Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 02:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Jan Zamora w czwartek zostanie radnym

(Zawiercie) W czwartek 29 marca podczas obrad Rady Powiatu Zawierciańskiego Jan Zamora złoży ślubowanie i obejmie mandat radnego powiatowego za Zbigniewa Roka, który zrezygnował z mandatu, tłumacząc swoją decyzję obowiązkami zawodowymi, które coraz trudniej mu godzić ze sprawowaniem mandatu. Zbigniew Rok od ponad roku rozwija przychodnię (NZOZ) Endoscopica, która oprócz usług medycznych komercyjnych, w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej przyciągnęła w krótkim czasie kilka tysięcy pacjentów. Jan Zamora, który teraz obejmie mandat za Roka zapowiada, że do obecnie rządzących powiatem będzie miał wiele pytań.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) W czwartek 29 marca podczas obrad Rady Powiatu Zawierciańskiego Jan Zamora złoży ślubowanie i obejmie mandat radnego powiatowego za Zbigniewa Roka, który zrezygnował z mandatu, tłumacząc swoją decyzję obowiązkami zawodowymi, które coraz trudniej mu godzić ze sprawowaniem mandatu. Zbigniew Rok  od ponad roku rozwija przychodnię (NZOZ) Endoscopica, która oprócz usług medycznych komercyjnych, w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej przyciągnęła w krótkim czasie kilka tysięcy pacjentów. Jan Zamora, który teraz obejmie mandat za Roka zapowiada, że do obecnie rządzących powiatem będzie miał wiele pytań.

Zamora który będąc radnym powiatowym w poprzedniej kadencji był (oprócz Zbigniewa Roka) jednym z najbardziej bezkompromisowym tropicielem afer w zawierciańskich elitach władzy, rządów NAW (Niezależna Alternatywa Wyborcza) której wpływy, choć od 3 lat dużo słabsze, to ciągle jej główny szef były prezydent i starosta Ryszard Mach zasiada w Radzie Powiatu Zawierciańskiego. Mach to główny oskarżony w procesie karnym tzw. „zawierciańskiej afery korupcyjnej”. Proces ten toczący się przed Sądem Rejonowym w Myszkowie dobiega końca, na kwiecień zapowiedziane są mowy końcowe obrońcy i prokuratury. Pikanterii relacji Mach-Zamora dodaje fakt, że ten pierwszy jednocześnie wytoczył Janowi Zamorze proces cywilny o naruszenie dóbr osobistych. Chodzi o wypowiedzi Jana Zamory (również dla Kuriera Zawierciańskiego) w których mówił, że za zniszczeniem sklepu, prowadzonym przez jego żonę, stoi układ Mach- prezes SM Zawiercie, układ „polityczny”. Prezes SM Zawiercie Stanisław Sokół był kandydatem z NAW na radnego; zdobył mandat, ale nie złożył ślubowania. Zarządzana przez niego spółdzielnia wypowiedziała umowę dzierżawy sklepu prowadzonego przez żonę Jana Zamory. Będący wtedy Prezydentem Zawiercia Ryszard Mach z kolei wynajął biznesmenowi z Poręby ogólnodostępny plac przed sklepem „Kmicic” na prowadzenie tam parkingu strzeżonego. Dziwna umowa „wypłynęła” po kilku miesiącach od jej podpisania, gdy przedsiębiorca ogrodził plac. Hulały po nim śmieci, ustawiony 3 lata temu  tymczasowy płot nawet się przewrócił, stwarzając realne zagrożenie dla pieszych. Sklep Kmicic prowadzony przez żonę radnego rzeczywiście upadł, a rzekomy „parking strzeżony” nigdy nie powstał.

Gdy rozeszła się wiadomość, że radny Zbigniew Rok rezygnuje z mandatu na rzecz Jana Zamory czas kiedy ten drugi mógł objąć mandat zdawał się przedłużać. Spytaliśmy więc Przewodniczącego Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosława Kleszczewskiego, kiedy Jan Zamora będzie mógł złożyć ślubowanie:

-„W nawiązaniu do e-maila z dnia 16 marca br. z polecenia Przewodniczącego Rady Powiatu Jarosława Kleszczewskiego Biuro Rady Powiatu wyjaśnia, co następuje: Postanowienie Komisarza Wyborczego w Częstochowie o wygaśnięciu mandatu radnego Zbigniewa Roka zostało wydane w dniu 22 lutego 2018 roku i ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego w dniu 23 lutego 2018 roku (poz.1144). Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu wyborczego od postanowienia o wygaśnięciu mandatu przysługuje stronie prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, stąd postanowienie o uzupełnieniu składy Rady Powiatu nie mogło być wydane przed upływem tego terminu. Zainteresowany Zbigniew Rok odebrał postanowienie w dniu 1 marca 2018 roku. W tym samym dniu Jan Zamora złożył pisemne oświadczenie o przyjęciu mandatu radnego powiatu zawierciańskiego, które zostało wysłane do Komisarza Wyborczego w Częstochowie (data wpływu do Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Częstochowie w dniu 2 marca 2018 roku).
Postanowienie Komisarza Wyborczego w Częstochowie w sprawie uzupełnienia składu Rady Powiatu Zawierciańskiego i wstąpienia Jana Zamory w miejsce radnego Zbigniewa Roka zostało wydane w dniu 19 marca br. i w tym samym dniu opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego (poz. 1724). Do chwili obecnej nie doręczono do Biura Rady Powiatu oryginału postanowienia dla Przewodniczącego Rady Powiatu i Jana Zamory.
W związku z pozyskaniem informacji o wydaniu postanowienia o uzupełnieniu składu Rady Powiatu, na L sesji w dniu 29 marca br. planowane jest złożenie ślubowanie przez Jana Zamorę przed formalnym objęciem mandatu radnego. Akt ten został ujęty w pkt 2 porządku obrad sesji. Powyższe informacje zostały przekazane Janowi Zamorze w dniu wczorajszym, tj. 19 marca br. Pracownicy KBW Delegatura w Częstochowy zobowiązali się do dostarczenia oryginałów dokumentów przed wskazanym wyżej terminem sesji.” odpowiedziała Kierownik Biura Rady Powiatu Anna Bryła.

W czwartek 29 marca Jan Zamora zostanie więc radnym Rady Powiatu Zawierciańskiego, na pół roku. Jak sam zapowiada, będzie to w jego wykonaniu pracowite pół roku… Zamora zapowiedział również, że nie wyklucza startu w wyborach samorządowych o fotel Prezydenta Miasta Zawiercie.

Jarosław Mazanek


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama