ZOSTAŁO PONAD 120 MIEJSC DLA 30 UCZNIÓW

  • 28.07.2019, 08:20
  • Tomasz
ZOSTAŁO PONAD 120 MIEJSC DLA 30 UCZNIÓW
(powiat zawierciański) We wtorek opublikowane zostały listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do poszczególnych szkół średnich. Nie jest to jeszcze koniec rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych – teraz zakwalifikowani muszą potwierdzić chęć kontynuowania nauki w danej szkole. Pod koniec lipca szkoły jeszcze raz opublikują listy, tym razem przyjętych uczniów oraz poinformują, czy w szkole są jeszcze wolne miejsca. Jeśli tak, wówczas prowadzony będzie nabór uzupełniający. Łącznie do szkół na terenie naszego powiatu zakwalifikowanych zostało prawie 1700 osób. Nieprzydzielonych do szkół zostało 30 uczniów. Ale wygląda na to, że nie mają oni o co się martwić – w szkołach pozostało prawie 130 wolnych miejsc.

(powiat zawierciański) We wtorek opublikowane zostały listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do poszczególnych szkół średnich. Nie jest to jeszcze koniec rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych – teraz zakwalifikowani muszą potwierdzić chęć kontynuowania nauki w danej szkole. Pod koniec lipca szkoły jeszcze raz opublikują listy, tym razem przyjętych uczniów oraz poinformują, czy w szkole są jeszcze wolne miejsca. Jeśli tak, wówczas prowadzony będzie nabór uzupełniający. Łącznie do szkół na terenie naszego powiatu zakwalifikowanych zostało prawie 1700 osób. Nieprzydzielonych do szkół zostało 30 uczniów. Ale wygląda na to, że nie mają oni o co się martwić – w szkołach pozostało prawie 130 wolnych miejsc.


 

Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych do 25 czerwca mieli czas, by składać do trzech wybranych przez siebie szkół wnioski o przyjęcie wraz ze świadectwem ukończenia szkoły i zaświadczeniem o wynikach egzaminu (gimnazjalnego/ósmoklasisty). 16 lipca szkoły średnie opublikowały listy zakwalifikowanych, informując również o liczbie wolnych miejsc. Do 24 lipca uczniowie mają czas na to, aby potwierdzić wolę uczęszczania do wybranej przez siebie szkoły, do której zostali zakwalifikowani. 25 lipca szkoły opublikują listy przyjętych i nieprzyjętych uczniów wraz z informacją, czy placówka dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Jeśli okaże się, że szkoła może przyjąć dodatkowych uczniów, przeprowadzony zostanie nabór uzupełniający.


 

Do szkół prowadzonych przez powiat zawierciański zakwalifikowanych zostało 783 absolwentów gimnazjum oraz 913 absolwentów szkół podstawowych. Bez przydziału zostało 8 osób po gimnazjum i 22 osoby po szkole podstawowej. Wolnych miejsc pozostało znacznie więcej, niż niezakwalifikowanych uczniów. W różnych szkołach dla absolwentów gimnazjum pozostało 80 miejsc, a dla absolwentów szkół podstawowych 49.


 

Rozmawialiśmy z dyrektorami kilku szkół średnich z terenu naszego powiatu. Są oni zgodni co do tego, że jeszcze wiele może się zmienić. Uczniowie zakwalifikowani mają dostarczyć do szkół oryginały dokumentów i potwierdzić chęć kontynuowania nauki w danej placówce. Ci, którzy aplikują do techników będą musieli dostarczyć jeszcze zaświadczenia lekarskie. Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych mogli składać wnioski o przyjęcie do trzech szkół (mieszkający na granicy województw do sześciu). W najbliższych dniach zdecydują, na którą ze szkół ostatecznie się decydują. Liczby, które poznaliśmy po ogłoszeniu list zakwalifikowanych mogą się więc zmienić.


 

WOLNE MIEJSCA W WIĘKSZOŚCI SZKÓŁ


 

W Zespole Szkół im. X. Dunikowskiego w Zawierciu zakwalifikowanych zostało 32 absolwentów gimnazjum i 55 osób, które ukończyły szkołę podstawową. W szkole są jeszcze wolne miejsca – 2 dla absolwentów gimnazjum i 9 miejsc dla uczniów po szkole podstawowej. – Sytuacja zmienia się na bieżąco. To są pierwsze listy zakwalifikowanych, dopiero pod koniec lipca będą listy przyjętych uczniów, którzy podejmą u nas dalszą naukę. Co roku rekrutacja tworzy zamieszanie, nie jest to nic nadzwyczajnego – mówi Anna Wójcik, dyrektor ZS im. Dunikowskiego.


 

W Zespole Szkół w Porębie dla uczniów przygotowano po jednej klasie liceum i jednej klasie technikum zarówno dla absolwentów gimnazjum, jak i tych, którzy kończyli szkołę podstawową. W tej chwili w szkole nie ma już wolnych miejsc. Do liceum niezakwalifikowano 4 uczniów po gimnazjum i 3 po szkole podstawowej. W przypadku technikum liczby te są wyższe – nie zakwalifikowało się tutaj 17 uczniów po szkole podstawowej i 27 po gimnazjum. Liczba chętnych przewyższyła liczbę miejsc w Porębskim zespole szkół. 47 absolwentów szkół podstawowych wybrało tutejsze liceum w pierwszej preferencji, a technikum – 119. Liceum w tutejszym zespole szkół jako pierwszy wybór wskazało 92 gimnazjalistów, a technikum 152 absolwentów gimnazjum. Do szkoły przyjęto tylu uczniów, ile było miejsc. System zakwalifikował uczniów z najwyższymi wynikami do ostatniego wolnego miejsca. Wśród uczniów ubiegających się o przyjęcie do Zespołu Szkół w Porębie „najlepsi” byli laureaci. Wśród gimnazjalistów składających papiery do liceum najniższy wynik to 70,6 pkt., a do technikum 92,4 pkt. Wśród absolwentów podstawówek najniższy wynik osoby ubiegającej się o przyjęcie do liceum to 64,70 pkt., a do technikum 101,65 pkt.


 

Do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu dla absolwentów szkół podstawowych i dla absolwentów gimnazjum przygotowano po 4 klasy. Zakwalifikowanych zostało 128 uczniów po szkole podstawowej oraz 117 gimnazjalistów. Do I LO w Zawierciu niezakwalifikowanych zostało 24 absolwentów podstawówek i 2 gimnazjalistów. Na dzień 16 lipca w szkole nie było już miejsc w klasach dla uczniów po szkole podstawowej, natomiast w klasach, do których uczęszczać mają gimnazjaliści zostało 11 wolnych miejsc.


 

W Zespole Szkół w Szczekocinach przygotowano po 2 klasy dla absolwentów gimnazjum i uczniów po szkole podstawowej – po 1 klasie liceum i po 1 klasie szkoły branżowej. Do liceum przyjęto 32 absolwentów szkół podstawowych i 30 absolwentów gimnazjum. Trochę mniej uczniów zakwalifikowało się do szkoły branżowej – 22 uczniów po szkole podstawowej i 15 gimnazjalistów. W szkole zostały jeszcze wolne miejsca – w szkole branżowej dla absolwentów obu typów szkół oraz w liceum dla absolwentów gimnazjum.


 

W Zespole Szkól im. Bema po symulacji nie zostanie otworzona jedna z klas branżowych ze względu na zbyt niskie zainteresowanie uczniów. Utworzona zostanie 1 klasa technikum dla absolwentów gimnazjum – przyjęto 32 osoby i po klasyfikacji nie zostały wolne miejsca. Wolne miejsca – 4 – zostały dla gimnazjalistów w szkole branżowej w klasie wielozawodowej. Jeśli zaś chodzi o absolwentów szkół podstawowych, to w ZS im. Bema powstaną 2 klasy technikum, w których łącznie jest jeszcze 8 miejsc wolnych. Kilka wolnych miejsc – 6- jest również w szkole branżowej. Reasumując, do technikum w ZS im. Bema zakwalifikowani zostali wszyscy absolwenci gimnazjum i podstawówek, którzy ubiegali się o przyjęcie. Tylko w przypadku szkoły branżowej system nie zakwalifikował po 2 uczniów.


 

W Liceum Ogólnokształcącym w Pilicy zakwalifikowano 64 absolwentów szkół podstawowych (do dwóch klas) i 36 absolwentów gimnazjum (do jednej klasy). Po lipcowej klasyfikacji nie zostały w szkole wolne miejsca, jednak w tej chwili informacje te są wstępne, bo nikt nie jest w stanie określić ilu z zakwalifikowanych zdecyduje się potwierdzić chęć nauki w tej szkole.


 

- Niektóre informacje w mediach były niedokładne, bo miejsca w szkołach były przygotowane zarówno dla absolwentów szkół podstawowych, jak i uczniów po gimnazjum. Niektórzy rodzice również nie do końca rozumieli przebieg rekrutacji, co wzbudzało niepokój – oceniła dyrektor Zespołu Szkół w Pilicy Anna Woźniczko.


 

Edyta Superson


 

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe