NAJWAŻNIEJSZE ŚWIĘTO LATA JUŻ ZA NAMI

  • 02.09.2019, 11:48
  • Tomasz
NAJWAŻNIEJSZE ŚWIĘTO LATA JUŻ ZA NAMI
(Goleniowy, gm. Szczekociny) Liczne konkursy i atrakcje, które przyciągnęły ogromną publiczność znalazły się w programie tegorocznych Dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych. Święto Plonów odbyło się w Goleniowach, a gwiazdą dożynek był zespół Bayer Full. Uroczystość rozpoczęła dożynkowa msza święta, którą celebrował Biskup Diecezji Kieleckiej ks. dr Jan Piotrowski. Obchody rolniczego święta były również okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. W Goleniowach rozstrzygnięto tegoroczną edycję Konkursu na Najlepszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego, odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Uczestnicy dożynek wzięli udział w rywalizacji o tytuł Gospodyni i Gospodarza Roku 2019.

(Goleniowy, gm. Szczekociny) Liczne konkursy i atrakcje, które przyciągnęły ogromną publiczność znalazły się w programie tegorocznych Dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych. Święto Plonów odbyło się w Goleniowach, a gwiazdą dożynek był zespół Bayer Full. Uroczystość rozpoczęła dożynkowa msza święta, którą celebrował Biskup Diecezji Kieleckiej ks. dr Jan Piotrowski. Obchody rolniczego święta były również okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. W Goleniowach rozstrzygnięto tegoroczną edycję Konkursu na Najlepszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego, odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Uczestnicy dożynek wzięli udział w rywalizacji o tytuł Gospodyni i Gospodarza Roku 2019.


 

W tym roku Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne odbyły się w niedzielę 18 sierpnia. W południe na boisku sportowym przy SP w Goleniowach odbyła się msza św. dożynkowa, którą odprawił ks. dr Jan Piotrowski, Biskup Diecezji Kieleckiej. Następnie Orkiestra Dęta działająca przy CMC w Zawierciu odegrała hymn, po czym nastąpiły uroczystości dożynkowe.


 

Za organizacją tegorocznych dożynek odpowiadał Powiat Zawierciański, Gmina Szczekociny oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Odbyły się w ramach projektu Czas na mleko – czas na zbiory – najlepsze tradycje wsi jurajskiej i kieleckiej. Starostowie Dożynek, którymi byli Małgorzata Miąsko z Koryczan (gm. Żarnowiec) oraz Grzegorz Wyrwał z Goleniów (gm. Szczekociny) przekazali chleby dożynkowe gospodarzom uroczystości, czyli Wicemarszałkowi Województwa Śląskiego Dariuszowi Starzyckiemu, Staroście Zawierciańskiemu Gabrielowi Dorsowi oraz Burmistrzowi Miasta i Gminy Szczekociny Jackowi Lipie.


 

Wśród gości uczestniczących w tegorocznych dożynkach znaleźli się Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, Senator Arkadiusz Grabowski, Posłowie Ewa Malik, Waldemar Andzel, Danuta Nowicka, Robert Warwas, Anna Nemś i Barbara Chrobak oraz Bráz György, burmistrz węgierskiego miasta Tiszaujvaros.


 

Piękne wieńce przygotowane z nasion, owoców i zbóż złożyły liczne delegacje Kół Gospodyń Wiejskich. Z gminy Szczekociny wieńce przekazały KGW Goleniowy, KGW Bonowice, KGW Brzostek, KGW Drużykowa, KGW Ołudza, KGW Przyłęk, KGW Rokitno, KGW Siedliska, KGW Starzyny, KGW Tęgobórz oraz KGW Wólka Ołudzka. Wieńce ofiarowali również reprezentanci innych gmin powiatu zawierciańskiego i sąsiednich powiatów: z gminy Irządze - KGW z Wilgoszczy, z gminy Kroczyce - KGW Kostkowice, z gminy Łazy – Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka”, z gminy Ogrodzieniec – Zespół Folklorystyczny Wrzos z Ryczowa – Kolonii, z gminy Pilica – KGW Cisowa, z gminy Poręba – KGW Niwczanki, z gminy Włodowice – KGW Rzędkowice, z gminy Zawiercie – Zespół folklorystyczny Karlinianki, z gminy Żarnowiec – KGW Udórz, z gminy Moskorzew – Stowarzyszenie Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi, z Dekanatu Koniecpolskiego - Zespół Ludowy Złoty Kłos z Secemina, który reprezentował Powiat Włoszczowski, z Powiatu Jędrzejowskiego – KGW Wolica i KGW Sprowa, z Powiatu Włoszczowskiego – KGW Tarnawa Góra.


 

ZASŁUŻENI DLA ROLNICTWA


 

Dwadzieścia osób zostało uhonorowanych odznaczeniami „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek starosty Gabriela Dorsa. Odznaka honorowa nadawana jest za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.


 

Otrzymali je: Sławomir Sikora z Białej Błotnej, Michał Jastrząb z Dobrakowa, Tadeusz Jastrząb z Dobrakowa, Krzysztof Okuliński z Wilgoszczy, Marek Iłczyk z Woźnik, Andrzej Cyganek z Sadowia, Zbigniew Karoń z Sadowia, Iwona Napora z Gołuchowic, Krzysztof Toborowicz z Woli Libertowskiej, Marta Wawer z Koryczan, Jerzy Stanisław Galas z Koryczan, Grażyna Ewa Miśkiewicz z Otoli, Włodzimierz Bartos z Goleniów, Jarosław Sap z Goleniów, Leszek Ciszewski z Goleniów, Iwona Sołtysik – Biała z Rokitna, Łukasz Kowalik z Wólki Starzyńskiej, Urszula Sikora z Siedlisk, Danuta Skóra z Ołudzy oraz Mariusz Sowa z Brzostku.


 

Podczas dożynek w Goleniowach rozstrzygnięto tegoroczną edycję Konkursu na Najlepszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego. I miejsce i nagrodę w wysokości 8 tysięcy złotych otrzymała miejscowość Dobraków (gm. Pilica). Na II miejscu ex aequo znalazły się miejscowości Grabowa (gm. Łazy) oraz Łany Wielkie (gm. Żarnowiec) – do obu trafi nagroda w wysokości 6 tysięcy złotych. III miejsce zajął Gulzów (gm. Ogrodzieniec), który otrzymał 4 tysiące złotych nagrody.


 

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrały panie z KGW z Wilgoszczy (gm. Irządze), drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Wielu Pokoleń „Jesteśmy Solą Tej Ziemi” z Gminy Moskorzew, a trzecie KGW z Goleniów.


 

Część oficjalną tegorocznych dożynek zakończyła Rota zagrana przez Orkiestrę Dętą działającą przy CMC w Zawierciu.


 

POPOŁUDNIE NA LUDOWĄ NUTĘ I W RYTMACH DISCO


 

Popołudniu przyszedł czas na część artystyczną, podczas której na scenie w Goleniowach zaprezentowały się dzieci z Zespołu Tańca Ludowego „Niezapominajka” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach, Zespół AmiGabi Band z Pradeł czyli Amelia Kita i Gabriela Pantak, „Goleniowanie” i Kapela „Działoszacy”. W międzyczasie przeprowadzono konkurs o tytuł Gospodyni i Gospodarza Roku. Anna Maria Rozlach z Ogrodzieńca wygrała tytuł Gospodyni Roku 2019 (kolejne miejsca zajęły Mirosława Słuszniak z Irządz i Anna Kędziora z Włodowic). Gospodarzem Roku został Krzysztof Okuliński z Irządz (dwa kolejne miejsce wywalczyli Stanisław Ibek z Włodowic i Michał Kowalczyk z Ogrodzieńca).


 

Gwiazdą wieczoru był Zespół Bayer Full. Dożynki zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził Zespół Orion.


 

W czasie święta plonów mieszkańcy mogli skorzystać z badań, które przygotował Szpital Powiatowy w Zawierciu. Na miejscu był dermatolog, który wykonywał badania przesiewowe w kierunku wykrywania nowotworów skór, okulista przeprowadzający badania w kierunku kwalifikacji do operacji zaćmy oraz pielęgniarka, która mierzyła ciśnienie krwi.


 

Sierpniowe wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej – „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014–2020 – pod patronatem Honorowym Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego. (es) Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Tomasz

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe