Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 15:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

(Niegowonice) W sobotę, 8 maja strażacy z Ochotniczej straży Pożarnej w Niegowonicach obchodzili 90-lecie istnienia swojej jednostki. Tego dnia mieszkańcy wsi tłumnie przybyli na plac przed strażnicą. Druhowie z dumą odebrali kluczyki do nowego wozu. Jest nim nowoczesny Mercedes Atego z napędem 4 x 4, wyciągarką, prawie trzystukonnym silnikiem, zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tysiąca litrów i zbiornikiem na pianę gaśniczą.
Podziel się
Oceń

(Niegowonice) W sobotę, 8 maja strażacy z Ochotniczej straży Pożarnej w Niegowonicach obchodzili 90-lecie istnienia swojej jednostki. Tego dnia mieszkańcy wsi tłumnie przybyli na plac przed strażnicą. Druhowie z dumą odebrali kluczyki do nowego wozu. Jest nim nowoczesny Mercedes Atego z napędem 4 x 4, wyciągarką, prawie trzystukonnym silnikiem, zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tysiąca litrów i zbiornikiem na pianę gaśniczą.

 

W uroczystościach uczestniczyły delegacje zaprzyjaźnionych ochotniczych straży pożarnych z: Ciągowic, Chruszczobrodu, Grabowej, Rokitna Szlacheckiego, Turzy, Wiesiółki, Ryczowa, Kolonii Ryczów, Ogrodzieńca, Podzamcza, Błędowa, Łaz Błędowskich, Łęki, Łośnia, Okradzionowa, Kuźniczki Nowej i z Poręby.

 

Pojawili się także oficjalni goście, między innymi: wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, radni Rady Powiatu Zawierciańskiego Henryk Karcz i Leszek Kalaga, asystentka europosłanki Małgorzaty Handzlik Katarzyna Merta-Wałek, asystentka senatora Zbigniewa Meresa Ewelina Langner, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach Maciej Kubiczek i sekretarz gminy Ilona Pelon. Mszę świętą za strażaków odprawił ks. kan. Roman Bąbski i ks. prob. Artur Przybyłko (kapelan OSP Niegowonice).

 

Potem druhowie z Niegowonic oficjalnie odebrali nowy wóz strażacki.

 

- W imieniu całej naszej jednostki składam gorące podziękowanie za przydzielony samochód – mówił prezes OSP w Niegowonicach, Włodzimierz Koza.

 

Nowoczesny samochód kosztował 600 tysięcy złotych. Gmina pokryła znaczną część kosztów zakupu - 400 tysięcy złotych. Reszta pochodziła z kasy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wyposażenie pojazdu w specjalistyczny sprzęt (między innymi w węże strażackie) było możliwe dzięki życzliwości mieszkańców Niegowonic i Niegowoniczek, którzy zorganizowali specjalną kwestę. W ten sposób udało się zebrać prawie 10 tysięcy złotych. Wóz jest jednym z najnowocześniejszych w powiecie. Jego wyposażenie i parametry sprawiają, że praktycznie wszędzie może się przedostać.

 

- To pierwszy tego typu nowy samochód w gminie – chwali się prezes.

 

Stary pojazd miał 30 lat i nie nadawał się do użytku. Nowym wozem jeździć będą druhowie-kierowcy Waldemar Koza i Bogdan Koza.

 

W czasie uroczystości mieszkańcy Niegowonic i Niegowoniczek mogli zapoznać się z historią rodzimej OSP. Jednostka w Niegowonicach powstała w maju 1919 roku na spotkaniu grupy mieszkańców. Dwa lata później została zarejestrowana w Kieleckim Urzędzie Wojewódzkim, jako Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej w Niegowonicach. Początkowo wyposażenie ochotników z Niegowonic nie było najbogatsze: łopaty, tłumice wykonane ze szmat, mioteł, bosaków i wiader. Były to czasy, kiedy wodę do gaszenia pożarów dowożono w pożyczonych drewnianych beczkach załadowanych na zwykłe wiejskie furmanki. Organizacja z biegiem czasu zyskiwała na znaczeniu, a sami strażacy szybko nauczyli się podstawowych zasad „przedsiębiorczości”. Z dochodów uzyskiwanych z zabaw tanecznych i loterii nabywano coraz więcej sprzętu. Jak podają kroniki w 1930 r. zakupiono 3 metalowe beczki o pojemności 500 litrów każda, ręczną sikawkę i węże strażackie. Po wyzwoleniu strażacy energicznie przystąpili do odbudowy swojego stowarzyszenia. W 1957 r. uroczyście poświęcono sztandar jednostki, ufundowany przez niegowoniczan. 10 lat później OSP w Niegowoniczkach połączyła się z OSP w Niegowonicach. Prężnie rozwijające się wsie wymusiły potrzebę budowy obecnej siedziby straży. Nowy budynek został uroczyście oddany do użytku 27 lipca 1985 r.

 

Od 1995 roku jednostka z Niegowonic weszła w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W czasie ostatnich 50 lat strażacy z Niegowonic i Niegowoniczek uhonorowani zostali 1 Złotym Znakiem Związku, 1 Medalem Honorowym imienia Bolesława Chomicza, 153 Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” i 78 odznakami „Strażak Wzorowy”. OSP Niegowonice brała udział w najtrudniejszych akcjach gaśniczych, takich jak: gigantyczny pożar kompleksu leśnego w 1992 roku w rejonie Kuźni Raciborskiej. Obecnie w jej skład wchodzi 129 członków (w tym 20 honorowych i 8 druhów z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej).

 

Bycie strażakiem w Niegowonicach łączy się z ogromnym poczuciem dumy. W szeregach OSP służą kolejne pokolenia rodzin i często całe rodziny: ojciec, syn, kuzyn, brat. Społeczność lokalna dba o to, by te tradycje nie zaginęły.

 

Medale i odznaczenia przyznane w czasie uroczystości:

Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali druhowie: Włodzimierz Koza i Marcin Kroczak .

Odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa śląskiego” otrzymali: złotą Władysław Szar i srebrną Włodzimierz Koza, Danuta Karbownik – Berlik.

 

Medal Honorowy imienia Bolesława Chomicza został nadany: Stanisławowi Zimnemu i Henrykowi Ziaji.

Złote Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Andrzejowi Kozie, Henrykowi Karbownikowi, Hubertowi Berlikowi.

 

Srebrne Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Stanisławowi Garczarczykowi, Mariuszowi Przybylskiemu, Kazimierzowi Durajowi, Marcinowi Kroczakowi, Maciejowi Kaczyńskiemu, Janinie Koza.

 

Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Wiesławowi Skrzekowi oraz członkom OSP w Rokitnie Szlacheckim druhom Tomaszowi Pakaszewskiemu i Rafałowi Sokołowskiemu.

Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali: Zbigniew Detko, Krzysztof Bachowski, Stefan Cyran, Krzysztof Wieczorek.

 

Za zasługi dla OSP Niegowonice uhonorowano: Macieja Kaczyńskiego, Mieczysława Skręta, Macieja Kubiczka, Konrada Knopa i Adriana Kałę.

 

Przyznano także Medale Pamiątkowe „90 lat OSP w Niegowonicach”, które nadano między innymi Stanisławowi Dąbrowie, Małgorzacie Handzlik, Zbigniewowi Meresowi.

 

Tekst: Monika Polak-Pałęga

Foto: Piotr Pieszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama