DOSTANIEMY 14,5 MLN DLA SZPITALA

  • 17.10.2018, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Zawiercie) O wielkim sukcesie zawierciańskiej lecznicy powiatowej informuje jej dyrektor Anna Pilarczyk-Sprycha. Szpital Powiatowy w Zawierciu 19 września otrzymał potwierdzenie, że złożony we wrześniu 2017 wniosek o dofinansowanie dalszej modernizacji szpitala został właśnie zatwierdzony. Zmieni się bardzo dużo. W ramach projektu ze środków Unii Europejskiej zawierciańska lecznica kupi aparat do rezonansu magnetycznego. To cywilizacyjny skok w szybkości diagnostyki dla mieszkańców. Dotychczas na badania rezonansem pacjenci byli wywożeni do innych szpitali.

(Zawiercie) O wielkim sukcesie zawierciańskiej lecznicy powiatowej informuje jej dyrektor Anna Pilarczyk-Sprycha. Szpital Powiatowy w Zawierciu 19 września otrzymał potwierdzenie, że złożony we wrześniu 2017 wniosek o dofinansowanie dalszej modernizacji szpitala został właśnie zatwierdzony. Zmieni się bardzo dużo. W ramach projektu ze środków Unii Europejskiej zawierciańska lecznica kupi aparat do rezonansu magnetycznego. To cywilizacyjny skok w szybkości diagnostyki dla mieszkańców. Dotychczas na badania rezonansem pacjenci byli wywożeni do innych szpitali.


 

Anna Pilarczyk-Sprycha dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu: -Jestem dumna, że udało nam się pozytywnie przejść procedurę konkursową i wygraliśmy. Pracowaliśmy w szpitalu nad tym projektem od początku 2017 roku, we wrześniu złożyliśmy wniosek opiewający na 17 mln zł, dostaliśmy 14,5 mln. To sukces wielu pracowników szpitala, którzy przez ostatnie kilka lat znosili wyrzeczenia związane z remontami, modernizacją. Ten projekt będzie zwieńczeniem naszej pracy, i mojej, gdyż - co nie jest tajemnicą - kandyduję w wyborach na burmistrza mojej gminy Ogrodzieniec. Jeżeli odniosę sukces w wyborach, ten projekt będzie już realizował mój następca na stanowisku dyrektora szpitala.


 

14,5 mln zł dotacji zostanie przeznaczone na zakup rezonansu magnetycznego. Średnio w miesiącu takich badań szpital zlecał ok. 30, do tego dochodzą badania rezonansem wykonywanie na skierowanie z przychodni. W zależności od wyposażenia rezonans magnetyczny to koszt nawet 4-5 mln zł. Szpital zakupi też nowy aparat do mammografii. Stary, już wyeksploatowany został wycofany z użycia i ostatnio szpital nie miał możliwości wykonywania tych badań u kobiet. Zakup mammografu będzie pierwszym przetargiem, który w ramach projektu ogłosi szpital.


 

Część środków z dotacji zostanie przeznaczona na remonty. Oddział ginekologiczny zostanie przeniesiony w miejsce okulistyki. Uzyska też bezpośredni dostęp do bloku operacyjnego. W sąsiedztwie ginekologii powstanie nowa sala operacyjna, co w nagłych przypadkach skróci czas w jakim pacjentki znajdą się „na stole”. Oddział ginekologiczny i położniczy będzie miał też zakupione nowe wyposażenie, w tym wózki , łóżka, fotele ginekologiczne za ok. 100.000 zł. Przebudowane zostaną sale dla pacjentów, aby już wszystkie były wyposażone w indywidualne łazienki. Największą nowością dla kobiet rodzących będzie jednak zakup koła porodowego. To nowatorskie urządzenie nie jest jeszcze powszechne w szpitalach, ale szybko zdobywa popularność. Można je opisać jako rodzaj fotela, który ułatwia kobiecie poród.


 

Przeprowadzek będzie więcej


 

Oddział ginekologiczny znajdzie się w miejsce dawnej okulistyki. Ta z kolei przeniesie się w dalszym etapie remontów w część szpitala zwolnioną przez oddział ginekologiczny i noworodków. Pomieszczenia po starej laryngologii z kolei dostaną noworodki.


 

Anna Pilarczyk-Sprycha: -Główne prace remontowe ruszą jak przewiduję na przełomie roku 2018 i 2019. Musimy ogłosić i rozstrzygnąć przetargi. Ale już teraz możemy zacząć procedury przetargowe dla zakupu sprzętu takiego jak mammograf, rezonans magnetyczny.


 

Kolejne zmiany na lepsze czekają pacjentów z problemami „sercowymi”. Z interny zostanie wydzielony nieinwazyjny pododdział kardiologiczny z 20 łóżkami. Nieinwazyjny, gdyż nie przewiduje się w Zawierciu wykonywania operacji kardiologicznych.


 

Po zakończeniu prac modernizacyjnych szpital będzie miał 4 sale operacyjne. Jedna z nich będzie w ramach projektu przystosowana do operacji onkologicznych. W tym celu pojawi się na sali operacyjnej tzw. nóż harmoniczny, urządzenie bardzo ułatwiające precyzyjne cięcia z wykorzystaniem ulradźwięków. Urządzenie pozwala na bezkrwawe zamykanie naczyń krwionośnych o średnicy nawet 7 mm.


 

IT- czyli Inteligentna Technologia


 

Ponad 1,2 mln zł w projekcie przewidziano na wdrożenie w szpitalu najnowszych technologii diagnostyki i ewidencji badań medycznych. Każdy pacjent otrzyma zawierającą specjalny chip (urządzenie można poddawać dezynfekcji) opaskę. Wszystkie badania, podane leki będą do razu wpisywane do systemu. Lekarz z tabletem wystarczy, że podejdzie do pacjenta, zeskanuje chip z opaski i będzie na ekranie od razu miał pełny dostęp do karty pacjenta. System jest tak pomyślany, że gdy pielęgniarka zbada pacjenta, sprawdzając mu temperaturę czy poziom cukru, termometr i glukometr od razu wyśle wyniki badań do systemu. Inteligentna opaska będzie też ułatwiała odnajdywanie pacjentów, gdy ktoś zasłabnie, np. w toalecie. Urządzenie jest tak pomyślane, że w przypadku niespodziewanych, nietypowych ruchów pacjenta (np. gwałtowny ruch, upadek, a po nim bezruch) system ogłosi alarm. Bo może pacjent gdzieś zasłabł i nikt tego nie widzi. Podobne urządzenie dostaną też pacjenci najmłodsi, noworodki, w formie specjalnej skarpetki IT. Fachowo będzie się to nazywało Mobilny System Monitoringu Noworodków.


 

Video na życzenie?


 

Ostatnia nowość, jaka w ramach projektu znajdzie się w zawierciańskim szpitalu to system video na salach operacyjnych. I nie chodzi tu o kręcenie filmów fabularnych, tylko technologię do śródoperacyjnych konsultacji medycznych. Łatwo można sobie wyobrazić sytuację, że przebieg trudnej operacji wymaga pilnej konsultacji innego specjalisty, nawet z odległych części świata. Pacjenta nie można przewieźć, specjalista nie zdąży dojechać. Video konsultacja może być sposobem na prowadzenie operacji „na odległość”. Szpital Powiatowy w Zawierciu dzięki tym zmianom wejdzie do grona najlepiej wyposażonych placówek medycznych na Śląsku, jeśli nie w Polsce.


 

Jarosław Mazanek


 

Tomasz Urbański

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe