ZMARŁ BOGDAN DWORAK

  • 21.06.2020, 14:41
  • Edyta Superson
ZMARŁ  BOGDAN DWORAK
(Zawiercie) Przed tygodniem odszedł jeden z najbardziej znanych mieszkańców Zawiercia. Bogdan Dworak był znanym pisarzem, poetą, felietonistą i gawędziarzem. Kochał swoje miasto, które rozsławiał przez całe życie. Przed dwoma laty otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Zawiercia. Jego odejście to bez wątpienia ogromna strata zarówno dla miasta, jak i jego mieszkańców.

W piątek, 15 maja zmarł Bogdan Dworak. Miał 86 lat. Znany pisarz, poeta, felietonista i gawędziarz. Autor wielu książek i publikacji o historii, wydarzeniach i ludziach regionu zagłębiowskiego. Przez wiele lat organizował w Zawierciu „Czwartki Literackie”. Przez całe życie rozsławiał Zawiercie. Kochał to miasto z wzajemnością.
Zawiercianin, urodzony w 1933 roku uczęszczał do szkół średnich w Zawierciu i Katowicach (wówczas Stalinogród). Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, był członkiem Koła Związku Literatów Polskich. Bogdan Dworak to autor wielu książek i publikacji o historii, wydarzeniach i ludziach regionu zagłębiowskiego. W latach 1990-1994 był miejskim radnym, pełnił funkcję przewodniczącego komisji kultury. Był działaczem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Gmin Powiatu Zawierciańskiego. Przez ponad 20 lat był jurorem Regionalnego Przeglądu Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków w Szczekocinach
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego. W październiku 2018 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Zawiercia.
- Debiutował opowiadaniem w Polskim Radiu Katowice z cyklu „Młodzi, śląscy pisarze przed mikrofonem”. Drukował wiersze pod pseudonimami. W 1961 roku zadebiutował w Warszawskich Kierunkach pod własnym nazwiskiem. Twórczość prozatorską rozpoczął w 1963 roku w Poglądach artykułem „Afryka za 5 złotych, czyli o kulturze w Zawierciu”. W latach 70. i 80. działał na Rzecz Komitetu Obrony Robotników i wolnych związków zawodowych. (...) 25 lat Dworak mieszkał w Warszawie. Należał do grupy literackiej skupionej wokół pisma „Współczesność”. Po powrocie do Zawiercia przez wiele lat kierował Klubem Novum w Pałacyku Szymańskiego – od 1984 do 1 stycznia 1992 roku. Z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej był związany od zarania, był jednym z twórców Towarzystwa Krzewienia Kultury, z którego powstał TMZZ, członkiem zarządu TMZZ i jednym z czołowych miłośników Zawiercia. (...) Od 40 lat jest w Zawierciu organizatorem spotkań literackich. W latach 80. zorganizował pierwsze literackie spotkanie poświęcone twórczości Vaclava Havla, a pierwszy w Polsce wieczór poświęcony Czesławowi Miłoszowi po otrzymaniu nagrody Nobla odbył się właśnie w Zawierciu. Bogdan Dworak jest pomysłodawcą i współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu poetyckiego im. Rafała Wojaczka (...) oraz konkursu literackiego im. Haliny Snopkiewiczowej. Był współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Kazimierza Radonia w Olkuszu – mówił o działalności Bogdana Dworaka Michał Oleś 17 października 2018 roku podczas sesji Rady Miejskiej, na której nadano Bogdanowi Dworakowi tytuł Honorowego Obywatela Zawiercia. (es) Foto: UM Zawiercie

Edyta Superson

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe