100. URODZINY PARTYZANTA Z WOLI LIBERTOWSKIEJ

  • 07.05.2020, 12:28
  • Jaroslaw Mazanek
100. URODZINY PARTYZANTA Z WOLI LIBERTOWSKIEJ Starostwo Powiatowe w Zawierciu Porucznik Mieczysław Rosół
(Wola Libertowska, gm. Żarnowiec) 11 kwietnia setne urodziny obchodził Mieczysław Rosół. Mieszkaniec Woli Libertowskiej to najstarszy żyjący Żołnierz Wyklęty z powiatu zawierciańskiego. W czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej. Po ’45 roku był aresztowany i katowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Olkuszu.

Porucznik Mieczysław Rosół to najstarszy żyjący partyzant z terenu powiatu zawierciańskiego. Od 1939 roku działał w konspiracji. Od maja ’42 r. do stycznia ’45 r. należał do Armii Krajowej.
- Uczestnik akcji likwidacji konfidentów w Wolbromiu. „Spalony” przeszedł do partyzantki. Uczestniczył m.in. w okresie przedwiośnia 1943r. w zniszczeniu ksiąg gminnych (spisy ludności) w miejscowościach Kidów-Żarnowiec, a 19.03.1944 r. w akcji opanowania Włoszczowy, w której zginęło 11 partyzantów, a Pan Mieczysław został ranny. Po 1945 r. aresztowany, więziony i katowany przez UB w Olkuszu. Po wojnie represjonowany z powodu przynależności do AK – opisuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu,
Mieczysław Rosół odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej 1939-1945, odznaczeniem Krajowej Rady Narodowej – RP Zwycięstwo i Wolność – 9 maj 1945 r., medalem Polska Swemu Obrońcy, odznaczeniem Armia Krajowa – Akcja Burza, odznaczeniem Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Śląskiego, Medalem za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK.
Ze względu na trwającą epidemię, przedstawiciele władz powiatowych nie mogli osobiście złożyć życzeń Jubilatowi. Przygotowany został już prezent, który zostanie przekazany, gdy zniesione zostaną obowiązujące obostrzenia związane z koronawirusem. Mieczysław Rosół z okazji 100. urodzin otrzyma replikę polskiej szabli oficerskiej z 1921 roku, do której dołączone zostaną życzenia:
„Sz. P. Por. Mieczysław Rosół
w dniu 100. urodzin przekazujemy Panu życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności wraz z polską szablą oficerską, która niech będzie wyrazem naszego uznania i wdzięczności. Za Pana niezłomny charakter i waleczność, której dowiódł Pan wielokrotnie, walcząc o Wolność i Niepodległość Ojczyzny na frontach II Wojny Światowej oraz nie poddając się systemowi Polski powojennej DZIĘKUJEMY! Gabriel Dors – Starosta Zawierciański, Paweł Sokół, Wicestarosta”. 

Jaroslaw Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe