Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 11:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

MIESZKAŃCY ZDOWA MAJĄ DOŚĆ POWIATOWEJ DROGI!

(Zdów) Mieszkańcy Zdowa mają dość powiatowej drogi pomiędzy Zdowem a Niegową. Wyboje i dziury, to ich codzienność. Tej trasy kierowcy z pewnością nie zaliczają do ulubionych. PZD w Zawierciu nie ma pieniędzy na sfinansowanie kompleksowego remontu, a okoliczni mieszkańcy narzekają, do czego mają pełne prawo. Gruntowa droga, co jakiś czas jest wyrównywana, ale dziury pojawiają się, co chwilę.
Podziel się
Oceń

(Zdów) Mieszkańcy Zdowa mają dość powiatowej drogi pomiędzy Zdowem a Niegową. Wyboje i dziury, to ich codzienność. Tej trasy kierowcy z pewnością nie zaliczają do ulubionych. PZD w Zawierciu nie ma pieniędzy na sfinansowanie kompleksowego remontu, a okoliczni mieszkańcy narzekają, do czego mają pełne prawo. Gruntowa droga, co jakiś czas jest wyrównywana, ale dziury pojawiają się, co chwilę.


- Kiedy ta droga zostanie doprowadzona do porządku? Kiedy będzie przejezdna? – pyta jeden z mieszkańców Zdowa.


Temat był także poruszany podczas ostatniego zebrania wiejskiego. Co jakiś czas PZD wyrównuje wyboje na gruntowej drodze, ale to nie zdaje na dłuższą metę egzaminu.


- Trasa łączy dwa powiaty, turyści często pytają, dlaczego jest w takim kiepskim stanie – wskazuje ktoś inny.


BURZA W CZASIE ZEBRANIA


PZD nie ma środków na remont drogi. - Chciałbym, by ta droga została przejęta przez gminę. Nikt mnie nie chce słuchać. Wybory się zbliżają. Przywieźli dwie wywrotki frezu. Tak poprawili drogę. Czy ona taka zostanie? – denerwował się jeden z mieszkańców.


Niektórzy wskazywali, że powiatową drogą nawet UFO, by nie przejechało. Sprawdziliśmy na własnej skórze, drogą przejechaliśmy, lecz pełni obaw o podwozie.


PZD najwyraźniej ma wiele ważniejszych spraw niż droga przez las łącząca powiat zawierciański z myszkowskim.


- Należałoby zawrzeć porozumienie między powiatem zawierciańskim i myszkowskim, a to wykracza poza kompetencje wójta gminy – wskazywał wójt Włodowic Adam Szmukier.


W kwestii drogi z dziurami chętnie wypowiadają się radni. Mieszkańcy domów przy tej drodze muszą się zmagać z wybojami.


- Uważam, że mieszkańcy Zdowa zasługują na budowę tej drogi. Doraźne wyrównywanie nic nie daje. Od dawna radni wskazywali na potrzebę dogadania się dwóch powiatów. To wpłynęłoby nie tylko na poprawę komunikacji, ale również na uatrakcyjnienie oferty turystycznej dla zwiedzających Jurę – komentuje radny ze Zdowa Tomasz Kita.


Droga z pewnością nie należy do wizytówek powiatu, trudno nią przejechać. Raz w roku jest poprawiana. Dziura, goni dziurę.


MORZE POTRZEB I BRAK PIENIĘDZY


- Odcinek Zdów-Niegowa był przez nas wyrównywany do końca zabudowań tłuczniem. Warstwa tłucznia powierzchniowo została zamknięta destruktem. Zrobiliśmy tyle, ile byliśmy w stanie. Na terenie powiatu mamy wiele dróg tłuczniowych, które wymagają gruntownej przebudowy. Środki finansowe, jakimi dysponujemy nie pozwalają na realizację wszystkich zadań – tłumaczy Andrzej Gumułka z PZD.


Przedstawiciele PZD podkreślają, że wór drogowych potrzeb jest ogromny. Powiatowy Zarząd Dróg przebudowuje inną drogę w Żarnowcu z budową ronda w tej miejscowości (skrzyżowanie ul. Kościuszki, Studzieniczna i Traktorzystów). - Jest to skrzyżowanie, gdzie dochodzi do częstych wypadków. Są coraz groźniejsze. Droga jest dobrze oznakowana, ale zdarza się, że kierowcy nie stosują się do znaku „STOP”. Z nadzieją czekamy na rondo, które rozwiąże ten problem – mówił nam jeden z mieszkańców, który mieszka nieopodal. Ale dla ,mieszkańców Zdowa budowa drogi w Żarnowcu, dla drugim końcu powiatu to żadne pocieszenie. W marcu na tym samym skrzyżowaniu w wyniku zderzenia motocykla z osobówką ranne zostały trzy osoby. Kierującego jednośladem z poważnymi obrażeniami ciała, przetransportowano śmigłowcem do szpitala.


Przebudowana ma zostać droga powiatowa łącząca Pilicę z Żarnowcem (odcinek Kleszczowa Udórz). Plany zakładały, że 46 procent inwestycji sfinansuje powiat zawierciański, 36 procent gmina Żarnowiec i 18 procent gmina Pilica. Wiadomo, że na tę inwestycję Żarnowiec chce przekazać milion złotych.


- Wójt gminy Żarnowiec Eugeniusz Kapuśniak informuje, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami firma Skanska z Warszawy rozpoczęła rozbudowę drogi Żarnowiec – Pilica. Oprócz chodnika w Woli Libertowskiej, nakładki asfaltowej w Udorzu wybudowane zostanie rondo w Żarnowcu, na które gmina Żarnowiec przekazała kwotę 1 mln zł. Przewidywany termin zakończenia inwestycji i związane z tym utrudnienia potrwają do końca roku. Objazdy są wyznaczone przez Łany Małe i Wolę Libertowską – czytamy na www.zarnowiec.pl.


Koszt tej inwestycji wynosi około 3 miliony 400 tysięcy złotych. 500 tysięcy złotych na tę inwestycję przeznaczy gmina Pilica, 1 milion Żarnowiec. Reszta zostanie sfinansowana ze środków własnych powiatu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 10 grudnia.


Monika Polak-Pałęga


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama