W IRZĄDZACH DOŻYNKI ODBYŁY SIĘ NA BOGATO!

  • 03.09.2019, 08:20
  • Tomasz
W IRZĄDZACH DOŻYNKI ODBYŁY SIĘ NA BOGATO!
(Irządze) W niedzielę, 11 sierpnia odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne w Irządzach, którym towarzyszyło Święto Chleba oraz wydarzenie promujące rybołówstwo i akwakulturę na terenie gminy, czyli Jurajska ryba po irządzku.

(Irządze) W niedzielę, 11 sierpnia odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne w Irządzach, którym towarzyszyło Święto Chleba oraz wydarzenie promujące rybołówstwo i akwakulturę na terenie gminy, czyli Jurajska ryba po irządzku.


 

Święto plonów w Irządzach rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Wacława, którą w intencji rolników i zebranych plonów odprawił ks. proboszcz Marek Capek oraz ks. wikary Grzegorz Kozik. Po mszy niezwykle barwny korowód przeszedł na plac przed Urzędem Gminy Irządze – tutaj wójt Jan Molenda powitał wszystkich zebranych i wielu gości, którzy uczestniczyli w tegorocznych dożynkach w Irządzach.


 

Starostami podczas święta plonów byli Dorota Gardas z Wilkowa oraz Karol Micuła z Witowa. Przekazali oni wójtowi Janowi Molendzie oraz przewodniczącej rady gminy Agacie Cyganek bochen dożynkowego chleba, który następnie został podzielony pomiędzy uczestnikami dożynek.


 

Podczas dożynek można było skosztować grochówki, ryby po irządzku, pieczonych bułek, chleba ze smalcem i smakołyków przygotowanych przez członkinie kół gospodyń wiejskich. - Dla dzieci przygotowano blok konkursów, zamek dmuchany, trampoliny, kule wodne. Po licznych podziękowaniach oraz słowach uznania przyszedł czas na tegoroczne wieńce dożynkowe które wykonało 7 sołectw: Irządze, Witów, Bodziejowice, Wilków, Zawada Pilicka, Sadowie-Woźniki, Wilgoszcza. Każdy z wieńców posiadał swój niezapomniany urok i wdzięk oraz trud włożony do ich przygotowania. Nie zabrakło także konkursów i zabaw z nagrodami dla młodszych i starszych uczestników wydarzenia, zorganizowanych przez Terenową Placówkę KRUS w Koniecpolu, jak również przez Bank Spółdzielczy w Szczekocinach Filia Irządze – relacjonuje gmina Irządze.


 

Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło również niezwykle ujmującej wystawy przygotowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Irządzach oraz wielu stoisk m.in.: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników - Koniecpol, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – oddział w Zawierciu, Banku Spółdzielczego w Szczekocinach – filia Irządze.


 

Podczas Gminnego Święta Chleba w Irządzach gościli parlamentarzyści, samorządowcy, Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańcy. Wszyscy dziękowali za tegoroczne plony i składali rolnikom wyrazy szacunku, za ich codzienny trud. W imieniu mieszkańców powiatu zawierciańskiego dziękowali Starosta Zawierciański Gabriel Dors oraz Paweł Sokół, Członek Zarządu Powiatu.


 

- Jest taka piosenka, którą każdy zna z dzieciństwa - „Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba” - parafrazując jej słowa powiem: „Dużo nas, dużo nas do jedzenia chleba, a gdy głodny ktoś przyjdzie, podzielić się trzeba” - mówił Gabriel Dors.


 

W uroczystościach uczestniczyli także radni powiatowi, gminni oraz przedstawiciele instytucji rolniczych. Na scenie wystąpili m.in.: KGW z gminy Irządze, Zespół „Echo” z Ogrodzieńca oraz Andrzej Kaim, AmiGabi Band z Pradeł, Chór „Cecylianki”, Kapela Jurajska, Zespół ,,Soleo” oraz Zespół Rivers. (es) (jl) Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Tomasz

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe