Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 13:40
Przeczytaj!
Reklama

12 edycja konkursu historyczno-literackiego Pińczyce-Kraków

Dyrekcja i nauczyciele przy współpracy z rodzicami Szkoły Podstawowej w Pińczycach zorganizowali Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki pod hasłem „Polskie więźniarki w Ravensbrück”.
Podziel się
Oceń

Uroczystość odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. W bazylice św. Floriana w Krakowie została odprawiona Msza Święta w intencji więźniarek ,którą celebrował proboszcz parafii w Pińczycach i Ks. Paweł Lamek. Patronat nad konkursem sprawuje dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu. Instytucje finansujące przedsięwzięcie to: Gmina i Miasto Koziegłowy, Małopolski Urząd Wojewódzki, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie oraz Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Pińczycach. Ceremonię podsumowania konkursu prowadziła Joanna Sularz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach, która jest jednocześnie pomysłodawczynią konkursu. Podczas uroczystości wystąpili Anna Bystroń - Jajkiewicz oraz Marcina Jajkiewicza - polskiego wokalista jazzowy, musicalowego i rozrywkowego wraz z Gminną Młodzieżową Orkiestrą Dętą z siedzibą w Pińczycach pod batutą dyrygenta Stanisława Pietrzika. Zagrano pieśni patriotyczne i religijne. Były to między innymi: Modlitwę obozową, Białe róże, Rozmaryn

Główną nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbruck” dla laureatów i ich opiekunów był wyjazd do Niemiec, którego celem było przede wszystkim poznanie Muzeum Przestrogi i Pamięci Ravensbruck, miejsca uświęconego cierpieniem wielu niewinnych kobiet. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Pińczycach.

Uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet, który powstał w 1939 roku. Pierwsze więźniarki trafiły do niego wiosną we wspomnianym roku. Polki przyjechały do Ravensbrück dokładnie 23 września. W tym, jak i w kolejnych transportach znalazły się działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów.

Podczas pobytu uczniowie zapalili znicz oraz złożyli kwiaty pod pamiątkową płytą ufundowaną przez ocalałe więźniarki, z inicjatywy Olgi Nider, poświęconą przez papieża Jana Pawła II. Laureaci konkursu zwiedzili również inne miasta na terenie Niemiec, m.in. Poczdam i Berlin. (KU)



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Niepochlebne komentarze usuwacie, co funkcjonariusze medialni ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 18:40Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Czego się spodziewać po pracownicy Tuska ? Niczego lepszego ! To kiedy kopalnia i zrobienie drugiej Trzebini ? Albo pytanie gdzie będziemy "gościć" lekarzy i inżynierów w Zawierciu ? Głupie ? Przekonacie się !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: rafałTreść komentarza: Wreszcie jakaś diabelska muzyka a nie tylko umca umca ;) I w ogóle nie widać było weteranów tylko młodzież!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 07:52Źródło komentarza: Zawiercie Metal Attack vol.1 - Metal w Zawierciu ponownie zagościłAutor komentarza: MiroTreść komentarza: Hej "Ormowiec", nie pij tyle bo to źle wpływa na proces myślowy. Z twojego bełkotu nic nie można zrozumieć...Data dodania komentarza: 02.05.2024, 11:00Źródło komentarza: Majówka w Powiecie Zawierciańskim
Reklama
Reklama
Reklama