BRAK OPŁATY TARGOWEJ NIE UDERZY W SAMORZĄDY

  • 22.01.2021, 09:55 (aktualizacja 22.01.2021, 10:07)
  • Edyta Superson
BRAK OPŁATY TARGOWEJ NIE UDERZY W SAMORZĄDY
Ten artykuł przez techniczny błąd nie ukazał się w dzisiejszym wydaniu papierowym Kuriera Zawierciańskiego, w którym zabrakło strony drugiej. Już teraz można go przeczytać na portalu: Jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy covidowej, w tym roku nie pobiera się opłaty targowej. Samorządom przysługuje za to rekompensata. Podstawą do jej wyliczenia mają być dochody z tytułu opłaty targowej wykazane za rok 2019. Większość gmin nie zamierza pobierać innych opłat od sprzedawców i handlarzy. Wyjątek stanowią Żarki – tutaj pobierana będzie opłata za udostępnienie stoiska. Przedstawiciele samorządów zgodnie przyznają, że każdy wpływ do gminnej kasy jest ważny dla budżetu. Brak opłaty targowej nie będzie jednak dotkliwy dla gmin, jeśli otrzymają one obiecaną rekompensatę.

W Zawierciu dochód z opłaty targowej wyniósł w 2019 roku 100 tysięcy złotych, a na koniec listopada 2020r. 92,7 tys. złotych. Jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa UM Zawiercie Monika Polak-Pałęga, gmina nie ucierpi przez brak opłaty targowej, bo w jej miejsce pojawi się rekompensata.
- Nasze miasto nie pobiera i nie będzie pobierało innych opłat. Nie jesteśmy jednak administratorem targowisk i nie mamy wpływu na ewentualne opłaty pobierane przez zarządców – dodaj Monika Polak-Pałęga z UM Zawiercie.
W Kroczycach utratę dochodów z opłaty targowej określono jako neutralną dla budżetu gminy, jako że ma być ona w pełni zrekompensowana. W ostatnich latach dochody z opłaty targowej wyniosły 9,2 tys. zł (w 2019r.) oraz 8,7 tys. zł (w 2020r.). W tym roku gmina nie będzie pobierać żadnej innej opłaty od sprzedawców. 
- Rekompensata, gwarantująca uzupełnienie dochodów o kwotę równoważną opłacie targowej za 2019r. została usankcjonowana przepisami w/w ustawy. Nie ma więc podstaw, aby twierdzić, że dochody budżetowe naszej gminy ucierpią w jakikolwiek sposób – przekazała Skarbnik Gminy Kroczyce Katarzyna Fabjańska-Góral.

Utrata dochodów z opłaty targowej nie jest znaczna dla gminy, ale w obecnej sytuacji dla miasta ważna jest każda kwota – zauważa Małgorzata Kitala-Miroszewska z UM w Myszkowie. W roku 2019 dochody z opłaty targowej wyniosły 12,7 tys. zł, a w 2020 roku 6 tys. zł. - W roku 2021 opłata nie będzie pobierana. Z tytułu rekompensaty, otrzymamy kwotę 12.700,00zł. Dzisiejsza finansowa sytuacja jest trudna, zarówno dla przedsiębiorców jak i dla gmin. Nie mamy targowiska więc utrata dochodów z tego tytułu nie jest znaczna. Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację, liczymy na każdą kwotę, która wpływa do kasy miast – informuje Małgorzata Kitala-Miroszewska.
W Koziegłowach dochód z opłaty targowej wyniósł w 2019 roku 41,5 tys. zł, w kolejnym roku było to nieco ponad 29 tysięcy złotych, ponieważ od połowy października nie pobierano opłaty. W tym roku ZUK w Koziegłowach nie będzie pobierał ani opłaty targowej, ani żadnej innej opłaty o tym charakterze. - Każdy wpływ do budżetu Gminy i Miasta Koziegłowy jest dla nas ważny. Mamy nadzieję, że budżet Państwa zrekompensuje nam tę stratę. Uważamy, że zniesienie opłaty targowej to dobra decyzja. Zmniejszenie obciążenia finansowego jest istotne zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. Zwykle są to drobni przedsiębiorcy, którzy sprzedają samodzielnie, bądź z pomocą członków rodziny – informuje Wioleta Szymczyk z Referatu Promocji i Rekreacji UGiM Koziegłowy.

W Żarkach będzie pobierana opłata za udostępnienie stoiska. Gminne dochody z opłaty targowej w roku 2020 wyniosły 451.712,00 zł, a w roku 2019 – 446.261,50 zł. - Brak blisko pół miliona złotych zawsze jest dotkliwy. Gmina liczy na rekompensatę obiecaną przez rząd. Biorąc pod uwagę obostrzenia dla różnych branż, potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców i gmin, które tracą dochody w wyniku restrykcji. Zapowiedziana rekompensata ma być wypłacona do 31 marca. Ocena sytuacji, czy gminne dochody nie ucierpią, będzie możliwa dopiero po tej dacie – przekazała Katarzyna Kulińska-Pluta z UMiG Żarki.

W Łazach sprzedawcy i handlarze nie będą dokonywać innych opłat, prowadząc działalność na targowisku miejskim. Dochody z opłaty targowej w 2019 roku wyniosły prawie 29,5 tys. zł, a w 2020 r. niewiele ponad 18 tysięcy złotych.
- Udział opłaty targowej w ogólnych dochodach Gminy Łazy nie jest wysoki, w związku z czym jej brak nie będzie dotkliwy. Biorąc pod uwagę, że w/w ustawa gwarantuje rekompensatę z tego tytułu, nie można mówić o tym, że dochody Gminy Łazy ucierpią z powodu wstrzymania jej poboru – przekazał Urząd Miejski w Łazach.
Dochody w gminie Poraj z opłaty targowej wyniosły w ostatnich latach 34,4 tys. zł (2019r.) i nieco ponad 21 tys. zł (2020 r.). – Ograniczenie lub brak wpływu z tytułu różnych dochodów budżetowych rzutuje na prawidłową gospodarkę finansową jednostki samorządu terytorialnego. Dla przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na targowiskach zwolnienie z opłaty targowej będzie dużym wsparciem, ponieważ zwykle są to drobni przedsiębiorcy, którzy sprzedają samodzielnie bądź z pomocą członków rodziny, za zniesieniem opłaty targowej przemawia także obecna sytuacja epidemiczna – informuje wójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy covidowej gminom przysługuje rekompensata za dochody z opłaty targowej, a Poraj spełnia warunki jej otrzymania.

Poręba nie będzie pobierała w tym roku innej opłaty od sprzedawców i handlarzy. W ostatnich dwóch latach wpływ do gminnej kasy z opłaty targowej wyniósł 22,9 tys. zł oraz 16,6 tys. zł. – Kwotę rekompensaty stanowią dochody wykazane w 2019 r. (…), zgodnie z tym zapisem Gmina nie odniesie straty. (…) Środki z tytułu rekompensaty zostaną przekazane do Gminy do dnia 31 marca 2021r., dlatego dochody Gminy nie ucierpią z powodu braku opłaty targowej – poinformowały Sekretarz Poręby Barbara Baran i Skarbnik Miasta Joanna Mucha.
(es)

Edyta Superson

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe