GALERIA SZTUKI W ZAWIERCIU "Stara Łaźnia"

  • 15.03.2021, 15:40 (aktualizacja 15.03.2021, 15:44)
  • PS
GALERIA SZTUKI W ZAWIERCIU "Stara Łaźnia"
Od 1 września 2020 mieszkańcy Zawiercia i okolic mogą odwiedzać Galerię „Stara Łaźnia”, która mieści się w budynku dawnej łaźni miejskiej na byłym osiedlu robotniczym Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie, który stoi przy ulicy Bohaterów Westerplatte. W galerii będzie można zobaczyć m.in. dzieła malarza, honorowego obywatela miasta Zawiercie śp. Leszka Dutki oraz kryształy pochodzące z zawierciańskiej huty szkła. Galeria przenosi się z ulicy Leśnej, gdzie mieściła się przez poprzednie kilka lat.

Budynek dawnej łaźni miejskiej w którym będzie czynna galeria sztuki przez ostatnie miesiące został gruntownie zmodernizowany. Wykonano prace związane z renowacją budynku zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu obiektu. Inwestycja kosztowała niemal 3,8 mln złotych, część sfinansowano z pozyskanego dofinansowania z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. 
O istocie tej inwestycji przekonywał prezydent Zawiercia Łukasz Konarski: „-To szczególne miejsce na mapie Zawiercia. Długo wyczekiwana galeria sztuki, w której nie zabraknie m.in. dzieł znakomitego artysty i Honorowego Obywatela Zawiercia śp. Leszka Dutki. To obiekt, który połączy pokolenia, ponieważ będzie odpowiadał na potrzeby osób w każdym wieku”.

Co znajdzie się w Galerii Stara Łaźnia?
W Galerii znajdą się dzieła zawierciańskiego artysty i Honorowego Miasta Zawiercia śp. Leszka Dutki, które wcześniej znajdowały się w Galerii Muzealnej przy ulicy Leśnej w Zawierciu. 
Jak mówią twórcy Galerii Stara Łaźnia ważne było również, aby uratować eksponaty z nieistniejącej już Huty Szkła Gospodarczego w Zawierciu, które będzie można obejrzeć w nowo otwartej galerii sztuki w Zawierciu oraz oraz w Pałacu Schoena w Sosnowcu. Między tymi dwoma miejscami nawiązana została współpraca: „Nawiązaliśmy również współpracę z Sosnowcem. Będzie polegać na wymianie i wypożyczaniu eksponatów, wspólnym organizowaniu wystaw dotyczących szkła z Huty Szkła Gospodarczego, pomocy merytorycznej dotyczącej pochodzenia szkła, prowadzeniu spotkań autorskich, wymianie i wypożyczaniu zbiorów muzealnych” – mówił naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Zawierciu Patryk Drabek. W Galerii pojawi się również fotografia artystyczna i reportażowa, a także szeroko pojęta sztuka współczesna – dzieła malarskie, rysunki, grafiki, rzeźba, szkło użytkowe i ceramika. 
W galerii został zastosowany nowatorski system wystawienniczy, dzięki któremu w galerii prezentowane mogą być nie tylko prace płaskie, ale także formy przestrzenne takie jak szkło użytkowe, szkło artystyczne, rzeźby lub tkaniny. 
Galeria Stara Łaźnia działa od 1 września od poniedziałku do soboty w godzinach od 12 do 17. Obecnie ze względu na obowiązujące obostrzenia w budynku może przebywać do 5 osób, obowiązuje maseczka i dezynfekcja rąk. Wstęp jest bezpłatny. 
(ps) Foto: Paula Sobota / UM Zawiercie 
 

PS

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe