Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 02:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

W NAJNOWSZYM KURIERZE: STAW CZY NIELEGALNA KOPALNIA PIASKU?

W Kurierze Zawierciańskim nr 11 z 17-03-2023 poruszamy ważną sprawę obaw mieszkańców czy budowa stawu w Gustawowie gmina Szczekociny to na pewno budowa stawu, czy też sposób na ominiecie skomplikowanych procedur wymaganych, gdy inwestor chce wydobywać kopaliny: piach, żwir. Budowa kopalni piachu wymaga zgody właściwego Urzędu Górniczego, wielu dokumentów i procedur. Czy można to obejść, zgłaszając że chce się budować staw?
W NAJNOWSZYM KURIERZE: STAW CZY NIELEGALNA KOPALNIA PIASKU?
Nie ma wody i nie ma jej co zatrzymać. Płaskie dno stawu niema brzegu gdyż teren opada i na końcu "stawu" wody nic nie zatrzyma.
Podziel się
Oceń

W Gustawowie, na skraju wsi Tęgobórz gmina Szczekociny powstaje staw. Na pochyłej działce "suchej jak pieprz". Nigdzie nie widać wody, która miałaby zbierać się w stawie. Na "staw" zgodził się Nadzór Wodny w Koniecpolu. Właściciel działki złożył wniosek, Nadzór Wodny nie wniósł sprzeciwu, i powstanie staw. Właściciel musiał usunąć piach, którego (w teorii) nie wolno mu sprzedać, gdyż byłoby to czerpanie korzyści z wydobycia kopalin. Nie może też rozplantować pozyskanego piachu wokół, gdyż zmieniłby rzeźbę terenu. Jakby staw jej nie zmieniał...

Wśród specjalistów z zakresu hydrologii, górnictwa czy ochrony środowiska art. 394 ust. 1 pkt 9 który pozwala takie "stawy" kopać w niezwykle prostej, wręcz patologiczne prostej procedurze, jest określany jako sposób na ominięcie Prawa Górniczego.  Co ciekawe, takie "stawy" powstają często w gminach, gdzie rządzą politycy Zjednoczonej Prawicy. Jak w Szczekocinach. Gdy próbowaliśmy dowiedzieć się do o budowie stawu w Gustawowie wie Burmistrz Szczekocin Jacek Lipa  i czy nie uważa, że to ominięcie prawa, burmistrz ani raz nie odebrał od nas telefonu. Nie odpowiedział też na wiadomość sms, że prosimy o kontakt w tej sprawie. Podobnie dziwną postawę przyjął burmistrz Lipa w sprawie odpadów zakopanych w Bonowicach, z drugiej strony Szczekocin. Mieszkańcy Bonowic zarzutami burmistrzowi opieszałość, a nawet tłumaczenie Artura Mejera, właściciela działek na których stwierdzono zakopywanie odpadów niebezpiecznych. Mężczyzna był wśród grupy oskarżonych o spowodowanie strat w środowisku naturalnym wielkich rozmiarów. Ale nagle zmarł. 

Staw w Gulbinowie buduje jego syn, Damian Mejer. Obszernie piszemy o tym w aktualnym wydaniu Kuriera Zawierciańskiego nr 11 z 17-03-2023 dostępnym w sklepach i na eprasa.pl

 

A poniżej przepis- wytrych w ustawie Prawo Wodne Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne który pozwala na budowę stawów zbierających deszczówkę w tak prosty sposób. Zaznaczamy, że stawów o wielkości aż 0,5 ha, kiedy wcześniej było to możliwe dla stawów tylko o wielkości do 1500 mkw.  

Art. 394 Obowiązek uzyskania zgłoszenia wodnoprawnego

Zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:

  1. wykonanie pomostu o szerokości do 3 m i długości całkowitej do 25 m, stanowiącej sumę długości jego poszczególnych elementów;

2) postój na wodach płynących statków przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub usługowe;

3) prowadzenie przez wody inne niż śródlądowe drogi wodne napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych;

4) wykonanie kąpieliska lub wyznaczenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, w tym na obszarze morza terytorialnego;

5) trwałe odwadnianie wykopów budowlanych;

6) prowadzenie robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany stanu wód podziemnych;

7) wykonanie urządzeń odwadniających obiekty budowlane, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;

8) odprowadzanie wód z wykopów budowlanych lub z próbnych pompowań otworów hydrogeologicznych;

9) wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 5000 midx2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem, lub terenu znajdującego się w zasięgu oddziaływania, gdy zakład posiada uprzednią pisemną zgodę właścicieli gruntów objętych oddziaływaniem na wykonanie stawu;

Sprawa będzie miała ciąg dalszy-będziemy pytać w spółce Prawo Wodne: jakim cudem na tej działce można budować staw? 

Potwierdzenie, że inwestor na działce nr 611 w Gulbinowie może budować staw podpisał kierownik Nadzoru Wodnego w Koniecpolu Andrzej Włodarczyk. Będziemy pytać pana kierownika i jego zwierzchników, czy sprawdzali realność budowy stawu na pochyłym gruncie, na którym nie ma szans utrzyma się woda, w miejscu, które jest suche jak pieprz. Bo jest piach. Dobre miejsce na kopalnię, kiepskie na staw!


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama