Rusza proces księdza oskarżonego o pedofilię

  • 02.02.2021, 20:19 (aktualizacja 18.09.2022, 13:50)
  • Jarosław Mazanek
Rusza proces księdza oskarżonego o pedofilię

Podziel się:

Oceń:

(Myszków, Koniecpol) W środę 3 lutego 2020 o godz. 10:40 przed Sądem Rejonowym w Myszkowie ma się rozpocząć proces karny księdza Michała P. Prokuratura Rejonowa w Myszkowie zarzuca mu w akcie oskarżenia doprowadzenie małoletniej poniżej 15 roku życia do obcowania płciowego oraz tzw. „inne czynności seksualne”.

-Stawiamy oskarżonemu Michałowi P. dwa zarzuty z art. 200 par. 1 Kodeksu Karnego czyli doprowadzenia małoletniej do obcowania płciowego w okresie wrzesień- październik 2013 roku i oraz inne czynności seksualne z jej udziałem w okresie XI-XII 2013 roku -mówi Prokurator Rejonowy w Myszkowie Dariusz Bereza.

Dziewczynka, z której ksiądz, wtedy wikary pracujący w parafii pw. Michała Archanioła w Koniecpolu miał uczynić sobie z niej „nałożnicę” regularnie wykorzystywaną seksualnie, miała mieć wtedy niewiele ponad 13 lat.

Zwierzchnicy kościelni ks. Michała P. wiedzieli o podejrzeniach wobec księdza już w 2016 roku, ale dopiero w roku 2019 Kuria Kielecka zdecydowała się na zawiadomienie Prokuratury. Natychmiast wszczęto śledztwo, zeznania wtedy już dorosłej młodej kobiety uznano za w pełni wiarygodne. Prokuratura Rej. w Myszkowie próbowała nawet doprowadzić do aresztowania Michała P., ale wniosek prokuratury sąd odrzucił. Michał P. objęty był dozorem.

 

Kościół Katolicki: tylko 3 lata zakazu pracy z dziećmi

Osobną kwestią jest status Michała P. jako księdza. Początkowo został on wydalony ze stanu duchownego, ale odwołał się od tej decyzji. Ostatecznie władze kościelne wydały wobec księdza Michała P. jedynie zakaz pracy z dziećmi na 3 lata.

Obrońcą oskarżonego w procesie o czyny pedofilskie, za które uważane jest uprawianie seksu z dziewczyną poniżej 15 roku życia, jest znany adwokat Jan Widacki. Procesie orzeka sędzia Marek Zachariasz. Proces, ze względu na charakter sprawy, choć zaczyna się 3.02.2021 o 10:40 w Sądzie Rejonowym w Myszkowie, zostanie z pewnością wyłączony z jawności.

O tym, co pisaliśmy od lipca 2019 na temat tej sprawy w Kurierze Zawierciańskim można przeczytać w archiwum na portalu kurierzawiercianski.pl wpisując np. słowo „Koniecpol”.

Jarosław Mazanek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe