Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

„STOIMY MUREM ZA KOMENDANTEM”

(Zawiercie) O pomoc i interwencję w sprawie szefa Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu i trzech funkcjonariuszy proszą wszyscy – mieszkańcy, samorządowcy i mundurowi z tutejszej jednostki. Wobec policjantów Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wszczął postępowania dyscyplinarne i procedurę odwoławczą. Związane jest to z zatrzymaniem obywatela Austrii, który we wrześniu ubiegłego roku spowodował poważny wypadek w Zawierciu. W wyniku tego zdarzenia, 27-letnia Karolina do dzisiaj jest w śpiączce.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) O pomoc i interwencję w sprawie szefa Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu i trzech funkcjonariuszy proszą wszyscy – mieszkańcy, samorządowcy i mundurowi z tutejszej jednostki. Wobec policjantów Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wszczął postępowania dyscyplinarne i procedurę odwoławczą. Związane jest to z zatrzymaniem obywatela Austrii, który we wrześniu ubiegłego roku spowodował poważny wypadek w Zawierciu. W wyniku tego zdarzenia, 27-letnia Karolina do dzisiaj jest w śpiączce.


 

Na początku września ubiegłego roku na skrzyżowaniu ul. Glinianej i Armii Krajowej 56-letni Austriak wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia z jadącym ul. Glinianą Fordem Fiestą. Z uderzonego samochodu wypadła pasażerka, 27-letnia Karolina. Ciężko ranna kobieta trafiła do szpitala, do dzisiaj pozostaje w śpiączce. Poszkodowany w wypadku był też drugi pasażer, który odniósł obrażenia w postaci złamań i stłuczeń.


 

Po wypadku policjanci zatrzymali kierowcę i doprowadzili go do prokuratury. Austriak – prawnik – złożył zażalenie na dokonane przez zawierciańskich mundurowych zatrzymanie. Sąd Rejonowy w Zawierciu stwierdził, że zatrzymanie mężczyzny było bezzasadne, nielegalne i nieprawidłowe. Postanowienie to utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Częstochowie.


 

Wobec trzech funkcjonariuszy z Zawiercia, którzy zajmowali się sprawą wrześniowego wypadku Komendant Wojewódzki Policji wszczął postępowanie dyscyplinarne, a wobec Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu insp. Jacka Kurdybelskiego procedurę odwoławczą. Komendant stanął w obronie swoich podwładnych. Prokuratura nie doszukała się błędów w działaniu policjantów, również Komenda Główna Policji wyrażała się pozytywnie o czynnościach podjętych przez policjantów z Zawiercia.


 

Sprawa bardzo poruszyła mieszkańców, nie tylko Zawiercia. Wszyscy stają w obronie Komendanta Powiatowego i policjantów, którym grozi dyscyplinarka. Przyjaciółki 27-letniej Karoliny, która ucierpiała w wypadku spowodowanym przez Austriaka zaczęły zbierać podpisy pod petycją poparcia dla zawierciańskich policjantów. - Dla mieszkańców z Zawiercia wszczęcie postępowań dyscyplinarnych oraz procedury odwoławczej wobec policjantów i komendanta z KPP w Zawierciu jest kompletnie niezrozumiałe i absolutnie bulwersujące. Zadajemy pytanie: czy dlatego mają oni zostać ukarani, bo sprawa dotyczyła cudzoziemca? Czy nie zastosowano w tej kwestii przez KWP w Katowicach podwójnych standardów? Szanowny Panie Ministrze, uprzejmie i bardzo serdecznie prosimy o obronę policjantów z zawierciańskiej komendy – czytamy w petycji adresowanej do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego. W ciągu pięciu dni petycję w Internecie podpisało prawie 600 osób. Z kolei podczas sobotniej (11 maja) akcji zbierana podpisów w Zawierciu, wolontariuszki zebrały 255 podpisów.


 

„NIE MOŻEMY POGODZIĆ SIĘ Z TAKIM POSTĘPOWANIEM”


 

Nie tylko mieszkańcy stają w obronie policjantów. Apel do Komendanta Głównego Policji wystosowali również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Ich list to wyraz sprzeciwu wobec wdrożenia procedury odwoławczej komendanta Kurdybelskiego. Zaznaczają przy tym, że akceptują i zgadzają się z prawem Komendanta Wojewódzkiego Policji do powoływania i odwoływania Komendanta Powiatowego, chcą jednak zająć stanowisko w sprawie, która jest dla nich niezrozumiała, niejednoznaczna i niesprawiedliwa.


 

- Panie Komendancie, poprzez wypowiedź Rzecznika Prasowego KGP Pana insp. Mariusza Ciarki usłyszeliśmy stanowisko Komendy Głównej Policji w sprawie czynności podjętych przez funkcjonariuszy naszej jednostki. (…) Ze stanowiska KGP popłynęła do nas jasna informacja, iż nasze postępowanie należy uznać za prawidłowe. W takim przekonaniu utwierdziło nas również stanowisko Prokuratora Rejonowego w Zawierciu, który nie stwierdził po stronie realizujących zatrzymanie żadnych nieprawidłowości – czytamy w apelu zawierciańskich policjantów. Apel podpisało 115 policjantów i pracowników cywilnych, czyli odliczając osoby na urlopach, zwolnieniach lekarskich, można śmiało powiedzieć, że za komendantem Kurdybelskim „murem” stanęła cała jednostka.


 

Kroki podjęte wobec Komendanta i trzech policjantów z Zawiercia w odczuciu tutejszych mundurowych są „karą za realizację podstawowych obowiązków służbowych”. – Ta sytuacja budzi w nas frustrację i obawy przed podejmowaniem jakichkolwiek czynności, które w późniejszym okresie mogą również okazać się nieodpowiednie z punktu widzenia innych osób, a działanie w naszym mniemaniu zgodne z literą prawa, zaczyna być dla nas zagrożeniem z perspektywy służby – czytamy dalej w liście do Komendanta Głównego Policji.


 

Zawierciańscy policjanci przekonują, że komendant Kurdybelski to zaangażowany policjant, który jest wymagającym i sprawiedliwym przełożonym. Funkcjonariusze podkreślają, że ogromną wagę ma dla nich to, że komendant wstawił się za swoimi podwładnymi, gdy uznał ich działania za zgodne z prawem. – Chcemy podkreślić z całą świadomością i przekonaniem, że wdrażanie procedury odwoławczej Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu jest dla nas niezrozumiałe i nie możemy pogodzić się z takim postępowaniem. Stoimy murem za Komendantem Powiatowym Policji w Zawierciu insp. Jackiem Kurdybelskim, bo On stanął murem za nami w sytuacji, która w żaden sposób nie naruszyła niczyich praw – tymi słowami kończy się apel, pod którym podpisało się wielu policjantów i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.


 

Jak poinformował przed kilkoma dniami Dziennik Zachodni, postępowania wobec komendanta i zawierciańskich policjantów przejęła Komenda Główna Policji.


 

AKT OSKARŻENIA PRZECIWKO ROLANDOWI G. TRAFIŁ DO SĄDU


 

We wtorek (14 maja) Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała o skierowaniu przez Prokuraturę Rejonową w Zawierciu do zawierciańskiego sądu aktu oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku, Rolandowi G. W komunikacie Prokuratura nie pozostawia wątpliwości, że sprawcą wypadku był Austriak, który wjechał na skrzyżowanie ignorując znak STOP.


 

- Ponadto biegły stwierdził, że poruszał się on z prędkością około 70 km/godz., znacznie przekraczając prędkość dopuszczalną na tym odcinku drogi, wynoszącą 30 km/godz. Z opinii wynika również, że kierująca Fordem Fiesta w żaden sposób nie przyczyniła się do wypadku i nie miała możliwości jego uniknięcia. Z zeznań przesłuchanych w sprawie świadków wynika natomiast, że przed zdarzeniem samochód oskarżonego wyprzedzał ich pojazd na linii ciągłej, a wjeżdżając na skrzyżowanie w ogóle nie wytracał prędkości – poinformował rzecznik prasowy prokurator Tomasz Ozimek. Podczas przesłuchania Austriak przyznał się do zarzucanego mu czynu. Stwierdził, że nie zatrzymał się przed znakiem STOP, bo go nie zauważył. Po przesłuchaniu Rolanda G. prokurator wystąpił do zawierciańskiego sądu o tymczasowy areszt dla podejrzanego, który miał być uchylony po wpłaceniu kaucji w wysokości 70 tysięcy złotych. - Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora i nie zastosował wobec podejrzanego żadnych środków zapobiegawczych – przekazał prokurator T. Ozimek.


 

Edyta Superson


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama