PANDEMIA NIE PRZESZKODZIŁA W ORGANIZACJI COROCZNEJ ZBIÓRKI WOŚP

  • 15.02.2021, 14:44 (aktualizacja 15.02.2021, 15:04)
  • Edyta Superson
PANDEMIA NIE PRZESZKODZIŁA W ORGANIZACJI COROCZNEJ ZBIÓRKI WOŚP
(powiat zawierciański) W całym powiecie zawierciańskim podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 150 tysięcy złotych! A to jeszcze nie jest ostateczna kwota, bo wciąż prowadzone są licytacje. Szefowie sztabów, które działały w gminach naszego powiatu zgodnie stwierdzają, że był to zupełnie inny finał. Ze względu na sytuację epidemiczną nie można było organizować wydarzeń, w których corocznie uczestniczyło wielu mieszkańców. Organizacji tegorocznej zbiórki towarzyszyło wiele obaw – czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy uda się w ogóle przeprowadzić zbiórkę. Mieszkańcy nie zawiedli i jak zawsze okazali ogromne serce i zaangażowanie w ważną sprawę. W tym roku zbierano pieniądze na sprzęt medyczny dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Udało się też zorganizować koncerty i wydarzenia sportowe. A to wszystko zgodnie z reżimem sanitarnym – bezpiecznie i z głową.

W Żarnowcu zebrano 19.800 zł. W organizację zbiórki zaangażowali się członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej Powiatu Zawierciańskiego. Sztab miał swoją siedzibę w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Żarnowcu, gdzie organizatorzy i wolontariusze spotkali się z wójtem Grzegorzem Sceliną.
W Łazach nie było w tym roku tradycyjnego sztabu ze względu na obostrzenia. Obawiano się, że mogą się one zmienić i uniemożliwić działalność sztabu. Organizowana była impreza online, licytacje (które potrwają do 14 lutego) oraz e-skarbonka. Z e-skarbonki uzbierano 1510 zł, a ze sprzedaży szkła prowadzonej przed MOK 3460 zł.
W tym roku nie było wolontariuszy, puszki były w sklepach. Nie wiadomo ile w ten sposób udało się łącznie uzbierać, bo osoby, które zajmowały się organizacją poszczególnych puszek kontaktowały się bezpośrednio z Fundacją WOŚP. Odbyło się wiele ciekawych koncertów on line. Wśród już zakończonych licytacji, najwyższą cenę uzyskał obraz Piotra Olbrychowskiego – 1550 zł.
W Szczekocinach sztab objął swoim zasięgiem nie tylko teren gminy, ale również Irządze, Goleniowy i Rokitno. Uzbierano 14.455,31 zł. Na ulicach kwestowało 13 wolontariuszy, a jeden był na miejscu w Zespole Szkół w Szczekocinach. Odbywały się wydarzenia on-line, program artystyczny przygotował MGOKiS w Szczekocinach. Jak mówi szef szczekocińskiego sztabu Mariusz Grzelka, organizacja tegorocznego Finału nie była trudniejsza niż w ubiegłych latach. Podstawą organizacji tegorocznej zbiórki było założenie już na samym początku przygotowań, że musi być bezpiecznie, a Finał przeprowadzony zostanie zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarno-epidemiologicznymi. W tym roku kwestowało mniej wolontariuszy niż w latach ubiegłych. Organizatorami Finału WOŚP w Szczekocinach był Zespół Szkół, MGOKiS oraz UMiG. Mariusz Grzelka dziękuje wszystkim darczyńcom za wsparcie zbiórki. Zdaniem szefa sztabu w Szczekocinach zebrana tutaj kwota jest dobra. W zeszłym roku zebrano prawie 28 tysięcy złotych, ale był zupełnie inny program Finału – wystąpił Andrzej Sikorowski z córką, 2 lata temu też zebrano ponad 20 tysięcy złotych. Organizowane podczas Finału WOŚP spotkania i wydarzenia mają duże znaczenie. W poprzednich latach programy imprez zakładały atrakcje, w których uczestniczyli mieszkańcy, a w tym roku niestety nie było to możliwe.
W Porębie zebrano 29.132,78 zł. Kwestowało 14 wolontariuszy, a mieszkańcy mogli śledzić koncerty online. Za pośrednictwem Facebooka prezentowano około 20 piosenek, które wcześniej nagrano w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie. Jak przekazał nam szef porębskiego sztabu Marek Wystrychowski, tegoroczny Finał był trochę trudniejszy, ale tutejszy sztab poradził sobie z tym zadaniem. Wszystko odbywało się w reżimie sanitarnym, który nie przeszkodził w przeprowadzeniu zbiórki.
Zebrana w tym roku kwota jest mniejsza o ok. 7 tysięcy złotych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wcześniej odbywały się w MOK-u loterie, była prowadzona kawiarenka. W 2020 r. loterie i kawiarenka zasiliły zbiórkę o kilka tysięcy złotych. Jak ocenia Marek Wystrychowski, to jest właśnie ta brakująca w tym roku kwota. Porównując wpływy z licytacji i puszek wolontariuszy, kwoty są podobne.
W stolicy powiatu w tym roku zebrano 88.937,57 zł. Tym samym pobito kolejny rekord. W porównaniu do zeszłorocznego Finału WOŚP, udało się zebrać ok. 14 tysięcy złotych więcej. Licytacje zakończyły się w poniedziałek, 1 lutego. Rekordem licytacji była koszulka Aluronu CMC Warty Zawiercie, która została wylicytowana za 1675 złotych. W Zawierciu kwestowało ponad 70 wolontariuszy. Zorganizowana została specjalna gra miejska. W 11 miejscach na terenie Zawiercia ukryto serduszka (w różnych formach – był to np. tort, napis, serca naklejone na szybach), które mieli odnaleźć mieszkańcy. Serca znajdowały się przy lokalach gastronomicznych (Musztardówka, Pizzeria LAS, Pizzeria Venezia), przy Urzędzie Miejskim, Starej Łaźni, MOSiR, na osiedlu Żabki, przy stadionie, przy Miejskim Ośrodku Lultury, czy też przy Pałacyku Szymańskiego. Zadaniem mieszkańców było odnalezienie wszystkich serc i przesłanie zdjęć 11 miejsc do Urzędu Miejskiego. Zainteresowanie grą okazało się ogromne – wysłano tak wiele zgłoszeń, że szybko zapełniła się skrzynka mailowa stworzona na potrzeby zabawy. Jeszcze we wtorkowe południe (2 lutego) wciąż sprawdzano i liczono nadesłane zgłoszenia.
- W tym roku na pewno było trudniej zorganizować Finał Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy, niż w poprzednich latach. Nie mogliśmy zorganizować  wydarzeń, które corocznie gromadziły wielu mieszkańców. Stąd powstał  pomysł zorganizowania gry miejskiej. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić  mieszkańców do wyjścia z domu, do wspólnej zabawy i wspierania WOŚP.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się również morsowanie, co pokazuje, że  ludziom brakuje spotkań. Ze względu na to, że gra miejska cieszyła się dużą popularnością wśród zawiercian, planujemy zorganizować ją ponownie w marcu z okazji Dnia Kobiet. Tegoroczny Finał ze względu na pandemię był wyjątkowy. Wszystko przebiegało zgodnie z reżimem sanitarno-epidemiologicznym. Wolontariusze otrzymali maseczki z logo WOŚP i płyny do dezynfekcji. Wydawanie puszek prowadzone było w hali OSiR. Wolontariusze korzystali z dwóch wejść, a puszki były wydawane w różnych godzinach po to, aby zapobiec gromadzeniu się dużej liczby osób w jednym miejscu. Bardzo się cieszymy z rekordowej kwoty, jaką udało się w tym roku zebrać - prawie 89 tysięcy złotych. Nie spodziewaliśmy się, że zebrana zostanie tak wysoka kwota – przekazuje szef zawierciańskiego sztabu Patryk Drabek.
Organizatorami 29. Finału WOŚP w Zawierciu był Miejski Ośrodek Kultury „Centrum”, Wydział Komunikacji Społecznej i Referat Dialogu Urzędu Miejskiego oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. 
(es) Zdjęcia: UG Żarnowiec, WOŚP Poręba/facebook, Gmina Szczekociny/Facebook, Paula Sobota/UM Zawiercie

Edyta Superson

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe