Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 14:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

100 LAT STRAŻY W PILICY

(Pilica) 6 czerwca odbyła się uroczystość odznaczenia OSP Pilica Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie można uzyskać za ponad stuletnią działalność w ochronie przeciwpożarowej. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, którą celebrował proboszcz tutejszej parafii ks. Jarosław Szlenzak. Po modlitwie pododdziały strażackie przemaszerowały na rynek.
Podziel się
Oceń

(Pilica) 6 czerwca odbyła się uroczystość odznaczenia OSP Pilica Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie można uzyskać za ponad stuletnią działalność w ochronie przeciwpożarowej. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, którą celebrował proboszcz tutejszej parafii ks. Jarosław Szlenzak. Po modlitwie pododdziały strażackie przemaszerowały na rynek.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: senator Zbigniew Meres, wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Gajda, burmistrz Pilicy Michał Otrębski, komendant PSP Zawiercie Marek Fiutak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP w Zawierciu Hubert Berlik, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Adam Rozlach. Licznie przybyli również przedstawiciele i komendanci gminnych OSP, radni powiatowi i radni piliccy.

 

NIE BYŁO ŁATWO

- Próbę zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilicy podjęto na spotkaniu gminnym 15 września 1900 roku. Zebrani jednogłośnie uchwalili prośbę do naczelnika powiatu olkuskiego o utworzenie w Pilicy straży pożarnej złożonej z ochotników, zgodnie z ustawą o strażach pożarnych dla Kraju Nadwiślańskiego. Wójt Józef Kubiczek w raporcie z 13 lipca 1901 roku przedstawił naczelnikowi listę 69 członków, którzy zapisali się do straży pożarnej w Pilicy. 29 kwietnia tego samego roku na zebraniu ogólnym pilickiej OSP, przy udziale 58 osób pod przewodnictwem wójta, przeprowadzono wybory zarządu. Naczelnikiem wybrano Antoniego Siermantowskiego, jego zastępcą Mieczysława Młockiego, skarbnikiem Władysława Dynerowicza, a gospodarzem Wilhema Izaaka. Jednak gubernator kielecki nie zatwierdził zgłoszonego zarządu, ponieważ jego wybór został przeprowadzony pod przewodnictwem wójta, a nie na ogólnym zebraniu gminy- mówi o trudnych początkach pilickiej straży dotychczasowy jej kronikarz Szymon Kot.

 

Mimo tych problemów, straż funkcjonowała normalnie. W ciągu lat zmieniał się jej stan personalny i kierownictwo. 9 czerwca 1901 r. do straży należało 53 członków. Prezesem był Józef Krakowski, naczelnikiem Mieczysław Młocki, a gospodarzem Jakub Dobrowolski.

 

OSP Pilica jest najstarszą jednostką w naszym powiecie. Od 1906 roku posiada własny sztandar, który po dziś dzień jest wnoszony na najważniejsze uroczystości.

 

- Właśnie do kolucha (specjalnego uchwytu- przyp. red.) tego sztandaru wpięto Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – tłumaczy druh Szymon Kot.

 

BYSTRY II JAK NOWY

Ważnym elementem uroczystości było przekazanie po remoncie strażackiego Jelcza. Nadano mu imię Bystry II. Jak przyznają druhowie (Szymon Kot, Kamil Rzadkiewicz, Agnieszka Rzadkiewicz, Andrzej Kłysiński), pomysł na nadanie mu właśnie takiego imienia wziął się stąd, że takie imię nosił pierwszy w historii samochód w OSP Pilica poświęcony 20 lipca 1927 roku. Najprawdopodobniej było to także pierwsze auto w OSP na terenie obecnego powiatu zawierciańskiego.

 

– Taka nazwa nawiązuje do historii naszej jednostki – przyznają z dumą strażacy.

 

Bystry II został wyprodukowany w 1985 roku. Początkowo funkcjonował jako samochód gaśniczy w Zawodowej Straży Pożarnej i dopiero w 1990 roku trafił do OSP w Pilica na miejsce wysłużonego Stara. Pierwszy gruntowny remont pojazdu miał miejsce w 1997 roku i był wynikiem tego, że auto znacznie ucierpiało w trakcie wypadku drogowego (strażacy wracali tego dnia z akcji w Wierbce, gdzie walczyli ze skutkami powodzi). Obecnie samochód posiada przedłużoną kabinę dla sześcioosobowej załogi. Wyposażenie wozu obejmuje między innymi zbiornik na 6 tysięcy litrów wody i autopompę.

 

Pilica chętnie wspiera inwestycje w rodzimej jednostce OSP, ale nie stać jej było na nowy pojazd strażacki. Dlatego konieczny stał się remont starego samochodu. Na ten cel 60 tysięcy złotych przeznaczył Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, a 35 tysięcy złotych dołożyła gmina.

 

MEDALE I ODZNACZENIA:

Zbigniew Muszyński - Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Roman Drąg - Order im. Bolesława Chomicza

Łucja Fiutak - Order im. Bolesława Chomicza

Mariusz Kłysiński - Srebrny Medal Zasług dla Pożarnictwa

Jacek Chmielewski - Srebrny Medal Zasług dla Pożarnictwa

Roman Findziński - Brązowy Medal Zasług dla Pożarnictwa

Roman Findziński - odznaka Strażak Wzorowy

Krzysztof Kot - odznaka Strażak Wzorowy.

Tadeusz Dynerowicz - medal „90 lat OSP Niegowonice”

Mariusz Kłysiński - medal „90 lat OSP Niegowonice”

Andrzej Kłysiński - Złoty Medal Zasług dla Pożarnictwa

Mariusz Rzadkiewicz - Brązowy Medal Zasług dla Pożarnictwa

 

A JEDNAK NIE TAK RÓŻOWO

Po oficjalnej części uroczystości trzej druhowie złożyli rezygnację z funkcji członków zarządu OSP Pilica (zastępca naczelnika, skarbnik i kronikarz). Powodem takiej decyzji był „brak możliwości współpracy” z zarządem. To czysto formalne posunięcie, jak zapewniają nie wpłynie to na jakość pracy strażaków.

Tekst: Monika Polak-Pałęga

Foto: Szymon Kot


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama