ZAWIERCIE WYŁOŻY KASĘ DLA SZPITALA

  • 02.06.2012, 22:14
  • MyszPress
(Zawiercie) 18 radnych Rady Miejskiej w Zawierciu podniosło rękę „za” udzieleniem poręczenia kredytu dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu, 4 wstrzymało się od głosu. Środki na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta. Poręczenie na łączną kwotę ponad 18 mln zł (10 mln wraz z odsetkami) pomoże w spłacie zobowiązań wobec firm windykacyjnych. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy za pomocą dla szpitala opowiedzą się także inne gminy, a na to się raczej nie zapowiada.

(Zawiercie) 18 radnych Rady Miejskiej w Zawierciu podniosło rękę „za” udzieleniem poręczenia kredytu dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu, 4 wstrzymało się od głosu. Środki na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta. Poręczenie na łączną kwotę ponad 18 mln zł (10 mln wraz z odsetkami) pomoże w spłacie zobowiązań wobec firm windykacyjnych. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy za pomocą dla szpitala opowiedzą się także inne gminy, a na to się raczej nie zapowiada.

 

Tak poważne zobowiązanie finansowe gminy wzbudziło wiele obaw ze strony radnych.

 

- Zdajemy sobie sprawę z problemów, z jakimi boryka się nasz szpital. Powiat to jednak wiele gmin, które są w różnej sytuacji finansowej. Szpital ma ok. 50 mln zł długu, my poręczamy 10 mln zł. Jak to się ma do tych 50 mln zł? Czy ta kwota jest w stanie uratować szpital? Jak inne gminy odnoszą się do poręczenia kwot potrzebnych do uratowania szpitala? Od ilu burmistrzów ma pan zapewnienie, że uchwały w sprawie poręczenia trafią pod obrady? – pytała radna Ewa Mićka.

 

- Chcielibyśmy mieć wiarę i większe przekonanie, że za chwilę nie będziemy musieli spotykać się tutaj i rzucać kolejne koło ratunkowe –wyjaśniał swoje obawy Mirosław Mazur.

 

Inną stronę medalu wskazał natomiast radny Chłosta. Jego zdaniem warto poświecić 10 mln zł, „by ratować ludzi”.

 

- Zawsze jest ryzyko w ekonomice, zwłaszcza, że szpital  jest jak okręt, który tonie. Z drugiej strony, czy jest coś ważniejszego niż zdrowie i życie ludzkie? Chyba nie. Jeżeli nasze 10 milionów zł uratowałoby choćby jedno życie ludzkie, to myślę, że trzeba to zrobić. Nawet jeśli przez kolejne 30 lat mielibyśmy ponosić konsekwencje tej decyzji, to myślę, że jest to w interesie naszym, naszych bliskich i mieszkańców. Ale zwracam się także do pani dyrektor i pana starosty – ten szpital musi zyskać coś, co się nazywa ludzką twarzą leczenia – sugerował radny Jarosław Chłosta.

 

Starosta uspokajał radnych, że wstępne negocjacje z władzami gmin powiatu zawierciańskiego przebiegły pomyślnie.

 

- Staram się jeździć na wszystkie komisje i sesje. Odpowiedź ze strony radnych jest zawsze pozytywna. Nie spotkałem się jeszcze z negatywnym oddźwiękiem w zakresie ewidentnej odmowy poręczenia kredytu. Jedne gminy są bardziej przychylne, inne mniej, ale tak jak w tym przypadku, bardzo proszę przewodniczących, wójtów, burmistrzów i prezydenta o wprowadzenie tej uchwały do porządku, po to, żeby ten projekt został zrealizowany w 100% i żebyśmy te koszty finansowe obniżyli do granic najmniejszej kwoty, jaka może być, potrzeba do zgody wszystkich gmin - mówił podczas sesji starosta Rafał Krupa.

 

Chyba właśnie te ostatnie słowa starosty wzbudziły niepokój 4 radnych, którzy wstrzymali się od głosu. Byli to radni: Ewa Mićka, Mirosław Mazur, Ewa Paluchowska oraz Artur Czajkowski.

 

JAKA POPULACJA, TAKI KREDYT

 

Aby sprawiedliwie podejść do finansowania kredytu przez poszczególne gminy, starosta zaproponował przelicznik odnoszący się do liczby mieszkańców. Z wyliczeń starosty wynika, że aby plan kredytowy mógł zostać zrealizowany w 100% miasta musiałyby poręczyć odpowiednio kwoty: Poręba – 1mln zł, Irządze – 304 tys. zł, Kroczyce – 720 tys. zł, Łazy – 500 tys. zł, Ogrodzieniec i Pilica po ponad 1 mln zł, Szczekociny 912 tys. zł, Włodowice – 600 tys. zł, Żarnowiec – 552 tys. zł.

 

- W przypadku Szczekocin na ten rok to 32 tysiące zł, a najwyższa kwota to 142 tys. zł. W gminie Łazy - 65 tys. zł, a w 2018 roku, kiedy to poręczenie będzie największe wyniesie 286 tys. zł. Mam świadomość, że wszyscy chcieliby, żeby ten szpital funkcjonował. To wielki powiat. Nie wyobrażam sobie 120 tys. ludzi bez szpitala. Ktoś miał kiedyś koncepcję, żeby obciąć kontrakt o połowę i zostawić tylko 4 oddziały. Póki jestem Starostą Powiatu Zawierciańskiego do tego nie dopuszczę. Mam nadzieję, że gminy też na to nie pozwolą i udzielą poręczenia kredytu dla szpitala. Pieniądze te zostaną przekazane na spłatę zobowiązań szpitala, które obecnie sięgają 51 mln 840 tys. zł – dodał Krupa.

 

Decyzja 18 członków Rady Miejskiej w Zawierciu dotycząca poręczenia kredytu spowoduje konieczność zabezpieczania w budżecie gminy środków finansowych przez okres 15 lat, czyli aż do 2027 roku. (JB)

MyszPress

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe