Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 09:56
Reklama

SPRAWA POŁOŻNEJ: SĄD PYTA, CZY TO MA JAKIEŚ ZNACZENIE GDZIE BYŁA WIZYTA?

(Myszków) We wrześniu 2020 zaczął się proces karny Katarzyny K. położnej z NZOZ Światowit oskarżonej o wpisywanie fikcyjnych wizyt patronażowych u kobiet tuż po porodzie. NFZ płaci na 4 do 6 takich wizyt u kobiety po porodzie, podczas których położna tłumaczy zasady pielęgnacji noworodka, uczy rodziców opieki nad dzieckiem, ale też sprawdza warunki domowe. Niewpuszczona może nawet wezwać policję jako asystę. Gdy dostrzeże przejawy np. zaniedbywania dziecka, powiadamia ośrodek pomocy społecznej. Zdaniem myszkowskiej prokuratury, która w 2020 roku skierowała do Sądu akt oskarżenia, Katarzyna K. wpisywała fikcyjne wizyty, za które później płacił NFZ. W śledztwie przesłuchano wiele kobiet, które potwierdzały, że nie miały żadnych wizyt położnej, a w dokumentacji okazywało się że, do NFZ zgłoszono fakt realizacji kilku wizyt.
SPRAWA POŁOŻNEJ:  SĄD PYTA, CZY TO MA JAKIEŚ ZNACZENIE GDZIE BYŁA WIZYTA?
Sprawa IIK 94/20 przed Sądem Rejonowym w Myszkowie. W procesie karnym położnej Katarzyny K. orzeka sędzia Marek Zachariasz
Podziel się
Oceń

W procesie zeznawały już pielęgniarki z NZOZ Światowit. 8 lutego zeznania złożyła Ilona Ś. zatrudniona w Śląskim NFZ na stanowisku kontrolera. Kolejną rozprawę sędzia Marek Zachariasz wyznaczył na 26 kwietnia. Wtedy ma zostać przesłuchany właściciel przychodni Adam J. 
Adam J. jest lub był świadkiem w kilku podobnych procesach o oszustwa, do których miało dochodzić w jego firmie. Tylko w jednym z kilku procesów zapadł dotychczas prawomocny wyrok. Onkolog Mirosław S. przyznał się do winy, uzgodnił z prokuraturą wymiar kary, który zatwierdził Sąd. Mężczyzna zapłacił 15 tys. zł grzywny oraz koszty sądowe. Wyrok uprawomocnił się 16 X 2019 roku.
Oprócz procesu Katarzyny K. przed Sądem Rejonowym w Myszkowie toczy się jeszcze proces lekarza Wojciecha P. oskarżonego mniej więcej o to samo: fałszowanie dokumentacji medycznej, wpisywanie fikcyjnych wizyt, głównie domowych, czego miał się dopuszczać będąc w przychodni zatrudnionym  jako jedyny w NZOZ Światowit lekarz- geriatra. Jego proces długo nie mógł się rozpocząć. Choć akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi P. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do myszkowskiego sądu jeszcze w październiku 2019 roku, dopiero po niemal 15 miesiącach, 12 stycznia 2021 doszło w sądzie do odczytania aktu oskarżenia. Kilkadziesiąt zarzutów prokurator odczytywał przez ponad pół godziny. 

O sprawie położnej z NZOZ Światowit pierwszy raz pisaliśmy gdy jeszcze trwało śledztwo, w listopadzie 2019 roku. W imieniu Prokuratury Rejonowej w Myszkowie prowadzącej to śledztwo tak mówił o jego zakresie i dowodach  Prokurator Rejonowy Dariusz Bereza: „-Prowadzimy śledztwo, które dotyczy zatrudnionych w NZOZ Światowit położnych, które w ramach tzw. opieki okołoporodowej, powinny odwiedzać matki po porodzie. Udokumentowaliśmy przypadki, że takich wizyt przychodnia rozliczyła np. 5, 3, a przesłuchiwane pacjentki zeznawały, że była jedna wizyta, albo nie było żadnej. Sprawa ta jest dla prokuratury „czysta dowodowo”, jesteśmy przekonani, że były to wizyty fikcyjne, za której jednak NFZ zapłacił. Sprawa jest dla nas oczywista, że dochodziło do oszustwa i wyłudzenia środków z NFZ. Nie możemy jednak tego śledztwa jeszcze zakończyć, ponieważ przesłuchiwane są kolejne pacjentki, a jest ich sporo.”
Przypominamy tę wypowiedź, gdyż później w akcie oskarżenia prokuratura powtórzyła swoje zarzuty przypisując Katarzynie K. wpisywanie fikcyjnych, niewykonanych wcale wizyt patronażowych. Przysłuchując się kolejnej rozprawie 8 lutego 2021 już w czasie toczącego się procesu, ciągle miałem wrażenie, że sędzia Marek Zachariasz pyta o rzeczy nieistotne dla rozstrzygnięcia czy wizyta się odbyła, a więc czy doszło do oszustwa. Sąd pytał np. czy matka lub dziecko coś stracą na tym, że wizyta, badanie dziecka odbędzie się w przychodni, a nie w domu. Świadek odpowiedziała, że chyba nie straci. Ale ciągle w głowie słuchając rozprawy miałem to, że proces przecież nie toczy się  w sprawie nieprawidłowości w przeprowadzeniu wizyt, że ich przebieg był prawidłowy albo niezgodny z jakąś procedurą. Proces dotyczy zarzutu wpisania w rozliczeniach z NFZ wizyt fikcyjnych, nie zrealizowanych wcale. 
Zeznania składała Ilona Ś, zatrudniona w NFZ Katowice  w dziale kontroli. To ona przeprowadzała w NZOZ Światowit kontrolę prawidłowości rozliczeń pracy położnej, właśnie tych wizyt patronażowych. 
Świadek potwierdziła, że wizyty patronażowe muszą się odbywać w miejscu zamieszkania położnic. Zbadanie dziecka w przychodni NFZ nie uznaje za wizytę patronażową. Pytana o cel wizyt patronażowych, powiedziała, że chodzi o weryfikację stanu położnicy po porodzie, stanu dziecka, ale też warunków w jakich przebywa dziecko. Wyjaśniała, że NFZ płaci za każdą wizytę osobno. Powinno ich być 4-6. NFZ nie zapłaci za więcej, ale też sprawdza, dlaczego np. wykonano tylko jedną czy dwie. Kontrola NZOZ „Światowit” odbyła się w 2015 roku. 
Pytana przez sędziego czy zna przypadki, aby wizyty patronażowe odbywały się w przychodni, zamiast w domu, świadek zeznała: -Nie odnotowałam podczas żadnej kontroli w innej przychodni, aby wizyta patronażowa odbyła się w przychodni zamiast w domu położnicy. Zawsze w domu”. 
Zapytana przez Prokuratora Aleksandra Zająca, czy inne kontrole wykazywały takie nieprawidłowości, jak w NZOZ „Światowit” świadek zeznała, że „Nie było większych nieprawidłowości. Nie odnotowaliśmy przypadków, żeby wizyty patronażowe były realizowane w innym miejscu niż w domu położnicy.”

Jeżeli dobrze rozumiemy linię obrony jaką dla oskarżonej położnej rozgrywa jej obrońca, adwokat Tadeusz Bartnik, to uważa on, że do przestępstwa nie doszło, a wizyty nawet jeżeli nie odbyły się w domu położnicy, to były w przychodni, co „wychodzi na to samo”. Adwokat Bartnik odsłonił też dalsze plany obrony, mówiąc, że po przesłuchaniu świadka Adama J., właściciela przychodni, liczy że prokuratura wycofa oskarżenie. Zapowiedział też, że rozważa złożenie wniosku o przesłuchanie rodzących kobiet, które w śledztwie złożyły zeznania obciążające położną Katarzynę K. 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KingaTreść komentarza: Stanisław pisze po polsku jak autorzy ogłoszeń o spadku 🫢Data dodania komentarza: 16.05.2024, 07:06Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: AngelaTreść komentarza: Spyra / jak już pisaliście ostatnio / to kłamca. Nic dodać nic ująć. Wybraliście go Sobie to teraz go macie na 5 lat. Brawo Porębianie.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:52Źródło komentarza: Poręba, czyli polityka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Będzie zawierciański tuskostan. Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi, już zapomnieli Mazura z PO. "Depisyzacja" ? Tylko że ona słuchała ludzi, dziś będziecie mieć kopalnię która zniszczy nam miasto, zielony ład budynkowy i grzewczy oraz wysokie rachunki i będziecie szczęśliwi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 10:21Źródło komentarza: W JUTRZEJSZYM WYDANIU PAPIEROWYM KURIERA: KONIEC PIS W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM!Autor komentarza: StanisławTreść komentarza: Dzień dobry teraz zostałem naciognienty na darmowe kasę ale w porę ocknełem się i skontaktowałem się z Bankiem HSBC kturu miał mi przelać te darmowe okazało się że żadnej darowizny niema a dokumenty soł podrobione ale oszuści chcieli dalszych wpłat i tłumaczenie że ich placówka nie udostępniła wszystkich dokumentów do głównego bankuData dodania komentarza: 10.05.2024, 04:28Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla Zawiercia
Reklama
Reklama
Reklama