Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 02:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

BEZ PRAWA DO ZADAWANIA PYTAŃ

(Zawiercie) Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Zawierciu zwołana 6 lutego na wniosek zarządu powiatu pełna była niespodziewanych zwrotów akcji. Radni Jan Zamora (Twój Ruch) i Zbigniew Rok (kiedyś startował z list NAW-u) wyszli z sali po tym jak okazało się, że tym razem w czasie obrad nie będzie można składać interpelacji. Nie pierwszy raz opozycja opuściła posiedzenie. Świadczy, to nie tylko o emocjach, ale również o kłopotach z komunikacją. Zaczęło się od wymiany zdań między Zamorą, a przewodniczącym rady Adamem Rozlachem.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Zawierciu zwołana 6 lutego na wniosek zarządu powiatu pełna była niespodziewanych zwrotów akcji. Radni Jan Zamora (Twój Ruch) i Zbigniew Rok (kiedyś startował z list NAW-u) wyszli z sali po tym jak okazało się, że tym razem w czasie obrad nie będzie można składać interpelacji. Nie pierwszy raz opozycja opuściła posiedzenie. Świadczy, to nie tylko o emocjach, ale również o kłopotach z komunikacją. Zaczęło się od wymiany zdań między Zamorą, a przewodniczącym rady Adamem Rozlachem.

 

Już w pierwszych minutach radny Zamora zgłosił uwagi do porządku obrad. Brakowało w nim punktu dotyczącego zapytań i interpelacji.

 

- Panie przewodniczący, ja wiem, że pan jest kiepskim przewodniczącym Rady Powiatu. Może pan wyobraża sobie, że tu wśród radnych są same „Rozlachy” i „Krupy”. Działacze NAW-owscy, którzy się nie odezwą, bo boją się, że szef może ich okrzyczeć i tak dalej. Propozycje, jakie pan dał do porządku obrad sesji są w sumie nie do przyjęcia. Gdzie tu jest punkt odnośnie zapytań, interpelacji i odpowiedzi na nie? Wnoszę o zmianę porządku obrad. Ja tutaj nie przychodzę żeby pana oglądać czy pana starostę. Ja chcę się zapytać co dzieje się w tym starostwie, a źle się dzieje - mówił do Adama Rozlacha radny z Twojego Ruchu.

 

WCIĘŁO DOKUMENTY…

 

Opozycjonista chciał zapytać w interpelacjach o kontrolę Regionalnej Izby Obrachunkowej. Kontrola została już zakończona, a wnioski pokontrolne RIO udostępni na swojej stronie internetowej do 18 marca. Jak informowała naczelnik Wydziału Kontroli Gospodarki Finansowej RIO Ewa Koszela w toku kontroli okazało się, że w starostwie nie ma ksiąg rachunkowych dotyczących realizacji budżetu. Urzędnicy starostwa ich nie udostępnili kontrolerom. Przypuszcza się, że księgi zaginęły lub zostały zniszczone. Chodzi o księgi rachunkowe starostwa z lat 2009-12. Sprawę szerzej opisywaliśmy w Nr 6 Kuriera Zawierciańskiego (07.II-13.II.2014 r.), w artykule „Jesień Prokuratury”.

 

ZARZĄD DECYDUJE O PORZĄDKU OBRAD

 

- Panie radny Janie Zamora, uprzejmie pana informuję, że porządku obrad nie przygotowuje przewodniczący rady. Gdyby pan się przygotował do sesji, a bierze pan za to dietę, to wiedziałby pan, że wniosek o sesję nadzwyczajną wraz z porządkiem obrad złożył zarząd. (…) To jest kompetencja tego, który wnosi o sesję nadzwyczajną. Bardzo proszę by się pan zapoznał z lekturą statutu, który uchwaliliśmy. Bardzo pana proszę. Odwaga to zbyt mało żeby sprawować funkcję radnego. Potrzebny jest jeszcze rozsądek i być może przygotowanie do sesji - powiedział Adam Rozlach.

 

Na tym się nie skończyło - Niech się pan już tak nie wywnętrza – rzucił z sali Zamora.

 

TO PROSTE JAK „BUDOWA CEPA”

 

- Zgłaszam uwagę, że porządek obrad trzeba rozszerzyć. To jest proste jak „budowa cepa” – powiedział Zamora. - Gdzie my jesteśmy? Co to jest? Łukaszenko czy Kim Dzong Un?- dodał opozycjonista.

 

- Panie radny, bo wyślę pana do szkoły – denerwował się przewodniczący Rozlach. I tak obrady zamieniły się w serię wzajemnych docinek. - To pan ma takie możliwości? Chyba do szkoły w Pilicy – nie poddawał się radny J. Zamora (właśnie z tej gminy pochodzi przewodniczący Rozlach).

 

Po tej przydługawej i jałowej wymianie zdań przewodniczący zapytał czy zarząd powiatu (wnioskodawca) wyraża zgodę na rozszerzenie porządku. - Zarząd nie przyjmuje propozycji rozszerzenia. Natomiast oczekuje interpelacji lub zapytań w formie pisemnej. Muszę powiedzieć, że od ostatniej sesji nie otrzymaliśmy żadnego zapytania, interpelacji na piśmie – mówił starosta Rafał Krupa (NAW).

 

Jan Zamora oraz Zbigniew Rok ze zdenerwowaniem opuścili salę, czym zwrócili uwagę pozostałych radnych. Opozycja podkreślała, że choć w planie sesji nie znalazł się punkt „wnioski i interpelacje”, radnemu Leszkowi  Wojdasowi umożliwiono zadanie pytania staroście.

 

- Dopiero po skończonej sesji w luźnej rozmowie zapytałem starostę o sprawę związaną z okręgami wyborczymi. To nie była interpelacja, bo obrady zostały zakończone. W Zawierciu zamiast trzech okręgów ma być jeden w wyborach do rady powiatu. Spadła ilość mieszkańców – tłumaczy Wojdas.

 

PRZEGŁOSOWALI ZMIANY W BUDŻECIE

 

Głównym punktem obrad były zmiany w budżecie na rok 2014. Na razie nie będzie budowy mostu na rzece Pilica w ciągu drogi powiatowej Gródek - Brzostek - Starzyny - Szczekociny (w miejscowości Przyłęk). Zamiast tego planuje się przebudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Kazimierówka - Rokitno Szlacheckie (wartość szacunkowa zadania wynosi 650 tysięcy złotych, starostwo będzie się ubiegać o subwencję ogólną z budżetu państwa).

 

Zmiana ta jest wynikiem nie wywiązaniem się projektanta z umowy na wykonanie dokumentacji projektowej mostu na rzece Pilica.

 

Dokumentacji nie wykonała w terminie Biuro Inżynierskie Concept Mariusz Kowal. Jaką karę zapłaciła lub ma zapłacić firma? Około 2 tysiące 312 złotych.

 

O 200 tysięcy złotych zwiększono środki na zakup tomografu komputerowego w ramach budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zawierciu. To nie koniec zmian w planach inwestycyjnych. Dokonana została aktualizacja wartości przebudowy jednego z budynków ZS im. gen. J. Bema na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy (konieczność wykonania sieci teleinformatycznej). Wartość inwestycji zwiększono o 225 tysięcy złotych.

 

Uchwała w sprawie zmian w budżecie została przyjęta przy 19 głosach „za”.

 

Monika Polak-Pałęga

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama