160 członków rodziny zmieściło się na pamiątkowym zdjęciu podczas I Zjazdu Rodziny Wierzbowskich w Szczekocinach w Domu Strażaka w dniu 21 sierpnia 2010. Po Mszy św. otwarcia zjazdu dokonała główna organizatorka i autorka drzewa genealogicznego tego rodu –Ewa Poznar odnajdując korzenie najstarszego potomka Kacpra Wierzbowskiego w Dąbrowie Zielonej w 1750 roku, magistra kunsztu stolarskiego.
W rodzinie Wierzbowskich było wielu znakomitych stolarzy, wielu działaczy społecznych związanych z Bankiem Spółdzielczym, aż do dziś wielu strażaków. Jej dziadek, przedwojenny dyrektor szkoły w Lelowie, żołnierz Armii Krajowej, był więźniem obozów koncentracyjnych.
Podczas zjazdu o związanej z rodziną Wierzbowskich rodzinie Farysiów, wśród której było najwięcej murarzy, przybyłych do Szczekocin z okolic Kalisza w XIX w., mówił Piotr Gerasch z Częstochowy.
Swoje drzewa genealogiczne mogły oglądać rody spokrewnione: Farysiów, Grycnerów, Gierczyckich, Żarnowieckich, Wojciechowskich, Orlińskich.
Pozdrowienia, listy gratulacyjne oraz własne wydawnictwa na ręce Ewy Poznar przekazali zaproszeni goście: Andrzej Lazar - prezes Zagłębiowskiego Koła Genealogicznego, Adolf Krzemiński - poeta rodem z pobliskich Goleniów, Zofia Fabjańska - malarka która podarowała rodzinie swój obraz „Pałac w Szczekocinach” oraz Czesław Orliński – prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach. Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymali pamiątkowe pocztówki z datownikiem wydane przez Towarzystwo.
Zjazd upłynął w serdecznej i rodzinnej atmosferze.
Czesław Orliński











Napisz komentarz
Komentarze