierciański Piątkowe wydanie KZ z 2-04-2021
Do Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu wysłaliśmy pytania, o ilość interwencji policji dotyczących np. niezasłaniania ust i nosa, czy otwartych -pomimo zakazów wprowadzonych od 27 marca- np. zakładów fryzjerskich, kosmetyczek, czy klubów fitness i restauracji. Zakaz pracy klubów fitness i restauracji wszedł już wcześniej. Od 27 marca obowiązują też bardziej restrykcyjne obostrzenia ograniczające ilość osób w kościołach. Piszemy o tym obszernie w jutrzejszym Kurierze Zawierciańskim z 2 kwietnia. Odpowiedź KPP w Zawierciu dotarła do nas dopiero 1 kwietnia, więc nie znajdzie się już w tekście publikowanym w KZ, który polecamy.

Od czasu, gdy 27 marca weszły ostrzejsze zakazy, zmuszające do zamknięcia np. zakładów fryzjerskich, jak się dowiadujmy policjanci z KPP Zawiercie mieli dwa zgłoszenia dotyczące działającego zakładu fryzjerskiego w Zawierciu, mimo całkowitego zakazu funkcjonowania takich placówek usługowych od 27 marca. Oba zgłoszenia dotyczyły tego samego salonu fryzjerskiego w Zawierciu, którego właścicielom zarzuca się popełnienie dwóch identycznych wykroczeń. Policja skierowała więc dwa wnioski do Sądu Rejonowego w Zawierciu o ukaranie sprawcy.

Policjanci odnotowali jedno zgłoszenie nie respektowania obostrzeń ilości osób w kościele w Szczekocinach, w Niedzielę Palmową, czyli jak wnioskujemy, musi chodzić o Parafię wp. Bartłomieja Ap. W tej sprawie trwają czynności dochodzeniowe.

Jak informuje mł. asp. Marta Wnuk Specjalista Jednoosobowe Stanowisko ds. Prasowo-Informacyjnych KPP w Zawierciu: Od dnia 01 marca br. do chwili obecnej na terenie powiatu zawierciańskiego za popełnione wykroczenia z art. 116 §1a kodeksu wykroczeń policjanci nałożyli 859 mandatów karnych. Ponadto w kolejnych 73 przypadkach naruszenia tego przepisu, prowadzone są czynności wyjaśniające, które mogą skutkować skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie.

Policjanci wraz z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zawierciu kontrolują podmioty, których działanie, w związku z obowiązującym stanem epidemii, zostało ograniczone, bądź całkowicie wstrzymane.

Od 27 marca br., kiedy zaostrzono obowiązujące przepisy, na terenie powiatu zawierciańskiego odnotowano tylko jeden przypadek naruszenia obostrzeń. Podmiot usługowy, pomimo obowiązującego zakazu, był otwarty. Czynności w tej sprawie zakończyły się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

W dniu 28 marca br. policjanci nie przeprowadzali kontroli kościołów. Interweniowali jednak w związku ze zgłoszeniem naruszenia przepisów dotyczących limitu osób na terenie jednego z kościołów powiatu zawierciańskiego. Obecnie w tej sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające pod kątem popełnienia wykroczenia z art. 116 §1a kodeksu wykroczeń.

Podkreślam, że policjanci podejmują konkretne działania w związku z naruszeniem obowiązujących przepisów i reagują na każde zgłoszenie nieprzestrzegania obostrzeń. W związku z powyższym, jeśli byliście Państwo świadkami zachowania naruszającego obowiązujące zasady bezpieczeństwa, należy ten fakt zgłosić. Podkreślę również, że biorąc pod uwagę zbliżający się okres świąteczny, policjanci dotarli do każdej parafii na terenie powiatu zawierciańskiego, przypominając proboszczom o obowiązujących obostrzeniach i sankcjach wynikających z łamania przepisów.- pisze przedstawicielka zawierciańskiej Policji.

 

Ze swej strony dodamy, że praca policjantów w sprawie kontroli fryzjerów, kosmetyczek czy restauracji jest o tyle niewdzięczna, że jak otrzymują zgłoszenie, to muszą reagować, wystawiając mandaty, kierując wnioski do sądu. Ale z pewnością zdają też sobie sprawę, że całkowity zakaz pracy branż usługowych jest uznawany za naruszający Konstytucję RP, gdyż w prowadzony rozporządzeniem a nie drogą ustawy. Zapadają już na ten temat pierwsze wyroki w sądach, które uchylają kary, czy to mandaty, czy kary administracyjne nakładane przez Sanepid, np. na fryzjerów, którzy mimo zakazu, przyjmowali klientów na początku epidemii.

Nie namawiamy właścicieli firm usługowych do łamania obostrzeń, gdyż narażają się na kary. Dopiero w sądzie będą mogli ubiegać się o ich uchylenie. Te firmy, które decydują się na nieprzestrzeganie zakazów, nie wprowadzonych ustawą lub w ramach Stanu Wyjątkowego, podkreślają, że dbają o bezpieczeństwo klientów, zachowują reżimy sanitarne.

Ciekawy jest przypadek Pizzerii „Oliwa do Pizzy” z Poraja, która jawnie obsługuje klientów, również na miejscu, zawierając z nimi ustne umowy na „degustatorów”. Mimo dwóch wizyt policji w ostatnim tygodniu pizzeria działa normalnie. Można rezerwować stoliki #OliwaDoPizzy.  O historii tej pizzerii, pewnych "potyczkach" z policją pisze jutrzejsza Gazeta Myszkowska w wydaniu z 1-04-2021.

I internecie liczne są memy i dowcipy w stylu: kasjerka z markety nie może iść do swojego fryzjera, ale jej fryzjer może przyjść do niej. Razem z kolei mogą iść święcić jajka! Wrzucajcie -kto ma ochotę- pod naszym artykułem najlepsze memy.

Czytaj też:

ODWIEDZILIŚMY KOŚCIOŁY. TYLKO W JEDNYM KSIĘŻA PILNOWALI LIMITÓW!

 

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tak obiektywnie
Tak obiektywnie 01.04.2021, 13:01
Może zaczniesz pilnować meczetów. Napisz coś na nich jak jesteś taki odważny. Katolików łatwo krytykować bo oni ci łba nie utną.  Od redakcji: nie wiemy, z kim mamy  przyjemność, ale tak na "ty" więc zapewne ktoś bliski. Obiecujemy, że jak tylko w okolicy jakiś meczet powstanie, będziemy w takich przypadkach traktować nową świątynię tak samo. 
Tak obiektywnie2
Tak obiektywnie2 01.04.2021, 21:29
Znam Ciebie i to z kiepskiej strony. Meczet masz w Katowicach, spróbuj napisać coś złego a zobaczymy...

Pozostałe