Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 06:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

RAZEM MAJĄ JUŻ 195 LAT

(Chruszczobród) 3 maja 100-lecie swojej działalności świętowali strażacy z OSP Chruszczobród. Na tym nie koniec obchody były połączone z 70-leciem Koła Gospodyń Wiejskich oraz 25-leciem Orkiestry Dętej w Chruszczobrodzie. Impreza rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz przed pomnikiem generała Gabriela Taszyckiego.
Podziel się
Oceń

(Chruszczobród) 3 maja 100-lecie swojej działalności świętowali strażacy z OSP Chruszczobród. Na tym nie koniec obchody były połączone z 70-leciem Koła Gospodyń Wiejskich oraz 25-leciem Orkiestry Dętej w Chruszczobrodzie. Impreza rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz przed pomnikiem generała Gabriela Taszyckiego.

 

Dowódca uroczystości druh Dariusz Tabas złożył meldunek przewodniczącemu Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej ZOSP w Katowicach dh Mieczysławowi Skrętowi o gotowości do rozpoczęcia obchodów. Dzieje OSP przedstawił druh Marian Ligęza. W1913 w umysłach kilku mieszkańców Chruszczobrodu zrodziła się idea powołania do życia straży ochotniczej. Wówczas w gronie założycieli znaleźli się między innymi: Antoni Kleszcz, Julian Białas, Józef Lorek (został pierwszym komendantem).

 

- Pierwszym pomieszczeniem dla straży był mały drewniany budynek na placu szkolnym od zachodniej strony. Szybko jednak stal się za ciasny dla druhów, jak i dla zgromadzonego sprzętu przeciwpożarowego, który prężnie działająca jednostka zdobyła na różnego rodzaju zawodach, a było to pod kierownictwem kpt. Bronisława Kaszyckiego (nauczyciela w tutejszej Szkole Podstawowej) – mówił druh Ligęza.

 

To były trudne czasy dla ochrony przeciwpożarowej budynki we wsi były drewniane, usytuowane bardzo blisko siebie, a w dodatku kryte strzechą. Strażacy byli alarmowani przez trębacza, a mieszkańcy wspólnie z druhami organizowali patrole miejscowości. W1937 roku rozpoczęła się budowa nowej remizy z garażami, a gdy wybuchła II wojna światowa, nastał czas okupacji i inwestycja została tymczasowo wstrzymana. Jednak straż dalej funkcjonowała, pod dowództwem Władysława Pniaka.

 

W 1947 (17 lipca) zostaje poświęcony i przekazany dla OSP pierwszy sztandar, który obecnie od kilkunastu lat znajduje się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. - Końcem dekady lat czterdziestych powołana została do istnienia żeńska drużyna pożarnicza licząca 19 druhen. Z druhen i druhów strażaków w 1949 roku powstał zespół teatralny pod kierunkiem druha Aleksego Porębskiego. Strażacy nie tylko walczyli z żywiołami, ale także organizowali się w działalność kulturalno-oświatową – wspominał druh Ligęza.

 

Rozbudowa remizy została zakończona w 1949 roku. Lata 60 i 70 to pasmo sukcesów, strażacy biorą aktywny udział w zawodach sportowo-pożarniczych i zajmują czołowe miejsca na skalę gminy, powiatu i województwa. W Łęce druhowie ratują dzieci z płonącego domu.

 

W roku 1973 po kolejnym remoncie przekazano do użytku remizę, jako Dom Kultury z klubo-kawiarnią i salą widowiskową.

 

Latem 1994 jednostka bierze udział w pożarze torfowisk w okolicach Libiąża. OSP nadal się rozwija, wzbogaca się o nowy sprzęt i szkoli swoich członków. W 2001 roku zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego i doposażona w samochód Star- Jelcz 005 „Coca”.

 

Świętowała też orkiestra i gospodynie:

 

W 1989 roku została utworzona orkiestra, której kapelmistrzem był Zygmunt Zdrada. Dzięki wytężonej pracy orkiestra zajmowała czołowe miejsca na przeglądach i konkursach. Uświetniała również swoją obecnością imprezy kulturalne, święta państwowe i kościelne. W 1994 roku OSP pozyskało dla orkiestry z KG PSP w Warszawie autobus (Autosan H9/15). Od 1991 roku jednostka posiada na wyposażeniu drugi samochód (Star 26A 2,5/16).

 

- Nasze koło liczy 18 członkiń. Jesteśmy obecne także na uroczystościach gminnych, wiejskich i religijnych. Możemy pochwalić się bogatym rękodziełem. Nasze robótki są doceniane, można je podziwiać między innymi w kościele i na wystawach – mówi przewodnicząca KGW w Chruszczobrodzie Czesława Trebisz.

 

DOSTALI NOWY SAMOCHÓD

 

Uroczystość była także okazją do przekazania strażakom samochodu gaśniczego. Jest to Mercedes ATEGO o wartości 530 tysięcy złotych. Ufundowała go Komenda Główna PSP w Warszawie (70 tysięcy złotych), Urząd Marszałkowski (200 tysięcy zł), a resztę „dołożyła” gmina. Auto ma bogate wyposażenie (nawigacja, podręczny sprzęt ratowniczy, zbiornik 2,5 tysiąca litrów, rozkładana drabina aluminiowa, maszt oświetleniowy, agregat prądotwórczy, autopompa, pompa pływająca Niagara, dmuchawa, urządzenie gaśnicze tzw. ,, szybkie natarcie’’, aparaty tlenowe, hydrauliczne narzędzia ratownicze). Wóz poświęcił ks. Janusz Włodarczyk.

 

MEDALE I ODZNACZENIA

 

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali Jerzy Prusik, Roman Chała. Srebrny medal otrzymali Artur Świstak i Szymon Żugaj, a brązowy Ireneusz Dester i Krzysztof Krawczyk. Odznaka „Wzorowy Strażak” przyznana została Łukaszowi Rogowskiemu i Jackowi Kleszczowi.

 

 

Wszyscy jubilaci usłyszeli życzenia od burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Kubiczka. W czasie uroczystości nie zabrakło posłów Anny Nemś i Waldemara Andzela. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także radny wojewódzki Witold Grim i wicestarosta zawierciański Rafał Porc. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama