„Nasza” studentka została powołana do Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem

  • 28.07.2020, 14:00
„Nasza” studentka została powołana do Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem
Kurier Zawierciański rozmawia w młodą studentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, która pochodzi z naszego powiatu, a jest przykładem młodego człowieka, któremu „nie jest wszystko jedno”. Jest aktywna społecznie, zachęca do tego innych. Choć młoda, już dzieli się swoim doświadczeniem. Właśnie została powołana do Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem przy Premierze RP.

Natalia Siwek, bo o niej mowa. Nie jest to pierwszy artykuł w Kurierze Zawierciańskim kiedy o niej piszemy. W latach 2012/13 pisaliśmy o jej i brata sukcesach sportowych w karate, jako o „mistrzowskim rodzeństwie z Pilicy”
- Może najpierw opowiesz tak po prostu coś o sobie?
Nazywam się Aleksandra Siwek i pochodzę z powiatu zawierciańskiego. W Zawierciu się urodziłam, tutaj też uczęszczałam do byłego już gimnazjum nr 3, gdzie pełniłam funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Obecnie mieszkam w Krakowie i jestem aktywną studentką trzeciego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, która swój wolny czas przeznacza na działalność społeczną. Współorganizowałam największe konferencje młodzieżowe w Polsce. Biorę udział w wielu projektach, zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym Byłam członkiem III kadencji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Uczestniczę w pracach Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, angażowałam się także w działania w ramach Unijnego Dialogu Młodzieżowego i Economic Forum of Young Leaders (XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju) – największym międzynarodowym spotkaniu społeczno-ekonomicznym młodych liderów w Europie.
-Na czym obecnie się skupiasz?
-Inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zwiększenia poziomu partycypacji obywatelskiej młodych ludzi odgrywa istotną rolę w moim życiu. Biorę aktywny udział w tworzeniu forum dialogu między organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami społecznymi, a organami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia. Przykładem mojego zaangażowania jest członkostwo w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem do której zostałam powołana przez Wicepremiera Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego. Decyzją Rady powierzono mi także koordynację prac Zespołu ds. Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Wychowania
Czym jest Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem?
To organ opiniodawczo-doradczy Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego utworzony ustawą o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 19 lipca 2019. Jest to pierwszy w historii Polski organ dialogu obywatelskiego pomiędzy przedstawicielami najwyższych władz publicznych, a młodym pokoleniem Polaków. Powołanie Rady stanowiło odpowiedź na postulaty zgłaszane przez młodzieżowe środowiska obywatelskie.
Czym zajmuje się to innowacyjne ciało?
Głównymi zadaniami Rady są m. in. wyrażanie opinii o projektach aktów prawnych oraz programach rządowych w zakresie dotyczącym młodego pokolenia oraz inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zwiększania poziomu partycypacji obywatelskiej młodych ludzi w Polsce. Warto też wspomnieć, iż bardzo ważnym zadaniem dla pierwszej kadencji Rady jest wsparcie rozwoju młodzieżowych rad na poziomie samorządowym. Nasze spotkania odbywają się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Kadencja Rady trwa dwa lata. Obecnie Rada Dialogu organizuje wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych konkurs na Młodzieżowego Delegata RP na 75. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Co chciałabyś przekazać młodym ludziom?
Uważam, że powinniśmy wypracować w sobie poczucie odpowiedzialności za nasz kraj i społeczeństwo. Mamy realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. To właśnie Tata wpajał mi od najmłodszych lat jak ważna jest działalność na rzecz innych. Z nim też często rozmawialiśmy o bohaterach zmagań o niepodległość Polski, Rotmistrzu Pileckim, Katyniu. Pielęgnowanie wartości patriotycznych w rodzinie było (i nadal jest) bardzo ważne. Obecnie jest sporo świetnych projektów w które można się zaangażować, niestety nie wszystkie są słyszalne i dobrze rozpowszechnione. Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni. (Red)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gosc
Gosc 29.07.2020, 16:16
Kolejna nawiedzona

Pozostałe