Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 20:40
Reklama
Reklama

PLAN BUDOWY NOWYCH MIESZKAŃ

(Zawiercie) Podczas sesji Rady Miejskiej w Zawierciu 26-08-2020 rozmawiano między innymi o zasobie mieszkaniowym w mieście. Radna Ewa Mićka proponowała, by uwolnić zasób, który należy do gminy i sprzedawać mieszkania komunalne, których utrzymanie jest dużym obciążeniem finansowym dla miasta. Za te pieniądze można wybudować nowe bloki. Wiceprezydent Małgorzata Benc poparła pomysł sprzedaży mieszkań, ale dodała, że miasto powinno dbać o stare kamienice, które są częścią historii Zawiercia. Prezydent Łukasz Konarski zapowiedział, że w niebawem będzie rozmawiał z radnymi na temat przygotowywanego planu budowy nowych mieszkań.
Podziel się
Oceń

Wiele czasu i uwagi podczas sierpniowej sesji (która odbyła się w środę, 26 sierpnia) poświęcono sprawom dotyczącym zasobu mieszkaniowego. Przewodnicząca Beata Chawuła odniosła się do danych zawartych w informacji na temat gospodarowania zasobem mieszkaniowym dotyczących liczby osób oczekujących na lokal komunalny lub zamianę lokalu. Na liście znajduje się ponad 150 rodzin, a do końca czerwca bieżącego roku skierowanie otrzymało 6. Przewodnicząca chciała się dowiedzieć, jakie działania zamierza podjąć Łukasz Konarski, aby zwiększyć liczbę lokali i zmniejszyć kolejkę rodzin oczekujących na mieszkanie. 
-Działania jakie pan podjął doprowadziły do tego, że w ciągu pół roku od grudnia ubiegłego roku do 30 czerwca bieżącego roku ilość lokali zmniejszyła się o 39. Według mnie oznacza to, że ci ludzie w kolejce nigdy przy takiej polityce nie mają szans na doczekanie się lokalu. Proszę powiedzieć, jaki ma pan pomysł na to - i pytam o to drugi rok - żeby zwiększyć, nie zmniejszyć ilość lokali mieszkalnych w gminie Zawiercie? – pytała przewodnicząca rady Beata Chawuła.
Łukasz Konarski tłumaczył, że przez ostatnie pół roku Urząd Miejski, jak również MOPS i ZGM miały utrudnione działania, głównie jeśli chodzi o spotkania z mieszkańcami, co spowodowane było sytuacją epidemiologiczną. W ostatnich miesiącach przyznawanie mieszkań było ograniczone, ale powoli się to zmienia. 
Przewodnicząca ponownie zapytała, co prezydent zamierza zrobić, by zmniejszyć kolejkę oczekujących na mieszkanie. Prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie zaprosi radnych na spotkanie, na którym przedstawi plan budowy nowych mieszkań na terenie Zawiercia.
Głos w dyskusji zabrała również Ewa Mićka, która proponowała, by uwolnić zasób mieszkaniowy, który należy do gminy. Miasto utrzymuje budynki, płaci za remonty, bo mieszkańców nie stać na to, by wykupić mieszkania. Gdyby miasto wysprzedało zasób, w który samorząd musi inwestować duże środki, wówczas mieszkańcy musieliby sami remontować nieruchomość. Pieniądze, które obecnie gmina przeznacza na utrzymanie i remonty zasobu mieszkaniowego, mogłyby zostać przeznaczone na budowę nowych bloków. Zdaniem radnej Ewy Mićki, budowa nowych mieszkań pozwoliłaby na zmniejszenie listy osób czekających na mieszkanie.
Wiceprezydent Małgorzata Benc przyznała rację radnej Mićce, przy czym dodała, że jeśli miasto sprzeda mieszkania (tak jak uczyniono to w kadencji 2006-2010), to kolejka oczekujących wydłuży się. Jak mówiła wiceprezydent Benc, obecnie większość osób nie jest zainteresowana mieszkaniem bez centralnego ogrzewania lub łazienki.
- Dobrze, że pani o tym mówi, bo my prosimy prezydenta przynajmniej od roku, by pieniądze ze sprzedaży mieszkań przeznaczyć na budowę nowych bloków i wtedy osiągniemy ten standard – powiedziała przewodnicząca Beata Chawuła.
Kontynuując, wiceprezydent Benc zwróciła uwagę, że budowa nowych mieszkań i ich sprzedawanie jest syzyfowa pracą. Jednym z wielu problemów związanych z zasobem mieszkaniowym są nie tylko mieszkania komunalne lub socjalne, ale też brak nowych mieszkań dla tych mieszkańców, których stać na kupno lokalu. Jeżeli gmina będzie wyprzedawać mieszkania komunalne, to nie będzie lokali dla osób oczekujących w kolejce. - Najpierw powinniśmy zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a dopiero potem sprzedawać mieszkania, jeżeli w ogóle powinniśmy je sprzedawać – mówiła wiceprezydent Małgorzata Benc. Dalej mówiła również o tym, że wiele miast inwestuje w stare kamienice i dba o nie. Jak mówiła w starych kamienicach mieszka prawie 900 osób. Mieszkańcy ci w większości nie wykupią mieszkań. – Dajmy szansę tym kamienicom – zachęcała wiceprezydent, która nadmieniła, że stare kamienice to część historii miasta i może po termomodernizacji budynków, zainteresowanie tymi mieszkaniami wzrośnie.
Radny Michał Myszkowski odniósł się do zadłużenia gminnych mieszkań, które jak mówił wynosi ok. 8 milionów złotych. Jego zdaniem sprzedaż mieszkań spowodowałaby, że dług byłby mniejszy (wykupienie mieszkania możliwe jest po spłacie jego zadłużenia).
Beata Chawuła zapytała, ile miasto ma wolnych mieszkań, które są gotowe do przekazania oczekującym. Na to pytanie odpowiadał Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM Zbigniew Fujak. Jak mówił, rozdysponowano 15 lokali, na które jeszcze nie podpisano umów. Prócz tego miasto ma około 20 mieszkań, które albo są proponowane osobom uprawnionym, albo czekają na remont. Część z tych mieszkań jest wyremontowana, część jest w trakcie remontu. Na dodatkowe pytania radnej Mićki, naczelnik wyjaśniał, że w większości są to mieszkania w kamienicy. Większość mieszkańców oczekuje mieszkania z centralnym ogrzewaniem – rodziny są gotowe poczekać dłużej na lokal, ale chcą, by miał lepszy standard. Zapewnił przy tym, że część osób przyjmuje mieszkania w kamienicy bez centralnego ogrzewania, wśród których są różne lokalne – ładne, z łazienkami lub też takie bez łazienek i o niskim standardzie. Te o niskim standardzie przeznaczane są na lokale socjalne. Zbigniew Fujak mówił również, że mały jest zasób mieszkań z centralnym ogrzewaniem w bloku, a co roku zwalnia się ok. 13-15 takich mieszkań. Odpowiadając na dalsze pytania przewodniczącej Chawuły, naczelnik ocenił, że przy pracach termo modernizacyjnych były wykonywane remonty polegające na tym, że w mieszkaniach wykonywano łazienki. Zdaniem Z. Fujaka, termomodernizacja skutkuje podniesieniem standardu mieszkań i mieszkańcy są nimi zainteresowani. Odpowiedź ta nie spotkała się z aprobatą ze strony przewodniczącej, która stwierdziła, że termomodernizacja budynku nie oznacza budowy łazienki w mieszkaniu, bo jest to oddzielne zadanie dotyczące remontu mieszkania.
Radna Edyta Grzebieluch, pracując w komisji mieszkaniowej miała kontakt z mieszkańcami ul. Marszałkowskiej i Stary Rynek. Nawiązała do wypowiedzi wiceprezydent Benc, by dać szansę tej ulicy. - Owszem, szansę możemy dać, tylko tak naprawdę ci wszyscy ludzie, których pytałam o oczekiwania i zapisywałam w protokołach (…), każda normalna, że tak powiem rodzina mówiła wprost – chcemy zamiany, szczególnie chcemy wyjść z tej ulicy – mówiła podczas sierpniowej sesji radna Edyta Grzebieluch. (es)


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WdybyTreść komentarza: Wyrażanie niepokoju z powodu niskiej frekwencji ,przez Tuska na łamach portali,to nie jest złamanie ciszy wyborczej? Zakuć w kajdany i na rok ,czarna kawa i suchy chleb.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 18:48Źródło komentarza: Zawiercie. Liczne naruszenia ciszy wyborczej!Autor komentarza: KubaTreść komentarza: Znam Konarskiego od dawna i myślę że stanowisko Prezydenta Miasta zdecydowanie go przerosło.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Konarski: samorządowy safandułaAutor komentarza: DorotaTreść komentarza: Długo zwlekałam ale cieszę się że w końcu zdecydowałam się na fotodepilacje i do depilconcept poszłam. Teraz mam gładkie nogi i okolice bikini, więc nie muszę martwić się ciągłym goleniem czy podrażnieniamiData dodania komentarza: 10.04.2024, 10:49Źródło komentarza: Depilacja laserowa - jakie są jej ograniczenia i kto może się kwalifikować? J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Po prostu umiemy liczyć. Żaden z kandydatów nie miał szans na zwycięstwo w I turze, a słaby wynik obecnego prezydenta (choć było niemal pewne, że wejdzie do II tury) pokazuje, że polityka populizmu i manipulacji przegrywa. II tura to PiS (z nim trzymał Konarski) kontra reszta świata -skompromitowany wojewoda śląski i równie skompromitowana radna do Sejmiku, ta z wodociągów.Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:08Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Taka gazetkaTreść komentarza: A skąd w tytule informacja o II turze ? Tak bez znaku zapytania ? Może będzie a może nie. Trochę obiektywizmu proszę.Data dodania komentarza: 07.04.2024, 13:37Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Andrzej z ZawierciaTreść komentarza: Tu przede wszystkim powinno chodzić o jakość i poziom usług medycznych, a nie o to w co został wyposażony szpital. Maszyny same leczyć nie będą. Szpital powinien być dla chorych i leczyć ich skutecznie. Każdy szpital powinien być oceniany po swoich najsłabszych punktach i od tego powinno się zacząć jego naprawę. Co z tego, że szpital wyposazony jest w swietne urządzenia, a pacjent zanim trafi na oddział szpitalny nie doczeka bo umrze oczekujac na SOR kilka godzin.Data dodania komentarza: 06.04.2024, 08:23Źródło komentarza: Spór o szpital. Radni opuścili salę na znak protestu. Propagandowe wystąpienie Jorga oburzyło wielu
Reklama
Reklama