Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 11:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

NACZELNIK POLICJI UNIEWINNIONY

(Zawiercie, Częstochowa) Miał podrobić podpisy dwóch policjantów potwierdzające, że wzięli udział w szkoleniu, tzw. „alarmie ćwiczebnym”. Sąd Rejonowy w Zawierciu uznał winę oficera policji, ale umorzył postępowanie karne uznając niską szkodliwość czynu. Z tym wyrokiem nie zgodziła się Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, składając apelację od wyroku, ale też sam oskarżany policjant. Niedawno nastąpił gwałtowny zwrot akcji, który jest dla prokuratury wielkim zaskoczeniem. Sąd Okręgowy w Częstochowie uniewinnił policjanta od zarzutów! Wyrok jest prawomocny. Nieoficjalnie mówi się, że w prokuraturze wyrok uniewinniający wywołał takie zaskoczenie, że rozważane jest złożenie kasacji od wyroku. A cała sprawa, od początku wygląda na wewnętrzne rozgrywki w zawierciańskiej policji.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie, Częstochowa) Miał podrobić podpisy dwóch policjantów potwierdzające, że wzięli udział w szkoleniu, tzw. „alarmie ćwiczebnym”. Sąd Rejonowy w Zawierciu uznał winę oficera policji, ale umorzył postępowanie karne uznając niską szkodliwość czynu. Z tym wyrokiem nie zgodziła się Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, składając apelację od wyroku, ale też sam oskarżany policjant. Niedawno nastąpił gwałtowny zwrot akcji, który jest dla prokuratury wielkim zaskoczeniem. Sąd Okręgowy w Częstochowie uniewinnił policjanta od zarzutów! Wyrok jest prawomocny. Nieoficjalnie mówi się, że w prokuraturze wyrok uniewinniający wywołał takie zaskoczenie, że rozważane jest złożenie kasacji od wyroku. A cała sprawa, od początku wygląda na wewnętrzne rozgrywki w zawierciańskiej policji.


 

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prok Piotr Wróblewski: -Nasza prokuratura nie zgodziła się, z -naszym zdaniem- zbyt łagodnym wyrokiem sądu I instancji, dlatego złożyliśmy apelację od wyroku. Sąd Okręgowy w Częstochowie 10 XII funkcjonariusza Policji uniewinnił. Wystąpiliśmy o pisemne uzasadnienie wyroku, dalsze kroki uzależniamy od analizy tego uzasadnienia.


 

Sprawa sięga roku 2016, kiedy policjant z KPP Zawiercie, Naczelnik Wydziału Prewencji ogłosił tzw. „alarm ćwiczebny”. To wtedy miało dojść do podrobienia podpisów na raportach. Ale dopiero donos złożony w 2018 roku, spowodował śledztwo, a później skierowanie przeciwko oficerowi aktu oskarżenia. Zarzut: podrobienie podpisów 2 policjantów na raportach potwierdzających kto wtedy wziął udział w szkoleniu. Prokuratura zarzuciła mu podrobienie dokumentów. Oficer nigdy nie zgodził się z zarzutem, przez krótki czas był zawieszony w obowiązkach Naczelnika Wydziału Prewencji, ale obecnie dalej pełni to stanowisko. Co ciekawe policjantka, która oskarżyła go o fałszowanie podpisów, też -o czym mówiło się w środowisku policjantów- miała tę samą dokumentację sporządzać nierzetelnie, też podpisywać się za innych kolegów. Ale prokuratura zarzuty postawiła tylko naczelnikowi. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że zarówno w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, jak i w prokuraturze mają pracować osoby spokrewnione z tą funkcjonariuszką. To wywołało sporo spekulacji w środowisku, o możliwych, nieoficjalnych naciskach na sposób prowadzenia tej sprawy. Ale -zaznaczamy- to tylko nie poparte dowodami plotki krążące wśród policjantów. A przypomnieć warto, że od kilku lat również Kurier Zawierciański opisywał wyciąganie różnych wewnętrznych brudów dotyczących pracy jednostki, serię anonimów ale też podpisanych zawiadomień o różnych rzekomych przestępstwach czy wykroczeniach służbowych, do których miało dochodzić w jednostce. Choćby pogłoski o libacjach na terenie KPP w Zawierciu, czy używania radiowozów jako „prywatnych taksówek”. Postępowania wewnętrzne w Policji nie potwierdziły żadnego z tych zarzutów. Śledztwo i proces dotyczące Naczelnika Wydziału Prewencji z KPP Zawiercie wydaje się być jedną ze spraw w tym nurcie.


 

Linia obrony oskarżonego policjanta od początku była taka, że nie doszło do podrobienia dokumentów, że raporty czy notatki ze szkolenia nie były dokumentami. Z tą argumentacją częściowo tylko zgodził się Sąd Rejonowy w Zawierciu, uznając, że doszło do popełnienia przestępstwa, jednak niższej wagi, a sprawę można warunkowo umorzyć. Z tym wyrokiem nie zgodził się policjant, który złożył apelację. Odwołała się też prokuratura. 10 grudnia Sąd Okręgowy w Częstochowie w całości przyznał rację policjantowi, że sporządzone „dokumenty”, dokumentami nie są, oficer został uniewinniony, wyrok jest prawomocny.


 

Jarosław Mazanek


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel