Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 marca 2026 16:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

GROŹNE KOBIETY

(Zawiercie) 40 pań bierze udział w drugiej edycji kursu samoobrony dla kobiet. Organizatorami akcji są Region IPA Zawiercie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji oraz Klub Sportów Walki „ARASHI”.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 40 pań bierze udział w drugiej edycji kursu samoobrony dla kobiet. Organizatorami akcji są Region IPA Zawiercie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji oraz Klub Sportów Walki „ARASHI”.

 

Zajęcia odbywają się w sali udostępnionej przez Komendę Powiatową Policji w Zawierciu. Szkolenie prowadzą instruktorzy cywilni sztuk walki takich jak Ju-Jitsu, Judo, Samoobrona - Ryszard Matuszczyk, Damian Paszewski i Karolina Nowak. Ze strony policji kurs realizują Adam Granat i Tomasz Piwowar.

 

Jak radzą sobie nasze panie?

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznego poziomu. Kobiety, które z nami trenują są w różnym wieku od tych nieletnich, które musiały mieć zgodę opiekuna na uczestnictwo w ćwiczeniach, po kobiety w wieku emerytalnym – mówi Adam Granat.

 

Nauka polega na wyćwiczeniu w sobie umiejętności wczesnego i automatycznego reagowania na napad. Nie jest to typowa szkoła walki, a szkoła samoobrony.

 

- Możemy się nauczyć jak sobie radzić w czasie napadu. Ostatnia lekcja, to ochrona przed duszeniem. Dzięki tym zajęciom możemy nareszcie czuć się bezpieczniej na ulicy – przyznaje uczestniczka kursu, Sylwia Marcisz.

 

W trakcie ćwiczeń można poznać techniki obrony przed atakiem psa i wiele innych ciekawych chwytów.

- Teraz wiem, jak podstawowe rzeczy, które często mamy przy sobie mogą posłużyć do obrony. Myślę, że warto walczyć. Można nauczyć się, tego by ataki napastnika nie były skuteczne – mówi pani Jolanta.

 

Czy obrona rzeczywiście jest możliwa?

- Oczywiście, że tak. Kobiety mogą się skutecznie obronić na ulicy. Nie uczymy ich bicia. Omawiamy typowe sytuacje zagrożenia wynikające z naszego doświadczenia w pracy. Wiemy, co kobiety może spotkać i po odpowiedniej analizie opracowujemy dla nich odpowiedni program. Uczymy technik, które pozwolą już w pierwszej chwili napadu uciec - dodaje Granat

 

Mamy szansę nawet z Pudzianem?

Podobno tak - jeżeli zachowamy zimną krew i będziemy wiedziały, gdzie go zaatakować. Ważne jest także regularne powtarzanie nabytych wcześniej umiejętności, by o nich nie zapomnieć w czasie napadu. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NadiaTreść komentarza: Biedne zwierzęta,to jest miejsce bytowania rzadkich gatunków ptaków. Pięknie dbamy o ekologię,a te 259.miejsc pracy? No cóż ,nie każdy ma ambicję pracować jako robotnik czy też kasjer -sprzedawca w kolejnym supermarkecie.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 13:43Źródło komentarza: Miliard złotych dla Elemental na projekt w ZawierciuAutor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalnośćAutor komentarza: Eon MózgTreść komentarza: Tymczasem moja matka, która jest ŚJ jako jedna z niewielu w rodzinie, przez wiele lat organizowała duże spotkania rodzinne. Pozostali albo nic, albo w bardzo wąskim gronie. Wiele obiegowych opinii o ŚJ w praktyce się nie potwierdza. A przyczyny rozluźniania więzi w rodzinie są bardzo różne, często to szalone tempo życia, a ktoś błędnie może wiązać to z czymś innym.Data dodania komentarza: 1.03.2026, 21:52Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Popieramy bojkot Polmleku! Też tak robimy. Im więcej świadomych konsumentów, tym mniej byłoby takich spraw. Warto w sklepie patrzeć nie tylko na nazwę handlową produktu, ale również kto to wyprodukował. Tak jest np. z masłem produkowanym przez Polmlek, ale pod nazwą własną dyskontu.Data dodania komentarza: 18.02.2026, 15:09Źródło komentarza: KONIEC MASŁA ZE SZCZEKOCINAutor komentarza: zaqTreść komentarza: świetna reklama ;) nie kupię nic produkowanego przez "polmlek"Data dodania komentarza: 18.02.2026, 13:37Źródło komentarza: KONIEC MASŁA ZE SZCZEKOCIN
Reklama
Reklama
Reklama