Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 19:32
Przeczytaj!
Reklama

ZAWIERCIAŃSKIE MIEJSCA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W PROGRAMIE „BYŁO… NIE MINĘŁO. KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII”

W dniu 26 lutego 2022 roku redaktor Telewizji Polskiej Adam Sikorski wraz z ekipą programu „Było… nie minęło. Kronika zwiadowców historii”, przyjechał do Zawiercia celem realizacji kolejnego odcinka o tematyce historycznej.
Podziel się
Oceń

Tematem odcinka były wydarzenia, jakie rozegrały się podczas potyczki Powstańców Styczniowych w dniu 22 marca 1863 roku pod Kuźnicą Masłońską. Do potyczki doszło pomiędzy wojskami Rosji carskiej a oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Teodora Cieszkowskiego podczas Powstania Styczniowego. Do walk doszło, gdy wojska rosyjskie idące w ślad za oddziałami płk. Cieszkowskiego napotkały w tym miejscu na obóz rozbity przez jego oddział. Powstańcy wycofali się w kierunku Siewierza, a następnie – zagrożeni otoczeniem przez wojska carskie – do województwa kaliskiego.

W trakcie walk poległo dziewięciu powstańców w tym ks. Benwenuty Mańkowski, który został pochowany w Przyrowie k. Częstochowy oraz pochodzący z okolic Piotrkowa Trybunalskiego szlachcic Henryk Wodziński, który został pochowany w Niegowonicach. Nieznanych z imienia i nazwiska powstańców pochowano w pobliżu miejsca potyczki w Kuźnicy Masłońskiej. Ich szczątki przeniesiono w latach 60-tych XX wieku do mogiły powstańczej w dzielnicy Zawiercia - Wydra Zielona.

Dla upamiętnienia bohaterskiej śmierci powstańców styczniowych w potyczce pod Kuźnicą Masłońską jest obecnie symboliczna mogiła na leśnej polanie płk. Teodora Cieszkowskiego w Kazimierówce, gdzie został zrealizowany program. W realizacji programu wzięli udział: prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski, członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP plut. rez. Damian Liszczyk oraz inicjator realizacji programu, historyk Tadeusz Loster wraz z małżonką. Następnie ekipa telewizyjna udała się do dzielnicy Wydra Zielona w Zawierciu, gdzie znajduje się grób Powstańców Styczniowych, celem dalszej realizacji materiału do programu. Emisja programu jest planowana na marzec 2022 roku w kanale TVP Historia.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Niepochlebne komentarze usuwacie, co funkcjonariusze medialni ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 18:40Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Czego się spodziewać po pracownicy Tuska ? Niczego lepszego ! To kiedy kopalnia i zrobienie drugiej Trzebini ? Albo pytanie gdzie będziemy "gościć" lekarzy i inżynierów w Zawierciu ? Głupie ? Przekonacie się !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: rafałTreść komentarza: Wreszcie jakaś diabelska muzyka a nie tylko umca umca ;) I w ogóle nie widać było weteranów tylko młodzież!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 07:52Źródło komentarza: Zawiercie Metal Attack vol.1 - Metal w Zawierciu ponownie zagościłAutor komentarza: MiroTreść komentarza: Hej "Ormowiec", nie pij tyle bo to źle wpływa na proces myślowy. Z twojego bełkotu nic nie można zrozumieć...Data dodania komentarza: 02.05.2024, 11:00Źródło komentarza: Majówka w Powiecie Zawierciańskim
Reklama
Reklama
Reklama