Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 11:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Ubojnia Kowalczyk odznaczona przez Prezydenta RP

Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski  wręczył właścicielom firmy PPHU Henryk Kowalczyk z Bargieł (gmina Konopiska) tytuł Wicemistrza Krajowego za rok 2012 w kategorii FIRMY.  Uroczystość odbyła się w Warszawie 11 czerwca, gdzie z rąk Prezydenta RP wyróżnienie odebrali państwo  Danuta i Henryk Kowalczykowie. Ubojnia Kowalczyk, która w ciągu ostatnich kilku lat zainwestowała około 30 mln zł w rozwój nowoczesnej ubojni bydła zdobyła również Grand Prix 2012 i tytuł Orła Agrobiznesu  za „Dynamiczny rozwój i utrzymanie sukcesu rynkowego”. Firma świetnie radzi sobie na rynku mięsa, choć ta sama Rzeczypospolita w traktowaniu firm tej branży zachowuje się wyjątkowo niekonsekwentnie. Najpierw firmie przyznano spore dotacje na rozwój, w tym również na budowę osobnej linii do uboju rytualnego, a później najpierw polski rząd, a teraz Sejm RP doprowadziły do zakazu uboju rytualnego. Wybudowana kosztem kilku milionów złotych linia do uboju koszernego, wybudowana ze wsparciem środków unijnych, stoi nieużywana od grudnia 2012. Koszernie nie została w Bargłach ubita ani jedna sztuka bydła, choć Zakład Rozbioru Mięsa Henryk Kowalczyk ma wszystkie certyfikaty wspólnot religijnych żydowskich i muzułmańskich.  Ale z dyplomu od Prezydenta RP, z szacunku dla urzędu, państwo Kowalczykowie jednak są bardzo dumni. Wisi w gabinecie na honorowym miejscu. Obok dyplomów i statuetek wyróżniających firmę za jej antrykot, rostbef, polędwicę wołową.
Podziel się
Oceń

Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski  wręczył właścicielom firmy PPHU Henryk Kowalczyk z Bargieł (gmina Konopiska) tytuł Wicemistrza Krajowego za rok 2012 w kategorii FIRMY.  Uroczystość odbyła się w Warszawie 11 czerwca, gdzie z rąk Prezydenta RP wyróżnienie odebrali państwo  Danuta i Henryk Kowalczykowie. Ubojnia Kowalczyk, która w ciągu ostatnich kilku lat zainwestowała około 30 mln zł w rozwój nowoczesnej ubojni bydła zdobyła również Grand Prix 2012 i tytuł Orła Agrobiznesu  za „Dynamiczny rozwój i utrzymanie sukcesu rynkowego”. Firma świetnie radzi sobie na rynku mięsa, choć ta sama Rzeczypospolita w traktowaniu firm tej branży zachowuje się wyjątkowo niekonsekwentnie. Najpierw firmie przyznano spore dotacje na rozwój, w tym również na budowę osobnej linii do uboju rytualnego, a później najpierw polski rząd, a teraz Sejm RP doprowadziły do zakazu uboju rytualnego. Wybudowana kosztem kilku milionów złotych linia do uboju koszernego, wybudowana ze wsparciem środków unijnych, stoi nieużywana od grudnia 2012. Koszernie nie została w Bargłach ubita ani jedna sztuka bydła, choć Zakład Rozbioru Mięsa Henryk Kowalczyk ma wszystkie certyfikaty wspólnot religijnych żydowskich i muzułmańskich.  Ale z dyplomu od Prezydenta RP, z szacunku dla urzędu, państwo Kowalczykowie jednak są bardzo dumni. Wisi w gabinecie na honorowym miejscu. Obok dyplomów i statuetek wyróżniających firmę za jej antrykot, rostbef, polędwicę wołową.

 

Ubojnia Kowalczyk jest przykładem sukcesu, gdzie dobrze spożytkowane środki unijne przynoszą efekty.  W pierwszym etapie firma zainwestowała 10 mln zł w unowocześnienie zakładu. W drugim etapie, zakończonym w 2012 roku kolejne 20 mln zł. W 40% wydatki te sfinansowała Unia Europejska. Dzięki inwestycjom i rygorystycznemu pilnowaniu jakości firma stała się znaczącym nie tylko na polskim rynku producentem wołowiny. Od początku firma specjalizuje się w przerobie mięsa wysokiej jakości, wołowiny klasy U, E. Niestety u rolników brakuje sztuk bydła rzeźnego poszukiwanych ras dających wysokiej jakości mięsa. Ale to również szansa dla rolników z powiatów myszkowskiego, a zwłaszcza zawierciańskiego, gdzie rolnictwo w gminach Szczekociny, Żarnowiec, Pilica jest ciągle podstawową działalnością.

 

- Chętnie wesprzemy rolników w rozwoju hodowli. Doradzimy, które rasy bydła hodować, ewentualnie sfinansujemy zakup cieląt. Za gatunki mięsa klas E,U płacimy 50 gr do złotówki więcej, ale tego surowca na rynku brakuje. Moglibyśmy przerabiać go dużo więcej – mówi Henryk Kowalczyk, właściciel firmy.

 

Zakład Rozbioru Mięsa Henryk Kowalczyk od niedawna jest jednym z kilku zakładów dopuszczonych do eksportu na rynek Unii Celnej Rosji, Białorusi i Uzbekistanu. To ważny, ale trudny rynek zbytu, gdzie wejście było nawet trudniejsze niż zdobycie certyfikatów HALAL i KOSHER gmin wyznaniowych żydowskich i muzułmańskich. Te osiągnięcia są obecnie dla firmy raczej gorzkim ciężarem. Firma w 2012 roku wybudowała osobną halę i ustawiła w niej maszyny spełniające wymogi uboju rytualnego. Ale Polska (w UE ubój rytualny jest dopuszczalny, zabroniły go tylko Szwecja i Szwajcaria, gdzie przemysł mięsny to margines gospodarki) w 2012 roku złożyła zastrzeżenie do przepisów unijnych i z końcem roku ubój rytualny stał się w nielegalny. Więc w Bargłach nowa linia wybudowana ze wsparciem środków unijnych stoi bezużyteczna.  Niedawno Sejm odrzucił ustawę dopuszczającą ubój rytualny skierowaną pod głosowanie przez Ministerstwo Rolnictwa. Linia ubojowa w Bargłach stoi nieużywana.

 

Jak duże straty powoduje to dla firmy?

 

H. Kowalczyk: -Zakaz obowiązuje od 1 stycznia 2013 roku. Nie zdążyliśmy na nowej linii ubić ani jednej sztuki bydła. Ile tracimy? Nasz wstępny kontrakt opiewał na ilość do 200 sztuk bydła miesięcznie. Normalnie bijemy około 400 szt bydła, czyli ubój rytualny miał stanowić około 1/3 produkcji. Tracimy nie tylko my, ale również rolnicy, bo za bydło kierowane na mięso halal i kosher płaciliśmy 1,50 więcej  na kilogramie. U nas na linii ubojowej miało pracować 30 osób. Teraz popyt na wołowinę zmalał, więc spadły i ceny. Musieliśmy poszukać nowych odbiorców. A wołowina żywa na do uboju rytualnego jedzie teraz do Niemiec.

 

Nie chcę dyskutować o etycznej stronie uboju rytualnego. Ale zadam panu jedno pytanie. Jest pan doświadczonym rzeźnikiem. Czy zabijanie rytualne, przez podcięcie zwierzęciu gardła jest dla niego bardziej bolesne niż poprzedzone ogłuszaniem?

 

Henryk Kowalczyk: - Rytualnego podcięcia zwierzęciu gardła nie dokonuje nasz pracownik, ale rzezak, zwykle z Izraela. To zawsze bardzo profesjonalna osoba, która wykonuje jedno, zdecydowane cięcie.  Zwierzę wykrwawia się niemal natychmiast i następuje gwałtowne niedotlenienie mózgu. Zwierzę traci świadomość.  Nie chcę oceniać, czy jest to mniej czy bardziej humanitarny sposób uboju. Ogłuszanie zwierzęcia młotkiem ubojowym też bezbolesne. A śmierć, to zawsze śmierć –mówi H. Kowalczyk.

 

Ubojnia produkuje nawozy OrCal

 

Zakład Rozbioru Mięsa z Bargieł opracował nowatorską technologię produkcji nawozów organiczno-mineralnych, które stosować można zarówno w rolnictwie jak ogrodnictwie, sadownictwie. Nawozy OrCal to pierwsze w Polsce nawozy organiczno-mineralne o cechach nawozów inteligentnych. Badania wykazały, że użycie tych nawozów w porównaniu do nawozów sztucznych zwiększa wydajność zbóż nawet o 20%. W ich produkcji wykorzystywane są odpady z ubojni, w tym kości. Ale od razu można zdementować obawy, że w żaden sposób nie można ich kojarzyć z tzw. mączką kostną, niezbyt lubianą przez rolników choćby ze względu na przykry zapach. Nawozy OrCal są bezwonne.

 

Efekty praktyczne osiągnięte przez praktyków rolników stosujących nawozy  OrCal®.

 

Właściciel pierwszej linii technologicznej FuelCal stosując nawóz OrCal®  wytworzony z uppz  z ubojni trzody w ilości 4 ton na hektar  uzyskał plon pszenicy jarej 60 kwintali z hektara przy średniej zawartości białka w ziarnie 18,9%. Pszenica jara  uprawiana w tych samych  warunkach glebowych i klimatycznych bez nawozu   OrCal® dała plon 45 kwintali z hektara przy zawartości białka 13,5 %. Próba była przeprowadzona na powierzchni 60 hektarów.

 

Obecnie firma szuka rynków zbytu dla nowego rodzaju nawozów. Kontakt:   Zakład Rozbioru Mięsa Henryk Kowalczyk, Bargły, ul. Śląska 95 www.zmkowalczyk.pl

 

Jarosław Mazanek

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama