Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 06:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

TO JUŻ KONIEC

(Zawiercie) Pod znakiem podziękowań upłynęła przedostatnia sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego 28 października. Tak to już jest, że pod koniec kadencji wszyscy wszystkim ślą życzenia. W oku niejednego radnego zakręciła się łezka. W końcu każdy radny chciałby po wyborach spotkać się z kolegami radnymi jako… radny!
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Pod znakiem podziękowań upłynęła przedostatnia sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego 28 października. Tak to już jest, że pod koniec kadencji wszyscy wszystkim ślą życzenia. W oku niejednego radnego zakręciła się łezka. W końcu każdy radny chciałby po wyborach spotkać się z kolegami radnymi jako… radny!

 

MAREK SZCZYGŁOWSKI: GDZIE WYWOŻONE SĄ ODPADY AZBESTOWE?

Marek Szczygłowski pytał o to jak i gdzie wywożone są odpady azbestowe z terenu ogrodzienieckiej Izolacji.

 

- Czy prowadzone są jakiekolwiek pomiary zanieczyszczenia powietrza? Jakie są wyniki tych badań? – pytał radny. Polityk poprosił o odpowiedź pisemną.

 

MIECZYSŁAW SKRĘT: UDROŻNIĄ PRZEMSZĘ?

Samorządowiec był zaniepokojony stanem koryta Czarnej Przemszy na odcinku Kuźnica Masłońska- Turza. Odpowiednie służby zajmą się zarośniętym korytem.

 

ANDRZEJ HERMAN: REMONT DROGI STARZYNY-BÓGDAŁ

- Droga Starzyny- Bógdał jest to droga powiatowa zniszczona przez ostatnie podtopienia, nie nadaje się do przejazdu, jest to uciążliwe dla mieszkańców. Proszę o remont tej drogi – mówił Herman.

 

Obiecano, że w miarę możliwości finansowych inwestycja zostanie zrealizowana.

 

GRZEGORZ KONOPKA: CO Z KREDYTEM DLA SZPITALA?

Konopka pytał o rozbudowę warsztatów szkolnych w Powiatowym Centrum Praktycznego Kształcenia Zawodowego i o kredyt dla szpitala. Jeśli chodzi o tę pierwszą sprawę, to w ciągu najbliższych tygodni wykonawca zakończy pracę.

 

Gorzej sytuacja wygląda ze szpitalem.

 

Przypomnijmy: 8 lipca nastąpiło otwarcie ofert na udzielenie piętnastomilionowej pożyczki dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Niestety żadna z firm lichwiarskich nie była zainteresowana pożyczeniem pieniędzy, które miały w dużej mierze być przeznaczone na spłatę zobowiązań krótkoterminowych. Potem szpital starał się jeszcze o pożyczkę dziesięciomilionową, ale nawet zmniejszenie kwoty nie pomogło.

 

Zdaniem Przemysława Zawadzkiego dyrektora szpitala taki stan rzeczy jest „kalkulacją działów ryzyka” (cokolwiek to znaczy, wg. nas to bełkot), które opierają swe analizy nie tylko na tym, co dzieje się w szpitalu, ale również na sytuacji zewnętrznej (chodzi tu również o i okres przedwyborczy). Nie bez znaczenia jest także finansowa przeszłość placówki (dno szpital osiągnął w 2009 roku).

 

- Jestem w trakcie rozmów z dwoma firmami, od których możemy uzyskać pomoc finansową – zdradza dyrektor.

 

My na razie zdradzimy tajemnicę, której radni powiatu nie poznali. Gdy pisaliśmy, że zatrudniony na kontrakt menadżerski wicedyrektor szpitala Ryszard Burski zarobi 360 tysięcy zł, tajemnicą, również dla radnych powiatowych, były szczegółowe warunki kontraktu. Tajemnica ciągle tajemnicą, ale wiemy już ile zarobił R. Burski na zawierciańskiej biedzie. Za 8 miesięcy 2010 dokładnie 87 360 zł. Wypada prawie 11 tys. miesięcznie. Burski jest radnym w Myszkowie i szczegóły dochodów musiał wpisać w oświadczenie majątkowe na koniec kadencji.

 

NOWA STRATEGIA ROZWOJU POWIATU ZAWIERCIAŃSKIEGO:

W trakcie obrad radni przyjęli nową Strategię Rozwoju Powiatu Zawierciańskiego na lata 2011 – 2020. Wykonawcą dokumentu była firma Business Mobility Interrnational Sp. z o. o. ze Słupska.

 

-Strategia powstała przy współpracy z naczelnikami Starostwa Powiatowego w Zawierciu, samorządami gmin powiatu oraz reprezentantami najważniejszych instytucji i organizacji (w tym pozarządowych) działających na terenie powiatu – mówi Leszek Łazarowicz, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu

 

Dokument stanowi długookresowy plan działania, określający strategiczne cele rozwoju. Jest to podstawa do ubiegania się o środki zewnętrzne, zwłaszcza te z Unii Europejskiej.

 

ZMIANY W STATUCIE SZPITALA

Zmiany w statucie szpitala mają umożliwić zmniejszenie łóżek na oddziale obserwacyjno-zakaźnym do 10 i zwiększenie liczby łóżek na oddziale paliatywnym do 31.

 

- Szpital jest w trakcie procedury konkursowej. Jeśli chodzi o oddział paliatywny zgłosiłem taką liczbę łóżek, jaką mogłem, czyli osiem. Dziś Państwo przegłosowali zmiany w Statucie. Zakontraktowanie tej pierwszej liczby otwiera drogę do renegocjacji kontraktu – informował dyrektor Zawadzki, który zaznaczył, że przy dobrym lobbingu jest szansa na uzyskanie zwiększonego kontraktu w przyszłym roku.

 

SZKOŁA W PILICY Z NOWYM PATRONEM

Od czerwca 2009 roku w Zespole Szkół w Pilicy rozpoczęto przygotowania do nadania imienia szkole. W końcu wyłoniono patrona, którym została trzecia żona króla Jagiełły-Elżbieta z Pilczy. Radni podjęli uchwałę w sprawie nowej patronki.

 

PODZIĘKOWAŁ ZA LIKWIDACJĘ STRASZYDŁA

Na koniec Andrzej Mikulski, burmistrz Ogrodzieńca podziękował radnym i staroście za likwidację pozostałości azbestowych po zakładzie Izolacja. Po latach bezczynności, 31 sierpnia podpisano umowę na likwidację trujących odpadów. Prace wykonuje spółka WIG, która m. in. od kilku lat w Myszkowie prowadzi zakład przerobu odpadów. Przerabiają w WIG-u stare filtry samochodowe, z których odzyskuje się olej, stal i kord (rodzaj papieru).

 

Proces likwidacyjny i upadłościowy Izolacji ciągnął się latami. Dopiero, gdy Minister Skarbu Państwa przekazał staroście zawierciańskiemu nieruchomości po zlikwidowanym przedsiębiorstwie, zaczęto myśleć o kompleksowym planie usunięcia azbestu z terenu zakładu (około 4 ha) i o likwidacji nielegalnego składowiska w kamieniołomie.

 

Likwidacja azbestu w Ogrodzieńcu miała kosztować nawet 35 milionów złotych. Ostatecznie cena po przetargu wynosi 12 mln zł.

 

Ostatnia uroczysta sesja odbędzie się 10 listopada.

Monika Polak-Pałęga


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama