Epidemia omija MOPS, miasto pomaga inaczej

  • 23.05.2020, 12:14
  • Jaroslaw Mazanek
Epidemia omija MOPS, miasto pomaga inaczej
Podczas, gdy rząd szykuje kolejną „tarczę antykryzysową”, samorządy pozostawione bez wsparcia robią co mogą, by jak najszybciej pomóc lokalnemu biznesowi. Pole do działania mają niewielkie, ale wierząc zapewnieniom rządu, to może się wkrótce zmienić. Póki co wygląda to na wsparcie przez biednego na rzecz bardziej ubogiego. Jak w tej trudnej sytuacji radzi sobie Zawiercie zapytaliśmy u źródła:

 „Kurier Zawierciański”: Z uwagi na bardzo trudną sytuację przedsiębiorców niektóre samorządy wprowadziły  opłacaniem czynszów i podatków. Czy miasto Zawiercie zaproponowało swoim najemcom takie ulgi? Na jaką pomoc (poza rządową „tarczą”) mogą liczyć mieszkańcy?

Monika Polak-Pałęga, Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Zawierciu: -Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski przedstawił doraźne rozwiązania dla przedsiębiorców związane ze stanem epidemii już 23 marca (niezależnie od pakietu proponowanego przez rząd). Propozycja dotyczy odroczenia terminu płatności i/lub rozłożenie na raty na 6 miesięcy:
1.kwot podatków lokalnych
2.czynszu za najem lokali użytkowych, które są w zasobie gminy
3.opłat za dzierżawę gruntu

To nie wszystko, ponieważ w wyjątkowych przypadkach jest możliwość umorzenia wskazanych zaległości w związku ze stanami: zagrożenia epidemicznego i epidemii. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.
Chcemy wspierać lokalny biznes. Dlatego stworzyliśmy specjalną listę przedsiębiorców z Zawiercia, którzy w tym trudnym czasie prowadzą sprzedaż wysyłkową i chcą dotrzeć do mieszkańców naszego miasta. Chodzi o dowolny asortyment – odzież, buty, sprzęt AGD, zabawki itd.
Do ZGM wpłynęło 21 wniosków od przedsiębiorców wynajmujących lokale użytkowe (stan na 10 kwietnia). Dotyczą one zwolnienia z czynszów, obniżenia wysokości czynszów, odroczenia płatności czynszów, rozłożenia czynszów na raty. Wnioski te są aktualnie rozpatrywane. Do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu wpłynęło 6 wniosków o umorzenie (do kwoty maksymalnie 3 tysięcy zł) czynszów. Zostały rozpatrzone pozytywnie. Wpłynęło 7 wniosków o ulgi dotyczące podatku od nieruchomości, które są w trakcie rozpatrywania na zasadach wynikających z ustawy ordynacja podatkowa. Do Wydziału Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu wpłynęło 8 wniosków w sprawie zastosowania ulg w spłacie należności z tytułu dzierżawy terenu od Gminy Zawiercie.

KZ: Na skutek zwolnień pracowniczych i likwidacji wielu podmiotów należy się spodziewać poważnego zubożenia mieszkańców. Czy MOPS będzie w stanie poradzić sobie z tym problemem? 
Monika Polak-Pałęga: -Na chwilę obecną MOPS nie odczuł znacząco skutków epidemii i wzrostu zapotrzebowania jego usługami. Podopieczni MOPS-u na bieżąco otrzymują pomoc w różnej formie (pomoc materialna, socjalna, psychologiczna, prawna).

KZ: Czy miasto posiada rezerwę budżetową na sytuacje kryzysowe (i w jakiej wysokości)? Jeżeli tak, czy przeznaczy ją na ratowanie lokalnej gospodarki?
Monika Polak-Pałęga: -Jeżeli chodzi Pani o rezerwę celową na zadania z zakresu zarządzania kryzysowego została ona ustalona na poziomie 660 tysięcy złotych na realizację zadań własnych gminy z zakresu zarządzania kryzysowego. Brak jest podstaw prawnych do zmiany przeznaczenia zaplanowanej w budżecie jednostki samorządu terytorialnego rezerwy na zarządzanie kryzysowe, poprzez jej rozdysponowanie na inne zadania, niż określone w ustawie o zarządzaniu kryzysowym.
KZ: Dziękuję.

Rozmawiała Natalia Mądry

Jaroslaw Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe