Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 15:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

BĘDZIE SCHRONISKO W ZAWIERCIU!

(Zawiercie) Gmina Zawiercie od lat boryka się z problemem bezdomności zwierząt. W 2012 roku ma się to zmienić, bo prezydent ogłosił po świętach dobrą nowinę i poinformował o zamiarze budowy schroniska dla zwierząt. Azyl ma powstać przy ulicy Podmiejskiej w Zawierciu w pobliżu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Gmina Zawiercie od lat boryka się z problemem bezdomności zwierząt. W 2012 roku ma się to zmienić, bo prezydent ogłosił po świętach dobrą nowinę i poinformował o zamiarze budowy schroniska dla zwierząt. Azyl ma powstać przy ulicy Podmiejskiej w Zawierciu w pobliżu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

 

W poprzednich latach przystanią dla czworonogów z ziemi zawierciańskiej było schronisko w Myszkowie. Ze względu na problemy lokalowe od ponad roku jednak Myszków nie przyjmował już psów z Zawiercia, więc zwierzęta wywożone były przez hycla tam, gdzie akurat było wolne miejsce. Jak długo psy jednak trzymane były w tych schroniskach?

 

- Właściwie nie wiadomo, ponieważ psy po pewnym czasie stają się własnością schroniska – powiedziała nam Maria Wrońska ze Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt „Koala”. Będące w likwidacji schronisko w Myszkowie skutecznie prowadziło w końcu 2011 roku akcję adopcyjną. Nowy dom znalazło ponad 100 zwierząt.

 

Sama usługa wykonywana przez hycla dla Zawiercia również była mało korzystna, bo ten słono się ceni. Początkowo za wyłapanie jednego psa w ramach likwidacji zjawiska bezdomności zwierząt gmina musiała zapłacić prawie 1600 zł (firma FHU Mariusz Jurczyk). Później tak, jak miał przysłowiowy stryjek, gmina zamieniła siekierkę na kijek i do 31 grudnia 2011 r. (okres trwania umowy) firma Rafała Żmudy otrzymywała miesięczny ryczałt 1790zł brutto, a oprócz tego blisko 600zł brutto za przewiezienie i umieszczenie zwierzęcia w schronisku. W 2012 roku wyłapywaniem zwierząt ponownie będzie zajmowała się firma Mariusza Jurczyka.

 

- Umowa pomiędzy miastem, a wykonawcą przewiduje wynagrodzenie w wysokości 1217,70 zł brutto (w tym podatek VAT w wysokości 23%) tytułem miesięcznego ryczałtu za gotowość wykonania usługi i przeprowadzenia interwencji oraz 1107,00 zł brutto w (tym podatek VAT w wysokości 23%) tytułem przewiezienia i umieszczenia zwierzęcia w schronisku wraz z zabezpieczeniem opieki lekarsko-weterynaryjnej. Łączne wynagrodzenie z tytułu wykonania przedmiotu umowy nie może przekroczyć kwoty 125312,40 zł brutto – poinformował nas Łukasz Czop z Urzędu Miejskiego.

 

CO Z POROZUMIENIEM Z MYSZKOWEM?

 

Jeszcze w ubiegłym roku w Myszkowie pojawiły się plany budowy schroniska międzygminnego. Oznaczało to, że w inwestycji inne gminy mogłyby partycypować na zasadzie parytetu ludnościowego, co znacznie zmniejszyłoby koszty. W 2009 roku Mirosław Mazur, ówczesny prezydent Zawiercia, podpisał list intencyjny z burmistrzem Myszkowa Januszem Romaniukiem.

 

- List, był wyrazem chęci podjęcia wspólnych działań w zakresie likwidacji zjawiska bezdomności zwierząt. Chodziło nam nie tylko o schronisko, ale o działania w wielu wymiarach – mówił nam Mazur.

 

Jednym z takich „wymiarów” była zgoda ze strony Myszkowa na przyjmowanie do swojego schroniska psów z terenu gminy Zawiercie. Kiedy warunki lokalowe w schronisku znacznie się pogorszyły do myszkowskiego azylu przyjmowano już tylko zwierzęta z tamtego terenu. W 2011 roku pojawiła się szansa na współpracę w dziedzinie walki w bezdomnością zwierząt, ponieważ Myszków ogłosił, że w planach ma budowę schroniska międzygminnego. Latem Włodzimierz Żak od roku burmistrz Myszkowa znów zaproponował władzom Zawiercia wspólną budowę schroniska, które miałoby być zlokalizowane na terenie gminy Myszków. Jesienią podczas spotkania władze Myszkowa przyznały jednak, że nie mają środków na tak dużą inwestycję. Dlatego gmina Zawiercie zdecydowała się na podjecie działań na własnym terenie.

 

 - Inwestycja ma powstać w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego. Po przeprowadzeniu prawnych konsultacji wybrany zostanie najbardziej odpowiedni rodzaj spółki, do której doproszony zostanie prywatny inwestor. Miasto do tego przedsięwzięcia wniesie swój grunt – powiedział nam Czop.

 

Prace związane z projektowaniem oraz budową schroniska mają ruszyć w tym roku. Posiadanie własnego azylu dla zwierząt pozwoli na większą kontrolę nad losem czworonogów i z pewnością zmniejszy koszty, jakie musi przeznaczać gmina na bezdomne zwierzęta. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama