Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 07:42
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

UCHWAŁA O POŁĄCZENIU DO POPRAWKI!

(Zawiercie) 10 lipca została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego. Mimo że sezon urlopowy w pełni trzeba było od nowa pochylić się nad uchwałą w sprawie połączenia Szpitala Powiatowego i Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu. Powodem były między innymi błędy w nazewnictwie jednostek (pisownia z dużej zamiast z małej litery). Za zamieszanie przepraszała w czasie obrad członkini zarządu Maria Milejska.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 10 lipca została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego. Mimo że sezon urlopowy w pełni trzeba było od nowa pochylić się nad uchwałą w sprawie połączenia Szpitala Powiatowego i Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu. Powodem były między innymi błędy w nazewnictwie jednostek (pisownia z dużej zamiast z małej litery). Za zamieszanie przepraszała w czasie obrad członkini zarządu Maria Milejska.

 

19 czerwca radni powiatowi przegłosowali uchwałę w sprawie połączenia ZLA ze szpitalem. 4 maja weszła w życie ustawa o tzw. „sieci szpitali”. Powiat nie miał zbyt dużo czasu, bo bardzo ważne było to, aby cała procedura została zakończona w terminie. Szpital Powiatowy w Zawierciu w ramach systemu zabezpieczenia został zakwalifikowany do poziomu szpitali II stopnia (wśród 12 szpitali z województwa śląskiego). Założenie ustawodawcy jest takie, że finansowanie tych podmiotów, które znajdą się w sieci będzie odbywało się na podstawie ryczałtu. Jeden z argumentów za połączeniem odnosił się do tego, że ryczałt stanowi gwarancję stabilnego finansowania. Aby podmiot mógł uzyskać finansowanie w formie ryczałtu, musi znaleźć się w sieci. Stąd decyzja o połączeniu.

 

Jak wskazywano wielokrotnie brak ryczałtu to z kolei niepewność wyniku postępowania konkursowego. Do tego dochodziła niepewność co do ilości środków finansowych jakie NFZ będzie mógł przeznaczyć na świadczenia Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej dla obszaru kontraktowania obejmującego swoim zasięgiem nasz powiat.

 

PROWADZILI CZYNNOŚCI WYJAŚNIAJĄCE

 

Uchwała Rady Powiatu Zawierciańskiego o połączeniu szpitala i ZLA wpłynęła do wojewody śląskiego 23 czerwca. Organ nadzoru prowadził wobec niej czynności wyjaśniające.

 

- Nie zostało jednak wszczęte postępowanie nadzorcze dotyczące stwierdzenia nieważności ww. uchwały, ponieważ Powiat Zawierciański poinformował wojewodę o inicjatywie, zmierzającej do zmiany przedmiotowej uchwały we własnym zakresie – poinformowała Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody.

 

W czasie nadzwyczajnego, lipcowego posiedzenia wprowadzone zostały korekty do uchwały o połączeniu. Czego dotyczą poprawki? Zmienił się między innymi tytuł uchwały. Nowy brzmi: „w sprawie połączenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu z samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej Szpitalem Powiatowym w Zawierciu”. W pierwszej wersji człony nazwy „samodzielny zakład opieki zdrowotnej” zostały zapisane wielką literą.

 

W związku z połączeniem do 21 września trzeba przedstawić zaświadczenie o wpisie podmiotu leczniczego do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

 

W terminie określonym w akcie o połączeniu należy złożyć wniosek o wykreślenie zakładu przejmowanego z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Trzeba było zadbać o to, by w uchwale znalazła się konkretna data. Istotne jest także dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Dokonana została zmiana paragrafu 3 uchwały, a chodzi o wskazanie na 20 września terminu, w którym kierownik podmiotu przejmującego złoży wniosek o wykreślenie zakładu przejmowanego z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz z KRS.

 

Uchwała w sprawie zmian przeszła przy 16 głosach „za”, 3 głosach „przeciw” i 5 „wstrzymujących się”.

 

TYM RAZEM DROGI

 

18 lipca odbyła się kolejna powiatowa sesja. Głównym punktem był tym razem temat dróg. Radni przyjęli uchwały w sprawie wyboru biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu oraz w sprawie nadania statutu samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej Szpitalowi Powiatowemu w Zawierciu.

 

Powiat otrzymał kolejną promesę przeznaczoną na odbudowę zniszczeń powodziowych. Wyremontowana zostanie droga pomiędzy Pilicą i Złożeńcem. Jak informuje na swojej stronie starostwo inwestycja realizowana będzie z udziałem środków rządowych popowodziowych (800 tys. zł.), powiatu oraz gminy Pilica (po 100 tys. zł). (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama